reklama

Nová posila pro plzeňské psovody. Jak probíhá výcvik policejního psa?

Plzeňští psovodi mají novou posilu do svého týmu. Stal se jí ani ne tříměsíční Uxík, štěně belgického ovčáka. Teď se učí první povely, před sebou však má ještě spoustu práce. Do aktivní služby bude připraven až za dva roky.

reklama

Uxus ke svému novému pánovi přišel před třemi týdny, zvíře je určeno pro všestrannou kynologii. Zatím vesele běhá a se všemi se mazlí. Jednou ale bude vyhledávat pachatele trestných činů nebo určovat pachové stopy. „V současné době u Uxíka probíhá základní socializace. To znamená, že s ním jezdíme v hromadné dopravě, v podstatě se seznamuje s dopravními prostředky,“ vysvětlil psovod. „Teď spolu trávíme každý den, chodí se mnou běhat, po městě,“ dodal.

Uxíkovi je necelých 11 týdnů. První zkoušky ho čekají v 18 měsících. „Pokud všechno dobře dopadne, měl by dostat platnou kategorii,“ řekl psovod.

Zvíře má staršího kolegu, tříletého Fuzzyho, který je také belgický ovčák. „Je to běžná záležitost, že má kolega staršího pejska a v určitém věku k sobě dostane malé štěně na převychování,“ pokračoval psovod.

Stanislav Beníšek vycvičil celou řadu služebních psů. Kynologii v Západočeském kraji vedl téměř 20 let. Výchova čtyřnohých společníků se prý od dob, kdy působil u policie, velmi změnila. „Dneska hodně potřebujeme psy, kteří by se rychle zaklimatizovali. A aby to byli takoví psi, kteří když budou vysláni, tak jejich smělost bude kvalitní,“ vysvětlil Beníšek.

Služební psi byli výrazně agresivnější

Podle Beníška byli kdysi služební psi výrazně agresivnější. „Já jsem přítelem ochranných náhubků. Dříve byla povinnost, aby policejní psi ochranné náhubky nosili. Dnes je to tak, jak to je, a proto je těch průšvihů, kdy jsou lidé pokousaní, daleko víc, než bylo dřív,“ dodal Beníšek.

Zejména u služebních psů je tak velmi důležitý každodenní výcvik a neustálé procvičování povelů. Policisté proto svým parťákům často věnují nejen čas, kdy jsou ve výkonu služby, ale starají se o ně nepřetržitě.

Tagy:
V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Tenistky Krejčíková a Vondroušová postupují ve dvouhře

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Pláč Nausch Slukové. Když Tokio nevyjde, chci o to víc na další olympiádu, říkala loni

Jen těžko si lze představit, co v těchto dnech doopravdy prožívá beachvolejbalistka Barbora Hermannová a zejména její parťačka Markéta Nausch Sluková. Na poslední chvíli přišly o olympijské hry, které vlastně byly jediným důvodem, proč spolu ještě hrály. Ne že by si lezly na nervy, ovšem plán byl jasný. Tokio a pak v případě Nausch Slukové založení rodiny.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

reklama