reklama

Platnost antigenních testů by měla být maximálně 12 hodin, navrhuje Hajdúch

Česko ve středu odstartovalo plošné antigenní testování. Podle národního koordinátora testování na COVID-19 a člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Mariána Hajdúcha má toto testování své plusy, ale i limity. Pokud má někdo negativní antigenní test, neznamená to, že se během dalších 12 hodin nenakazí. Platnost antigenních testů by proto měla být kratší a měla by fungovat v řádu hodin, ne dní, uvedl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

„Každé testování má v průběhu epidemie takového rozměru obrovský význam. Kombinace testování, trasování a protiepidemických opatření jsou tři hlavní nástroje, kterými epidemii můžeme kontrolovat,“ uvedl Hajdúch.

Od plošného testování si slibuje především zkušenosti do budoucna. „Jak takové testování probíhá, jakou logistickou náročnost představuje a jaká je přibližná virová nálož v populaci,“ upřesnil cíle zájmu člen vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

O účinnosti antigenních testů mnozí odborníci pochybují. „Byla provedena řada studií nejen u nás, ale i v zahraničí a nutno říci, že ve většině případů se výsledky podstatně liší od těch, které uvádí výrobci,“ konstatoval Hajdúch. Výrobci podle něj deklarují více než 90procentní citlivost testů, specificitu kolem 99 procent. „Realita taková není. Je to ale způsobené tím, že původně testy vyvíjeli pro indikaci příznakových jedinců, u kterých je vysoká virová nálož. To znamená, že i málo citlivým testem přítomnost viru odhalíte,“ vysvětlil Hajdúch a dodal, že to bohužel neplatí pro bezpříznakové pacienty.

Testování jako výlov rybníku

„U těch zachytíme pouze 20 až 30 procent infikovaných osob,“ upřesil zásah testů u lidí bez příznaků. Takové zjištění ho ale nepřekvapilo. „Podobná čísla jsme viděli i v jiných studiích. Skutečně je to o vychytávání těch nejvíce pozitivních osob v populaci,“ dodal.

Antigenní testování pak připodobnil k lovu ryb: „Vylovujeme sice děravou rybářskou sítí, ale vylovujeme největší ryby z rybníku. Myslím, že tuto formulaci použil v minulosti i epidemiolog Prymula a v podstatě měl pravdu,“ řekl národní koordinátor testování na COVID-19 Hajdúch a upozornil, že malé ryby, které v rybníku zůstávají, dorůstají velmi rychle. „Vstup viru do buňky trvá zhruba deset minut. Během dalších deseti hodin se vám namnoží v jednom replikačním cyklu tisíckrát. Následně se uvolní další buňky, to znamená během dvaceti hodin a dvaceti minut máte virus namnožený milionkrát,“ vysvětlil Hajdúch.

Antigenní testy tak mají své plusy, ale i limity. Pokud má někdo negativní antigenní test, neznamená to, že se během dalších dvanácti hodin nenakazí. „Platnost antigenních trestů by měla být kratší a měla by fungovat v řádu hodin od testování, nikoliv dnů,“ konstatoval. Platnost by tak podle něj měla být nastavena na 12 hodin. Pak totiž nelze vyloučit, že může být osoba pro své okolí infekční.

Pro ty, kteří se chystají navštívit domov důchodců, doporučil provádět testy v místě návštěvy. „Pokud to nelze, tak ať plánují testy v nejkratší době do navštívení příbuzných,“ dodal.

Nebyl důvod zavádět druhý systém PES, míní Hajdúch

Na první den testování se nahlásilo více než 17 tisíc lidí. Podle něj probíhá také snaha rozšířit počet testovacích míst. „Ale je nutno říct, že kapacita v systému není dostatečná. Například Slovensko při polovičním počtu obyvatel otestovalo během dvou dnů 65 procent populace a potřebovali 20 tisíc zdravotníků, v Česku by to znamenalo dvojnásobek,“ popsal a upozornil, že země takovou kapacitu nemá.

Během rozhovoru padla také otázka na dva systémy PES, které zavede Česko od pondělí. „Z mého pohledu byl původní PES nastaven relativně správně, uměl bych si představit drobné změny například v míře poklesu indexu tak, abychom nelítali mezi třetím a čtvrtým stupněm. Ale zavádět nový systém podle mě nebyl důvod,“ řekl Hajdúch.

Rozhovor Marie Bastlové s Mariánem Hajdúchem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Za polní nemocnici v Letňanech zaplatí stát 88 milionů korun. Nikdo se tam neléčil

Ministerstvo zdravotnictví poslalo nemocnici Bulovka 88 milionů korun za polní nemocnici v Letňanech, uvedla ČT. Ta sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s COVID-19. Nakonec se v ní ale žádný pacient neléčil. Zaplatit bylo třeba nejen nájem, ale také energie. Většina sumy poputuje na konto miliardáře Pavla Sehnala, který poskytl pro nemocnici prostory.

Vrazím ti kudlu do zad, vyhrožují lidé starostce Mikulčic. Kvůli vyhnání dobrovolníků

Drsná kritika se snesla na sociálních sítích na starostku Mikulčic Martu Otáhalovou (Nový směr). Lidem vadí její nevybíravé chování vůči dobrovolníkům, kteří pomáhají obci zasažené tornádem. Kvůli ní totiž přišli o nocleh ve sportovní hale. Kromě nenávistných komentářů jí začaly chodit i SMS zprávy. Lidé jí vyhrožují podpálením domu či smrtí.

Můžu kandidovat v každém kraji, hlásá Babiš a směřuje do Ústeckého. Nahradí ho Havlíček?

Už několik týdnů se spekuluje o tom, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš opustí „svůj“ Středočeský kraj a o hlasy voličů bude usilovat v Ústeckém kraji. Došlo by tak na pikantní souboj, kde by se o vítězství mohl Babiš prát s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Premiér tvrdí, že kandidovat může kdekoliv. Definitivně jasno by mělo být ve středu večer, po jednání celorepublikového výboru ANO.

Živě
ON-LINE: Basketbalisté s Francouzi prohráli. Cesta za postupem se komplikuje

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec. Čeští basketbalisté odehráli druhý zápas na hrách, ve kterém podlehli Francii.

reklama

Domácí zpravodajství

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

reklama