Ubytovávání a registraci uprchlíků z Ukrajiny i po skončení nouzového stavu umožní novela, kterou v pátek schválil Senát. Norma řeší i dávky běžencům. Senátoři kývli také na opakování takzvaného milostivého léta, které umožní některým dlužníkům v exekuci splatit závazky bez úroků nebo penále. Další přijatou změnou je, že školy budou moci v příštím školním roce vytvářet třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou místa v běžných třídách.
Ministerstva a další úřady budou moci podle lex Ukrajina i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Novela tak přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu, který skončí tento měsíc.
Milostivé léto jako šance zbavit se dluhů? Exekutoři to bojkotují, stěžují si dlužníci
Milostivé léto končí za necelé dva týdny. Má pomoci zbavit se exekuce stovkám tisíc lidí, nakonec ho ale využije jen málokdo. Dlužníci si stěžují na exekutory, kteří prý záměrně oddlužení bojkotují. Exekutoři to ale odmítají. A vyčítají autorům legislativy, že zákon je v mnoha ohledech nejasný a komplikovaný.
Uprchlíci budou moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Bude to 4 250 korun měsíčně pro dospělé a 3 050 korun za měsíc pro děti. Nyní mají běženci nárok na 5 000 korun za měsíc na základě udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku pak mohou žádat ještě dalších pět měsíců.
Novela zakotví poskytování ubytování uprchlíkům podle pravidel lex Ukrajina jako veřejnou službu. Nouzové bydlení by nemělo trvat déle než tři měsíce a pobyt v nouzovém přístřeší v podobě stanů či tělocvičen déle než měsíc. Kraje budou moci ubytovávat běžence nadále také v prostorách, které nejsou určené pro bydlení, a uzavírání smluv s poskytovateli ubytování nebude zadáním veřejné zakázky.
Opakování milostivého léta
Další norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Předloha se týká exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Exekutorská komora se k návrhu staví rezervovaně.
Ukrajinské děti jsou pro české žáky přínosem. Kvalita výuky se udrží, říká Gazdík
Mají se lidé obávat neblahého vlivu ukrajinské migrační vlny na české školství? Podle Petra Gazdíka (STAN) k tomu není žádný důvod. Ministr školství ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že ukrajinské děti jsou v mnoha školách pro české žáky dokonce přínosem.
Skončit by podle vládní předlohy mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Dlužník bude muset podle návrhu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlouží. Paušální náhrada nákladů exekuce má činit 1 815 korun s daní z přidané hodnoty.
První milostivé léto se uskutečnilo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Exekuce se uzavřela, pokud dlužník zaplatil původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Penále, úroky a další poplatky se odpustily. Takto exekutoři podle podkladů k novele zastavili zatím 42 000 exekucí. Podle exekutorské komory mohli dlužníci akci využít u 1,3 milionu exekucí.
Ukrajinské třídy na českých školách
Školy také budou moci v příštím školním roce vytvářet třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou mít místa v běžných třídách. Předloha, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má připravit české školy na pokračující pobyt uprchlíků z Ukrajiny v důsledku ruské invaze.
V současnosti válka na Ukrajině není, prohlásil poslanec ANO. Jurečka se tvrdě ohradil
Poslanec hnutí ANO Milan Brázdil během úterního projednávání novely zákona zvaného lex Ukrajina překvapil svým výrokem, že na většině ukrajinského území se neválčí, v zemi tudíž válka není. Podotkl ale, že ho lidé nemají brát za slovo. Na Brázdilovo prohlášení velmi negativně reagoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
O děti a mládež v ukrajinských třídách se budou moci nadále starat pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny. Budou ale muset vyučovat podle českých vzdělávacích programů. Novela má také ministerstvu umožnit v příštím roce pro uprchlíky opět mimořádně upravit termíny a podmínky pro přijímání do škol a ukončování vzdělávání. Platit by měla do konce srpna 2023.
Novela má pomoci integrovat ukrajinské žáky a studenty, které by školy měly zapojovat do smíšené výuky. Nynější zákon počítal s platností do konce března 2023. Výjimkou bylo opatření umožňující práci ve školství ukrajinským pedagogům bez znalosti češtiny, které mělo platit do konce letošního srpna.
V běžných českých třídách by podle novely mohli Ukrajincům pomáhat asistenti pedagoga se znalostí ukrajinštiny. Měli by umět česky natolik, aby se ve škole dokázali domluvit. Pro financování těchto asistentů by chtělo ministerstvo vytvořit normativ, předpokladem je ale přidání peněz na školství v novele zákona o státním rozpočtu na rok 2022.