reklama

Platnost antigenních testů by měla být maximálně 12 hodin, navrhuje Hajdúch

Česko ve středu odstartovalo plošné antigenní testování. Podle národního koordinátora testování na COVID-19 a člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Mariána Hajdúcha má toto testování své plusy, ale i limity. Pokud má někdo negativní antigenní test, neznamená to, že se během dalších 12 hodin nenakazí. Platnost antigenních testů by proto měla být kratší a měla by fungovat v řádu hodin, ne dní, uvedl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

„Každé testování má v průběhu epidemie takového rozměru obrovský význam. Kombinace testování, trasování a protiepidemických opatření jsou tři hlavní nástroje, kterými epidemii můžeme kontrolovat,“ uvedl Hajdúch.

K tématu

Od plošného testování si slibuje především zkušenosti do budoucna. „Jak takové testování probíhá, jakou logistickou náročnost představuje a jaká je přibližná virová nálož v populaci,“ upřesnil cíle zájmu člen vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

O účinnosti antigenních testů mnozí odborníci pochybují. „Byla provedena řada studií nejen u nás, ale i v zahraničí a nutno říci, že ve většině případů se výsledky podstatně liší od těch, které uvádí výrobci,“ konstatoval Hajdúch. Výrobci podle něj deklarují více než 90procentní citlivost testů, specificitu kolem 99 procent. „Realita taková není. Je to ale způsobené tím, že původně testy vyvíjeli pro indikaci příznakových jedinců, u kterých je vysoká virová nálož. To znamená, že i málo citlivým testem přítomnost viru odhalíte,“ vysvětlil Hajdúch a dodal, že to bohužel neplatí pro bezpříznakové pacienty.

K tématu

Testování jako výlov rybníku

„U těch zachytíme pouze 20 až 30 procent infikovaných osob,“ upřesil zásah testů u lidí bez příznaků. Takové zjištění ho ale nepřekvapilo. „Podobná čísla jsme viděli i v jiných studiích. Skutečně je to o vychytávání těch nejvíce pozitivních osob v populaci,“ dodal.

Antigenní testování pak připodobnil k lovu ryb: „Vylovujeme sice děravou rybářskou sítí, ale vylovujeme největší ryby z rybníku. Myslím, že tuto formulaci použil v minulosti i epidemiolog Prymula a v podstatě měl pravdu,“ řekl národní koordinátor testování na COVID-19 Hajdúch a upozornil, že malé ryby, které v rybníku zůstávají, dorůstají velmi rychle. „Vstup viru do buňky trvá zhruba deset minut. Během dalších deseti hodin se vám namnoží v jednom replikačním cyklu tisíckrát. Následně se uvolní další buňky, to znamená během dvaceti hodin a dvaceti minut máte virus namnožený milionkrát,“ vysvětlil Hajdúch.

K tématu

Antigenní testy tak mají své plusy, ale i limity. Pokud má někdo negativní antigenní test, neznamená to, že se během dalších dvanácti hodin nenakazí. „Platnost antigenních trestů by měla být kratší a měla by fungovat v řádu hodin od testování, nikoliv dnů,“ konstatoval. Platnost by tak podle něj měla být nastavena na 12 hodin. Pak totiž nelze vyloučit, že může být osoba pro své okolí infekční.

Pro ty, kteří se chystají navštívit domov důchodců, doporučil provádět testy v místě návštěvy. „Pokud to nelze, tak ať plánují testy v nejkratší době do navštívení příbuzných,“ dodal.

Nebyl důvod zavádět druhý systém PES, míní Hajdúch

Na první den testování se nahlásilo více než 17 tisíc lidí. Podle něj probíhá také snaha rozšířit počet testovacích míst. „Ale je nutno říct, že kapacita v systému není dostatečná. Například Slovensko při polovičním počtu obyvatel otestovalo během dvou dnů 65 procent populace a potřebovali 20 tisíc zdravotníků, v Česku by to znamenalo dvojnásobek,“ popsal a upozornil, že země takovou kapacitu nemá.

Během rozhovoru padla také otázka na dva systémy PES, které zavede Česko od pondělí. „Z mého pohledu byl původní PES nastaven relativně správně, uměl bych si představit drobné změny například v míře poklesu indexu tak, abychom nelítali mezi třetím a čtvrtým stupněm. Ale zavádět nový systém podle mě nebyl důvod,“ řekl Hajdúch.

Rozhovor Marie Bastlové s Mariánem Hajdúchem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Koronavirus

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Většina seniorů se během pátečního dne marně snažila získat termín pro očkování proti koronaviru. Ze zjištění CNN Prima NEWS napříč kraji ale plyne, že řada nemocnic do systému žádné volné termíny ani neuvolnila, protože nemá vakcíny a neví, kdy přijdou. V dodávkách šlo podle nich o pouhé desítky až stovky vakcín na celé kraje. Musí to být pro seniory strašně frustrující, zlobí se předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama