Piráti si zvolili čelo kandidátky pro eurovolby. Lídrem je Kolaja, Peksa na čtvrtém místě

Piráty povede do eurovoleb Kolaja

Česká pirátská strana si na sobotním jednání celostátního fóra zvolila první pětici kandidátů pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v červnu. Lídrem jejich kandidátky bude stejně jako v roce 2019 Marcel Kolaja, nynější první místopředseda strany a europoslanec. Na seznamu následují europoslankyně Markéta Gregorová, moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová, europoslanec Mikuláš Peksa a poradce a vedoucí Peksovy poslanecké kanceláře David František Wagner. Na zasedání byla potvrzena rovněž jména kandidátů do Senátu. Strana také při příležitosti shromáždění aktualizovala své stanovy.

Kolaja získal při volbě 299 hlasů z celkového počtu 543. Už před druhým kolem hlasování o lídrovi z klání vypadli bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík a neurochirurg Albert Štěrba. Pirátská strana má 1 177 členů, přičemž hlasování se zúčastnila necelá polovina. V souboji o první místo na kandidátní listině porazil další dva současné europoslance – Markétu Gregorovou a Mikuláše Peksu. Gregorová obdržela 152 hlasů, Peksa 81.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Setkání s Nejedlým? Poslední kapka. Kolaja řekl, proč Piráti chtějí Blažka vytlačit z vlády

Gregorovou následně pirátská členská základna zvolila dvojkou kandidátky. Za svoji hlavní prioritu označila soustředění se na nové technologie a umělou inteligenci a v tomto smyslu i na bezpečnost. Zkritizovala mimo jiné vládní ODS za to, že se nedokáže soustředit na výzvy, jako jsou dezinformace. Na třetí místo kandidátky byla zvolena moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová, po které následovali současný europoslanec Mikuláš Peksa a vedoucí jeho kanceláře David František Wagner.

Na zasedání zazněla též jména prvních čtyř kandidátů do Senátu. Kromě již dříve oznámených kandidátů Marka Hilšera a Lukáše Wagenknechta se za Piráty o mandát budou příští rok ucházet Petr Jeništa v obvodu číslo 47 –⁠ Náchod a Jan Janda v obvodu 11 –⁠ Domažlice. Senátorský klub SEN21 a Pirátů má nyní šest členů. Funkční období z těchto zákonodárců příští rok kromě Wagenknechta končí také Přemyslu Rabasovi.

Piráti také aktualizovali své stanovy a rozšířili své programové cíle. Nově je v nich například apel na evropskou spolupráci. Posláním Pirátské strany je podle nového znění dokumentu svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost, která chrání lidská práva i občanské svobody a myslí na budoucnost.

Výsledek volby ocenil i stranický předseda Ivan Bartoš. „Jsem hrdý na to, že máme takového skvělého zástupce, který bude hájit naše pirátské hodnoty a zájmy v Evropském parlamentu. S naším staronovým lídrem a s vaší podporou budeme schopni dosáhnout mnoha věcí. Společně můžeme přinést pozitivní změny, které si zasloužíme,“ napsal na sociální síti X.

V europarlamentu chce bojovat za soukromí občanů

Kolaja byl do začátku loňského roku místopředsedou Evropského parlamentu, nyní zastává pozici kvestora. Má tak na starosti administrativu a finanční záležitosti spojené s chodem instituce. Kromě toho působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a ve výboru pro kulturu a vzdělávání.

Kolaja chce v Evropském parlamentu navázat na práci v předchozím funkčním období a nadále usilovat o to, aby každý občan měl větší kontrolu nad svým životem on-line i offline, řekl po svém zvolení. „Budu hájit soukromí evropských občanů, to je pro mě jako Piráta něco extrémně důležitého, něco, co Pirátská strana nese jako svůj prapor už od svého založení,“ poznamenal.

Podle svých slov chce usilovat o Evropu jednotnou, moderní, respektující lidská práva. Prosazovat chce odpovědnou klimatickou politiku a udržitelnou ekonomiku. „V rovině demokratické nechceme, aby Evropu rozkradli nebo rozložili autoritáři nebo polodiktátoři, jako je třeba (maďarský premiér) Viktor Orbán,“ uvedl posléze na briefingu. Doufá, že po volbách příští rok se rozšíří pirátský klub v europarlamentu o zástupce dalších zemí, například Lucemburska.

Otazníky u dalších subjektů

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 7. a 8. června příštího roku. V posledních eurovolbách Piráti získali bezmála 14 procent hlasů a tři mandáty.

Jasno o čele kandidátky s „osobnostmi pro Evropu“ už má i vládní STAN, povedou ji ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová spolu s někdejším poslancem hnutí Janem Farským. Lidovci v květnu oznámili, že jejich jedničkou do voleb bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský. Otázkou zůstává, zda KDU-ČSL, ODS a TOP 09 půjdou do voleb samostatně, nebo v koalici Spolu.

Předsednictvo opozičního hnutí ANO bude o krajských nominacích na kandidátku pro evropské volby jednat v příštích týdnech, řekl nedávno první místopředseda Karel Havlíček. Hnutí SPD se dohodlo na spolupráci v evropských volbách s Trikolorou, spojení má zabránit propadávání hlasů. Vedení hnutí by mělo o nominacích z regionů jednat nejpozději na podzim.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Europoslanci kritizují Jourovou. Působila jako zametačka pana Babiše, rýpl si Peksa

Tagy: