Plzeňský kraj před volbami: Místní si stěžují na nepořádek, dopravu i bezdomovce

Předvolební reportáže po České republice štáb CNN Prima NEWS tentokrát zavedly do Plzeňského kraje. Má přes 590 tisíc obyvatel, kteří ho opakovaně v různých anketách označují jako vůbec nejlepší místo pro život v České republice. Místním však život komplikuje rozkopané město, bezdomovci nebo nepořádek. Jak na tyto problémy reagují politici před volbami?

Plzeňský kraj není třeba dlouze představovat. Svou rozlohou se řadí na třetí příčku, hned po Středočeském a Jihočeském kraji. Největší město Plzeň je centrem průmyslové výroby, kultury a samozřejmě piva. Díky němu se město proslavilo po celém světě. Recept, jak pivo uvařit, je přísně tajný a zná ho jen pár sládků.

První várku uvařil před 180 lety Josef Groll. V centru západočeské metropole se narodila i řada slavných osobností. Mezi ně se řadí hvězdy jako Karel Gott, fotbalový brankář Petr Čech či vynálezce František Křižík. V Šafaříkových sadech pak sochy Spejbla a Hurvínka odkazují na jejich tvůrce a plzeňského rodáka – Josefa Skupu.

Ačkoliv si lidé Plzeň chválí, řada věcí jim komplikuje život. Na dotaz štábu CNN Prima NEWS uvedli, že je trápí rozkopaná Plzeň ve všech směrech, nepořádek, nedokončená páteřní infrastruktura či bezdomovci u Borského parku. A co předvolební sliby? Zaměří se na ně politici ve svých kampaních? Podle politologa Přemysla Rosůlka ano.

Volební účast bude vyšší, předpovídá politolog

„Zaměřují se na bezpečnost – to se týká rezonovaných témat bezdomovectví či případně lidí, kteří pracují v takzvaných montovnách. Pracovníci velmi často pocházejí z Bulharska či Rumunska,“ vysvětlil politolog. Ten dodal, že celostátní politika je v mnohém o něčem jiném. „Lidem se to však hodně plete a plete se to i politikům,“ doplnil.

Letošní volební účast pak Přemysl Rosůlek odhaduje stejnou jako v minulých volbách do Poslanecké sněmovny. Ty se konaly v roce 2017. „Tehdy byla účast mezi 57 a 60 procenty. Nyní bude podobná, možná i trochu vyšší, neboť je situace polarizovaná,“ uvedl Rosůlek. Vysvětlil, že na jedné straně je současný premiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO a na druhé ideový střet mezi širokou středovou platformou reprezentovanou Piráty a konzervativně-liberální sestavou Spolu.

V minulých volbách do poslanecké sněmovny zvítězilo v Plzeňském kraji hnutí ANO. Na druhém místě skončila ODS a třetí byla SPD. Za více než týden se ukáže, zda Plzeňáci za čtyři roky změnili své preference, či nikoliv.

Tagy: