Je třeba posílit ekonomickou diplomacii a vyčlenit víc peněz na podporu exportu, upozorňuje viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský. Podle něj české vývozce poznamenala pandemie covidu a současný stav se stále nepodařilo vrátit na původní úroveň. Pokud jde o ekonomickou diplomacii, Hospodářská komora očekává, že prezident Petr Pavel naváže na práci svých předchůdců. Jednou z cest podpory českých exportérů by měly být i zahraniční mise s představiteli vedení země, 12. března například zavítá ministr přůmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s podnikateli do USA.
„Vývozci by uvítali, aby do podpory exportu stát směřoval alespoň stejné finance jako před covidem,“ vysvětlil Jakubský. Pokulhávání státu v oblasti exportu lze podle viceprezidenta vidět i na tom, že za poslední rok se zrušilo deset míst ekonomických diplomatů. Další škrty se chystají i letos.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Nezaměstnanost v Česku stagnuje, volných míst však přibývá. Ekonom popsal rizika
Hospodářská komora také upozorňuje na to, že export generuje významný daňový příjem států. Podle tiskové zprávy v České republice jedna koruna vložená do podpory exportu přináší 70 korun v samotném objemu exportu.
Jakubský volá také po větší diverzifikaci českého exportu, tedy aby se vývoz soustředil i na jiné než evropské země. V tuto chvíli je tuzemský vývoz z 85 procent závislý na zemích EU. „Vidíme, že ve chvíli, kdy v Evropě nastane krize, to má vážné dopady na českou ekonomiku. Domnívám se, že státy které mají diverzifikaci lépe podchycenou, jsou stabilnější,“ uvedl Jakubský. Na mysli měl především důsledky ruské agrese na Ukrajině. Výpadek exportu do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu činí asi 130 miliard korun a České republice se dosud nepodařil nahradit.
Nadprůměrný Síkela, neangažovaný Lipavský
„Musím si postesknout, že gesční ministerstvo, tedy ministerstvo zahraničních věcí, politiku ekonomické diplomacie velmi upozaďuje,“ postěžoval si viceprezident. Práci resortu vedeného Janem Lipavským (Piráti) ale částečně převzala jiná ministerstva.
„Vítáme podporu ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy, která do značné míry převzaly funkci podpory českých firem. V posledních měsících zaznamenáváme výrazný nárůst zahraničních misí,“ pochválil viceprezident Hospodářské komory.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Sníženou valorizaci Senát nejspíše schválí. Pro návrh zvedne ruku většina vládních klubů
Jeho slova potvrzuje také fakt, že 12. března vycestuje ministr Síkela na týdenní výjezd do Spojených států amerických. Doprovázet ho bude i viceprezident Jakubský a více než 60 českých podnikatelů. Společně navštíví Washington, D.C., Austin a San Francisco včetně centra amerického počítačového a informačního průmyslu Silicon Valley.
Cesty s Pavlem a Fialou
Hospodářská komora doufá, že zvolený prezident Pavel v oblasti ekonomické diplomacie naváže na práci svých předchůdců Miloše Zemana a Václava Klause, kteří v zahraničí české firmy propagovali. „Předchozí prezidenti na zahraniční mise často brali i podnikatelské delegace, což jim dávalo výraznou prestiž,“ uvedl Jakubský.
„Byli bychom rádi, kdyby se pan prezident zaměřil na klíčové trhy v USA, Africe, Jižní Americe a Asii, a to z toho důvodu, že tam jsou vyšší marže,“ vysvětlil viceprezident. Podle představ podnikatelů by měl Pavel v zahraničí usilovat o zvýšení povědomí o českých výrobcích, ale také se podílet na tom, aby se Česká republika stala atraktivním cílem pro turisty.
Hospodářská komora v dubnu také chystá zahraniční misi s předsedou vlády Petrem Fialou. Během ní delegace navštíví Filipíny, Indonésii, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Cesta by měla trvat deset dní, původní plán však počítal ještě s pěti dny navíc.