reklama

Piráti v opozici? To by bylo hloupé. Odešli by jako uražení frackové, říká komentátor

Aby měla nová vláda ve Sněmovně většinu, čtyři poslance Pirátů nepotřebuje. Je tak jen na straně předsedy Ivana Bartoše, zda do vlády se Starosty a koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) půjde. Podle komentátora Info.cz Martina Schmarcze by byl dobrovolný odchod do opozice po boku SPD a hnutí ANO hloupý.

reklama

Není tajemstvím, že od říjnových sněmovních voleb panuje uvnitř koalice Pirátů a Starostů napětí. Voliči totiž výrazně překroužkovali kandidáty STAN. I když koalice získala celkem 37 mandátů, Piráti mají nakonec jen čtyři.

Koalice Spolu bude mít ve Sněmovně dohromady s Piráty a Starosty 108 poslanců. K sestavení většinové vlády to bohatě stačí i v případě, že by se Piráti trhli a nechtěli být součástí vládního bloku.

„Jít do opozice by bylo hloupé. Nevím, co by vedle SPD a ANO dělali. Být se čtyřmi poslanci ve vládě je lepší než se 70 mandáty v opozici. Je to na nich. Odešli by jako uražení frackové, bylo by to hloupé,“ prohlásil ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz.

Už před volbami předseda hnutí STAN Vít Rakušan deklaroval, že do vlády i do opozice by šli jen společně s Piráty. „Jak Starostové, tak koalice Spolu sliby drží a nikdo Piráty nevyhazuje,“ zdůraznil Schmarcz.

Piráti nepotáhnou Starosty do opozice

Pro redaktora Lidových novin Michala Bernátha je reálné, že Piráti v opozici skončí. „Výsledek voleb změnil pravidla hry. Dovedu si představit, že by Piráti do vlády nešli, ale netahali by Starosty s sebou. Nepřipsali by si tím body u voličů, jen by nabourávali konstrukci vlády,“ konstatoval.

Obě koalice už spolu několikrát jednaly a na začátku listopadu chtějí představit společný vládní program, nejspíše i včetně obsazení jednotlivých ministerstev. Čtyři Piráti by mohli získat dokonce až dvě ministerstva.

Zastoupení budou mít zřejmě i ve vedení Sněmovny, na post místopředsedkyně navrhují Olgu Richterovou, která tak s největší pravděpodobností nepovede resort práce a sociálních věcí (MPSV). Ještě krátce po volbách přitom byla společně s šéfkou TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou na tuto funkci nejžhavější kandidátkou.

MPSV jako politický hřbitov

Do čela MPSV ale nejspíše neusedne ani Pekarová Adamová, koalice Spolu by ji ráda viděla v čele celé Sněmovny. „Zpráva o tom, že nikdo nechce MPSV, není překvapivá, byť se všichni bili v prsa, že to zvládnou. Pekarová řekla, že mají perfektního kandidáta, jeho jméno je ale tajné,“ prozradila redaktorka webu CNN Prima NEWS Renáta Bohuslavová.

Podle Bernátha by ministerstvo mohlo skončit v rukou KDU-ČSL. „Tento resort se dá s nadsázkou považovat za politických hřbitov. Je na něm spousta práce, jsou tam nevhodně podepsané smlouvy na dodavatele služeb. Ministerstvo by mohlo připadnout KDU-ČSL. Lidovci si hodně zakládají na tématu rodiny,“ konstatoval redaktor.

Měli by Piráti zůstat ve vládě? Přečtěte si názory redaktorů CNN Prima NEWS.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

KOMENTÁŘ: Nejít do Fialovy vlády? Neuvěřitelné, že o tom Piráti vůbec přemýšlejí

Tagy:
jednání opozice STAN Piráti Ministerstvo práce a sociálních věcí vláda SPOLU Martin Schmarcz Renáta Bohuslavová Michal Bernáth

Hlavní zprávy

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS
Politika

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama