Senátoři z vládních stran většinově podpoří sníženou valorizaci penzí. Pro zvednou ruku zástupci horní komory z klubů Starostové a nezávislí, ODS a TOP 09 a KDU-ČSL a nezávislí. Hlasování ale nebude jednotné, někteří vládní senátoři novelu zákona odmítnou. Předseda nejsilnější frakce v Senátu Zdeněk Nytra (ODS) uvedl, že diskuze o návrhu trvala téměř tři hodiny.
Senát projednává kontroverzní návrh na snížení valorizace penzí. Před schůzí vystoupili zástupci jednotlivých klubů se stanovisky, jak budou hlasovat.
Pro nižší růst důchodů zvedne ruku většina osmnáctičlenného klubu Starostové a nezávislí, proti by měli být tři senátoři. „Senátoři STAN na plénu většinově podpoří přijetí novely o důchodovém pojištění,“ řekl předseda klubu Jan Sobotka. Ve výborech proti novele z členů frakce hlasovali Marek Hilšer, Michael Canov a Jiří Vosecký (oba SLK). „Právní otázku ať řeší Ústavní soud,“ dodal Sobotka ke kontroverzím okolo přijetí zákona.
K TÉMATU: Hlasujte v ANKETĚ: Jak by se měl Pavel postavit k růstu důchodů? Na výběr má tři možnosti
Podobně hovořil i Zdeněk Nytra z frakce ODS a TOP 09, která má v horní komoře 36 zástupců. Dva senátoři jsou ze schůze omluvení, někteří další svůj postoj ještě zvažují.
Kovářová: Nesedíme na penězích pro důchodce. Vláda s valorizací pokládá hlavu na špalek
Kdyby to nebylo nutné, vláda by se k náhlému snížení červnové valorizace neuchýlila, řekla místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) na CNN Prima NEWS. Otázka důchodů je podle ní velmi citlivá a pětikoalice proto svým krokem „pokládá hlavu na špalek“. Vláda prý zároveň oproti tvrzením opozice nemá peníze nazbyt, které by seniorům „nechtěla“ dát.
Nytra uvedl, že za senátory na jednání dorazila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a premiér Petr Fiala (ODS). „Pokud by se červnová valorizace uskutečnila podle platného zákona, nebavíme se o 20 miliardách korun v letošním roce, ale jsou to desítky miliard v příštím roce a až 600 miliard korun v horizontu deseti let,“ řekl Nytra.
„Diskuze na klubu trvala tři hodiny. Většina klubu podpoří zákon tak, jak přišel z Poslanecké sněmovny,“ dodal.
Pro změnu bude hlasovat i klub KDU-ČSL a nezávislí. Předseda dvanáctičlenné frakce Josef Klement řekl, že senátoři většinově valorizaci podpoří. „V úterý jsme se bavili o tématu důkladně a dlouho. Myslím si, že přes dvě třetiny členů budou aktivně hlasovat pro,“ uvedl.
Členové klubu SEN 21 a Piráti se shodli, že pro hlasovat nebudou. Ti, kteří souhlasí s věcným obsahem, se zdrží. Ti, kteří nesouhlasí ani s ním, budou proti. Jeden z šestice členů podle předsedy frakce Václava Lásky ještě zvažuje podporu návrhu a rozhodne se podle argumentů, které padnou na plénu. Zásadním problémem podle místopředsedkyně klubu Adély Šípové je, že nebyly splněny podmínky pro projednání návrhu ve stavu legislativní nouze.
Stejný počet senátorů tvoří klub opozičního hnutí ANO a ČSSD, ten se k svému postoji dopoledne nevyjádřil.
Ústavně-právní výbor doporučil zamítnutí novely nejtěsnější většinou. V sociálním výboru byl pro schválení předlohy stejný počet členů jako pro její zamítnutí. Žádný senátor úpravy nenavrhoval. O osudu novely tak rozhodne aktuální většina v horní komoře. Kdyby Senát předlohu neschválil, její včasné přijetí do 22. března by to vážně ohrozilo.