Jednání o důchodové reformě i konsolidačním balíčku vrcholí, úspory však podle bývalého ministra financí za ANO Ivana Pilného připomínají dort pejska a kočičky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS vládu zkritizoval i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza či člen NERV Petr Zahradník. Bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD) pak vysvětlil, proč je nutná změna daňového systému.
„Čas je opravdu zvolen špatně, je pět minut po dvanácté. Celý balíček, jehož přesnou podobu neznáme, bohužel působí dojmem, jako když kočička a pejsek pekli dort. Paralela ale úplně nesedí, protože pejsek a kočička byli dva, na tomto balíčku se podílelo podstatně víc lidí,“ nebral si servírky Pilný.
ČTĚTE TAKÉ GLOSU: Vláda knížecích rad, amatérských meteorologů a ministrů ze slevových letáků
To podle něj „velmi výrazně omezuje možnost konsensu“. Opatření prý hasí jen momentální situaci, nejde tak o komplexní řešení či reformu. „Jsou tam spekulace, nedotažené nebo přeceněné věci, jako to bylo u státního rozpočtu,“ předjímal ve vysílání CNN Prima NEWS.
Důchodová reforma podle informací CNN Prima NEWS bude obsahovat nejméně 11 bodů, které ovlivní věk pro odchod do penze či růst valorizace. Konsolidační balíček pak má obsahovat okolo 55 různých opatření. Ta říznou do státních dotací, daní či státních výdajů. Ve hře bylo například zdražení dálničních známek, zrušení školkovného, sloučení dvou snížených sazeb DPH nebo přesun některých položek mezi nima. Vláda by měla údajně ušetřit přes 70 miliard korun.
Špidla se také pozastavil nad odvody OSVČ nebo zdanění právnických osob. „To, co je opravdu potřeba, je důkladná daňová reforma, a to z mnoha hledisek. V prvé řadě je u nás opravdu příliš málo zatížená, prakticky není progrese. Druhá věc – u nás vůbec nejsou daně z kapitálových výnosů, ačkoliv obvykle bývají 26 procent, stejně tak daň z příjmů právnických osob je nižší, než je běžný průměr. Podle mého názoru se musí rozdělit daňové břemeno spravedlivě na ta ramena, která to mohou nést,“ navrhl Špidla.
Vláda se zaměřila na humor
Bývalý ministr práce a sociálních věcí připomněl, že běžné nástroje, které byly „vypracovány pro průmyslovou nebo řekněme mírně postprůmyslovou ekonomiku“, přestávají fungovat. „To je další důvod pro velkou daňovou reformu. Konsolidace veřejných financí není možná bez daňové reformy hodné toho jména,“ dodal Špidla.
Kritikou nešetřil ani poradce ministra Jozefa Síkely (STAN) Prouza. „Když vidím humor některých ministrů v posledních dnech, nebudu jmenovat ministra zemědělství, tak si myslím, že je potřeba se spíš soustředit na fakta. Myslím, že jak veřejnost, tak podnikatelé od vlády čekali razantní změny. Čekali to, co vláda slibovala v programovém prohlášení – vyčištění daňového řádu. (…) Obávám se, že vláda příležitost asi úplně nevyužije,“ rozvedl Prouza. Ekonom a člen NERVu Zahradník souhlasil, že kabinet ke změnám přistupuje i pět minut po dvanácté. Konkrétní body má vláda představit ve čtvrtek v 11:55.