Potvrzení o účelu cesty mohou lidé předložit v elektronické i tištěné formě, uvedli v úterý policisté. Listinu ale preferují, kontrola je tak rychlejší a bezkontaktní. Přitom ještě v pondělí policie upozorňovala, že bude vyžadovat potvrzení na papíře. Prý se jedná o stejný doklad, jako je řidičský nebo občanský průkaz.
„Dnes a v úterý ještě máme určitou benevolenci. To například znamená, že nám stačí mít potřebné dokumenty jen v mailu v mobilu. Od středy už ale budeme vyžadovat, aby lidé měli vše vytištěné na papíře a prokazovali se tím,“ řekl v pondělí mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům
Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.
Jeho slova později potvrdila také mluvčí policejního prezidenta Hana Rubášová. „Jelikož se jedná o fyzické předložení, je důležité mít dokumenty vytištěné. Když vás zastaví hlídka, také jí nepředložíte řidičský a občanský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zaplacené pojištění oskenované v mobilu či v jiném moderním technologickém zařízení. Vše dokládáte fyzicky, a proto je nutné mít i papír zdůvodňující překročení hranic okresu přímo u sebe,“ vysvětlila v pondělí webu EuroZprávy Rubášová.
V úterý však už všechno bylo jinak. „Z hlediska právního lze účel cesty bezesporu doložit oběma způsoby. Předkládání dokumentu uloženého v mobilním telefonu je však problematické z hlediska dodržení hygienických opatření,“ uvedla v úterý policie. Kontrolu dokumentu v mobilním telefonu podle nich nelze provést bezkontaktně, trvá delší dobu a tím zvyšuje riziko případného šíření nákazy. „Proto listinu preferujeme, akceptujeme však oba způsoby,“ dodala.
Hamáček se bojí o zdraví policistů
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý ve Sněmovně uvedl, že policie chtěla papírová potvrzení z hygienických důvodů. Policisté by totiž měli být nejméně 1,5 metru od kontrolovaného člověka a potvrzení v mobilním telefonu lze podle Hamáčka na tuto vzdálenost těžko přečíst. Jde o obavu o zdraví zasahujících policistů, řekl.
Odvolali, co zakázali. Po jednodenním zákazu mohou zaměstnanci opět chodit do jídelen
Vláda den poté, co znemožnila konzumaci pokrmů v závodních jídelnách, své rozhodnutí opět změnila. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že u stolu bude moci být pouze jeden strávník a u dlouhých stolů budou povinné dvoumetrové rozestupy. Proti pondělnímu zavření se ohradili například odborář Josef Středula nebo neurobiolog Omar Šerý.
Vyžadování potvrzení v papírové podobě zpochybňoval pirátský poslanec Ondřej Profant. Poukazoval na to, že ve vládním nařízení se píše o písemném potvrzení, což je listinné i elektronické. „Preferovaná cesta by měla být elektronická, kdy si nikdo nemusí předávat ušmudlaný papír,“ řekl. Podobně se vyjádřil Dominik Feri (TOP 09), podle kterého ne každý má doma tiskárnu, ale takzvaný chytrý telefon vlastní téměř každý.
Vláda od pondělí výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Hranice okresů lze překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Vycházky, běh a další aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. V celé zemi začaly v pondělí platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor nebo nanorouška, v obci alespoň rouška.
Policisté v pondělí v celé zemi na hranicích okresů zkontrolovali více než 53 tisíc vozidel, v 1 527 případech lidem neumožnili vstup do okresu.