reklama

Nová posila pro plzeňské psovody. Jak probíhá výcvik policejního psa?

Plzeňští psovodi mají novou posilu do svého týmu. Stal se jí ani ne tříměsíční Uxík, štěně belgického ovčáka. Teď se učí první povely, před sebou však má ještě spoustu práce. Do aktivní služby bude připraven až za dva roky.

reklama

Uxus ke svému novému pánovi přišel před třemi týdny, zvíře je určeno pro všestrannou kynologii. Zatím vesele běhá a se všemi se mazlí. Jednou ale bude vyhledávat pachatele trestných činů nebo určovat pachové stopy. „V současné době u Uxíka probíhá základní socializace. To znamená, že s ním jezdíme v hromadné dopravě, v podstatě se seznamuje s dopravními prostředky,“ vysvětlil psovod. „Teď spolu trávíme každý den, chodí se mnou běhat, po městě,“ dodal.

Uxíkovi je necelých 11 týdnů. První zkoušky ho čekají v 18 měsících. „Pokud všechno dobře dopadne, měl by dostat platnou kategorii,“ řekl psovod.

Zvíře má staršího kolegu, tříletého Fuzzyho, který je také belgický ovčák. „Je to běžná záležitost, že má kolega staršího pejska a v určitém věku k sobě dostane malé štěně na převychování,“ pokračoval psovod.

Stanislav Beníšek vycvičil celou řadu služebních psů. Kynologii v Západočeském kraji vedl téměř 20 let. Výchova čtyřnohých společníků se prý od dob, kdy působil u policie, velmi změnila. „Dneska hodně potřebujeme psy, kteří by se rychle zaklimatizovali. A aby to byli takoví psi, kteří když budou vysláni, tak jejich smělost bude kvalitní,“ vysvětlil Beníšek.

Služební psi byli výrazně agresivnější

Podle Beníška byli kdysi služební psi výrazně agresivnější. „Já jsem přítelem ochranných náhubků. Dříve byla povinnost, aby policejní psi ochranné náhubky nosili. Dnes je to tak, jak to je, a proto je těch průšvihů, kdy jsou lidé pokousaní, daleko víc, než bylo dřív,“ dodal Beníšek.

Zejména u služebních psů je tak velmi důležitý každodenní výcvik a neustálé procvičování povelů. Policisté proto svým parťákům často věnují nejen čas, kdy jsou ve výkonu služby, ale starají se o ně nepřetržitě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj
USA

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. S odvoláním na policii o tom v pátek informoval web Variety. Podle vyšetřovatelů střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita. Hollywoodská odborová organizace v oběžníku adresovaném jejím členům uvedla, že zbraň obsahovala jeden ostrý náboj, píše agentura Reuters. Baldwin na Twitteru vyjádřil hluboký smutek a napsal, že plně spolupracuje s policií.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama