reklama

Nová posila pro plzeňské psovody. Jak probíhá výcvik policejního psa?

Plzeňští psovodi mají novou posilu do svého týmu. Stal se jí ani ne tříměsíční Uxík, štěně belgického ovčáka. Teď se učí první povely, před sebou však má ještě spoustu práce. Do aktivní služby bude připraven až za dva roky.

reklama

Uxus ke svému novému pánovi přišel před třemi týdny, zvíře je určeno pro všestrannou kynologii. Zatím vesele běhá a se všemi se mazlí. Jednou ale bude vyhledávat pachatele trestných činů nebo určovat pachové stopy. „V současné době u Uxíka probíhá základní socializace. To znamená, že s ním jezdíme v hromadné dopravě, v podstatě se seznamuje s dopravními prostředky,“ vysvětlil psovod. „Teď spolu trávíme každý den, chodí se mnou běhat, po městě,“ dodal.

K tématu

Uxíkovi je necelých 11 týdnů. První zkoušky ho čekají v 18 měsících. „Pokud všechno dobře dopadne, měl by dostat platnou kategorii,“ řekl psovod.

Zvíře má staršího kolegu, tříletého Fuzzyho, který je také belgický ovčák. „Je to běžná záležitost, že má kolega staršího pejska a v určitém věku k sobě dostane malé štěně na převychování,“ pokračoval psovod.

Stanislav Beníšek vycvičil celou řadu služebních psů. Kynologii v Západočeském kraji vedl téměř 20 let. Výchova čtyřnohých společníků se prý od dob, kdy působil u policie, velmi změnila. „Dneska hodně potřebujeme psy, kteří by se rychle zaklimatizovali. A aby to byli takoví psi, kteří když budou vysláni, tak jejich smělost bude kvalitní,“ vysvětlil Beníšek.

Služební psi byli výrazně agresivnější

Podle Beníška byli kdysi služební psi výrazně agresivnější. „Já jsem přítelem ochranných náhubků. Dříve byla povinnost, aby policejní psi ochranné náhubky nosili. Dnes je to tak, jak to je, a proto je těch průšvihů, kdy jsou lidé pokousaní, daleko víc, než bylo dřív,“ dodal Beníšek.

Zejména u služebních psů je tak velmi důležitý každodenní výcvik a neustálé procvičování povelů. Policisté proto svým parťákům často věnují nejen čas, kdy jsou ve výkonu služby, ale starají se o ně nepřetržitě.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama