Za záchranu škrcené ženy, zdravotní pomoc při dopravní nehodě nebo pomoc bezvládnému řidiči autobusu v úterý předal prezident Petr Pavel na Pražském hradě ocenění Zlatý záchranářský kříž. Celkem bylo uděleno sedm Zlatých záchranářských křížů, čtyři čestná uznání a dvě další ceny ve spolupráci s partnery časopisu Rescue Report, který je vyhlašovatelem soutěže. Hodnotitelé vybírali ze zhruba sedmi desítek návrhů.
„Neumím si představit nic šlechetnějšího, než je záchrana lidského života. Říkám to s plným vědomím toho, kolik úsilí a práce, často na první dobrou nepříliš oceněné, za tím je,“ řekl Pavel. „Především v kontrastu s tím, kolik vidíme, že lidských životů je zmařeno na různých bojištích kolem světa, dnes na Ukrajině, v Izraeli, v Pásmu Gazy, a kolik naopak práce a úsilí stojí zachránit jednotlivý lidský život,“ dodal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dominik riskoval pro záchranu dívky život. Byl tam hlouček lidí a nikdo nezasáhl, vzpomíná
Mezi oceněnými je například Matyáš Diba, který pomohl zdravotně indisponovanému řidiči autobusu. Dibovi se podařilo po nehodě, která neměla vážné následky na životě a zdraví rodiny cestující v osobním vozidle, zastavit autobus u kraje vozovky. V kategorii laiků do 18 let byl oceněn David Vecko, jenž pomohl škrcené ženě, na útočníka skočil a vší silou do něj vrazil. Muž utekl.
V kategorii profesionálů byl oceněn policista Marek Svoboda, který při dopravní nehodě v Děčíně loni v červenci poskytl zdravotní pomoc a činil komplexní kroky ke zvládnutí situace na místě s velkým počtem zraněných. Zlatý záchranářský kříž za čin profesionálního týmu obdržely Hasičský záchranný sbor a Letecká služba Policie ČR za zásah při loňském požáru v Národním parku České Švýcarsko.
Ocenění získalo také krajské ředitelství liberecké policie za záchranu duševně nemocného muže, za výjimečný přínos pro záchranářství byl oceněn nadpraporčík Jiří Buček, který mimo jiné stál u zrodu speciálních činnosti Hasičského záchranného sboru, jako je sutinové vyhledávání, vyprošťování osob ze zřícených budov či zavalených osob z výkopů nebo jeskyní a dalších podzemních prostor.
Ocenění získala také Fakulta bezpečnostního inženýrství na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
Pomohla lidem z hořícího domu
Čestné uznání obdržely Stanislava Havlíčková za záchranu osob z hořícího domu s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku i Jana Šedá za resuscitaci dvanáctiletého chlapce, který se topil v rybníku u obce Deblín. Ocenění dostali také Karel Kirs, Michaela Procházková a pražská záchranná služba za zásah u pobodané ženy a jihomoravští hasiči a moravská stanice speleologické záchranné služby za záchranu izraelského speleologa.
Cenu generálního ředitele hasičů získal Pavel Dostál za dvojnásobnou první pomoc zraněným po srážce s vlakem, cenu policejního prezidenta pak Stanislav Kudlička za to, že pomohl svému sousedovi z plamenů.
Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, a to dobrovolníků i profesionálů. Oceňována je i první pomoc laiků a neziskových organizací působících v oblasti záchranářství. Zlaté záchranářské kříže vyhlašuje časopis Rescue Report na území České republiky od roku 1999, od roku 2007 se projekt rozšířil i na Slovensko.
SLEDUJTE TAKÉ: Záchrana paraglidisty na Karlovarsku