CNN Prima News Petr Mlsna

Petr Mlsna

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Mlsna“

Výborný kritizuje antimonopolní úřad kvůli neefektivitě. Nebezpečné diktování, řekl Prouza

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dál kritizuje antimonopolní úřad. Podle něj pracuje pomalu a není efektivní. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Také ujistil, že nehrozí další prudké zdražování potravin. Dubnové zrychlení inflace je podle něj drobný výkyv, ze kterého nelze nic usuzovat. Ekonomka Jana Matesová ve vysílání CNN Prima NEWS konstatovala, že nejlepší obranou proti vysokému zdražování je zboží nekupovat.

Neruda: Další pravomoci ÚOHS mohou vést k bezbřehé šikaně podnikatelů. Mlsna volá po debatě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vypracoval návrh legislativních změn, které mají zvýšit efektivitu při odhalování a trestání protisoutěžního jednání a také pomoci při podpoře rozvoje hospodářské soutěže na trzích. Podle předsedy úřadu Petra Mlsny je dosud nejsilnější pravomocí ÚOHS místní šetření, které se musí zakládat na důvěryhodných informacích a podezřeních a spousta nekalostí tak proklouzne. Bývalý místopředseda úřadu Robert Neruda však oponoval, že už nyní jsou pravomoci úřadu jedny z nejsilnějších v zemi.

Pravomoci antimonopolního úřadu? Jako když na tříkolce dojíždíte Ferrari, říká jeho šéf Mlsna

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potřebuje k efektivnější činnosti navýšit vlastní pravomoci, prohlásil v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS jeho předseda Petr Mlsna. Současné nástroje úřadu k rozkrývání kartelů přirovnal k dojíždění Ferrari na tříkolce. Zda nakonec dojde začátkem nadcházejícího roku ke zdražení potravin, podle Mlsny zůstává otázkou.

Ceny nekontrolujeme, říká šéf antimonopolního úřadu. Naznačil šanci brzkého odhalení kartelu

Veřejnost si špatně vykládá funkci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, když od něj vyžaduje přímý tlak na snížení cen potravin. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Mlsna v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Úřad se totiž zaměřuje na dohody o stanovování cen kartelové praktiky. Ty se podle něj nevyšetřují v televizním přenosu, naznačil však, že se příští rok „možná něčeho dočkáme“.

Recept na levnější potraviny? Antimonopolní úřad chce limitovat nepřiměřeně vysoké přirážky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) připraví do 15. ledna návrh změn zákona, které by mu umožnily lépe reagovat na některé situace na trhu, které mohou působit podezřele. Limitovat by chtěl například vysoké obchodní přirážky. Po jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) to řekl předseda úřadu Petr Mlsna. Možné úpravy se týkají například povolování fúzí, doplnil.

Nekula by se měl omluvit ne obchodům, ale zákazníkům. Je to slabý ministr, řekl politolog

Nekula by se měl omluvit hlavně zákazníkům, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Antimonopolní úřad totiž v úterý zveřejnil zprávu, že se na trhu s potravinami neděje nic nekalého. Přitom ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už více než rok útočí na supermarkety, že právě ony mohou za drahé potraviny. Zástupci obchodů po něm teď požadují omluvu.

Omluvte se, vyzval Nekulu svaz obchodu. Zdražování potravin kvůli řetězcům se nepotvrdilo

Aktualizováno

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při prověřování vývoje cen na trhu s potravinami u pěti základních komodit nezjistil porušení hospodářské soutěže, tedy ani zneužití dominantního postavení, ani náznak případných kartelových dohod. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) by se podle Svazu obchodu a cestovního ruchu měl omluvit za své výroky, v nichž z růstu cen potravin vinil hlavně obchodní řetězce. Ten se ale za nic omlouvat nehodlá. „Bohudík, opět nám funguje trh,“ řekl.

Mlsna: Regulace cen potravin jako v Maďarsku? Dopadlo to tragicky, jídlo bylo i na příděl

Vláda má silný nástroj pro regulaci cen potravin – zákon o cenách. Když jsme se ale dívali na srovnání se zahraničím, tak jsem vděčný, že k němu stát nesáhl. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Jako příklad uvedl Maďarsko, které po regulaci cen podle něj „skončilo tragicky“.