Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.
Primární péče je podle odborníků základem každého zdravotního systému. „Praktik je nejenom lékařem prvního kontaktu pro malé i velké pacienty, ale i jejich průvodcem systémem. V Česku však svého praktického lékaře pro děti a dorost nebo všeobecného praktického lékaře nemá více než milion lidí,“ uvádí předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka.
ČTĚTE TAKÉ: Následky korupční kauzy Motol. Ministr Válek pověřil řízením nemocnice Petra Poloučka
Lidé, kteří postrádají svého praktika z vlastního rozhodnutí nebo kvůli přetíženým kapacitám ordinací, nemají přístup k základní zdravotní péči, preventivním prohlídkám, screeningu a očkování. „Praktik by v ideálním případě měl vyřešit většinu pacientových zdravotních problémů. Zároveň ho nasměruje tak, aby se v systému pohyboval efektivně,“ komentuje Šonka současný stav.
Lidé bez praktika „vyjdou dráž“
Síť ordinací v České republice – pro děti a dorost jich funguje zhruba dva tisíce a pro dospělé kolem pěti tisíc – je však nedostatečná a nedokáže pokrýt poptávku pacientů. Lidé tak vyhledávají pomoc na pohotovostech nebo u specialistů, což systém prodražuje.
Praktici proto chtějí změnu a na konci března spustili kampaň „11 milionů důvodů“. „Důvodem, proč ji spouštíme, je pro nás každý člověk v Česku. Kvalitní primární péče musí být dostupná všem,“ uvedl Šonka a zdůraznil, že se stárnutím populace bude přibývat pacientů s chronickými nemocemi.
Pokud se podle odborníků něco zásadního nestane a reforma primární péče, která probíhá od roku 2018, nezrychlí, Česko epidemii chronických onemocnění a stárnutí populace nezvládne.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vlna solidarity zaplavila Česko. Madlence chtějí pomoci tisíce lidí, nabízejí se jako dárci
V rámci kampaně proto budou odborníci jezdit po celé republice a v každém kraji představí návrhy a konkrétní řešení. „Měla by daný kraj posunout dál a vést k posílení primární péče,“ přiblížil Šonka.
Mladé lékaře je nutné dostat do systému
Mezi řešení například řadí týmové praxe. „U nich si slibujeme zásadní změnu v poskytování primární péče a zlepšení dostupnosti. V týmové praxi by měl sedět praktický lékař, který pracuje skrze multidisciplinární tým, v němž jsou další lékaři, zdravotní sestry, terénní sestra, i na zkrácený úvazek... K tomu ale potřebujeme dostat do systému další mladé lékaře,“ sdělil Šonka.
Podle Svatopluka Býmy, předsedy Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, není problémem nedostatek absolventů lékařských fakult, ale chybějící rezidenční místa, které slouží ke specializačnímu vzdělávání mladých lékařů. „Máme v podstatě nadbytek lékařů, kteří chtějí školit, máme nadbytek uchazečů z lékařských fakult, kteří chtějí být praktickými lékaři, ale po celé republice existuje pro tyto účely stále jen 140 míst,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
O pomoc proto praktici chtějí požádat kraje. V případě rezidenčních míst je totiž základní komplikací financování. Kraje by se na něm mohly podílet, přičemž hlavním zdrojem peněz specializačního vzdělávání by měly nadále zůstat dotace přidělované ministerstvem zdravotnictví, ke kterým se v budoucnu mají přidat i dotace z Evropské unie.
Ačkoliv u oboru všeobecného praktického lékařství by mělo být zájemců dostatek, problém zažívá praktické lékařství pro děti a dorost. „Situace je kritická zejména u pediatrů. Ubývá jich a nedaří se je nahrazovat. U všeobecných praktiků je stav optimističtější, zájem o tento obor je mezi mediky poměrně velký,“ sdělil Šonka.
Pediatrům chybějí i finance
Věkový průměr pediatrů se pohybuje kolem 60 let. „Přibývá také lékařů starších 65 let, což je tikající bomba, která jednou odejde. A pokud nebudeme mít alespoň stejný počet mladých lékařů, tak se celá síť rozpadne,“ varovala předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
Zároveň nejde jen o počet školících míst. „V pediatrii chybějí i finanční prostředky na proškolení nových lékařů a na jejich mzdy. Rezidenti oborů všeobecného praktického lékařství a praktického lékařství pro děti a dorost musí mít stejné platové podmínky jako rezidenti v nemocnici,“ dodala Hülleová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Spánkovou poruchou trpí každý druhý Čech. Přibývá závislých na hypnotikách, varují lékaři