Proč politické ideje stále častěji nahrazuje politický marketing? Je politické dělení na levici a pravici mrtvé? A opravdu se politické ovzduší v Česku od devadesátých let tak změnilo, nebo si to jen namlouváme skrz optiku sociálních sítí? Tyto i další otázky rozebírali ve čtvrtém díle podcastu Postřehy z redakce novináři ze CNN Prima NEWS.
V podcastu probíráme, zda se v dnešní době zvyšuje vliv personifikace politiky, zda dochází k erozi nějakého dělení na levici a pravici, jaký vliv na to mají krom politiků a voličů i média a sociální sítě nebo jestli může pouhá kontroverznost pomoci vyhrát politikovi nebo straně. A hledali jsme i pozitiva. „V každém případě jsou ale autoři mimořádných výroků zapamatovatelní. Nejsou to ale vždy kontroverzní a hrubé výroky, které upoutají. Úspěch mají i politici s vtipnými glosami, které jsou všechno, jenom ne hloupé – takové si najdou pozornost i svého čtenáře,“ zaznělo mimo jiné v podcastu. Řeč přišla třeba i na opoziční smlouvu nebo na současné marketingové kampaně ODS.
Zaujal vás náš podcast Postřehy z redakce? Budeme moc rádi, pokud si pustíte i jeho první tři díly.
Ve třetím díle jme mluvili o řemeslnících. Čtyři sta tisíc řemeslníků totiž chybí na českém trhu práce podle odhadů Hospodářské komory. Ministerstvo průmyslu chce zájem o řemesla zvýšit i tím, že řemeslníkům nabídne možnost být ve svém oboru certifikovanou špičkou. Připravuje totiž zavedení mistrovské zkoušky. Zájemci by za ni v průměru zaplatili 25 tisíc. Členové redakce CNN Prima NEWS polemizovali o tom, zda může ministerský záměr zavést mistrovskou zkoušku skutečně vyřešit nedostatek kvalitních řemeslníků na trhu práce. Čtveřice diskutérů si rovněž vyměňovala zkušenosti se sháněním řemeslníků a přinesla tipy, jak zejména ty kvalitní nalézt.
Ve druhém díle Postřehů z redakce jsme vás pozvali na procházku po místech, která jsou nezapomenutelná tím, že vás možná budou dalších pár nocí budit ze sna. Mluvili jsme o americkém městě Centralia, které bude hořet ještě 250 let, o rybářské vesničce v ústí řeky Catatumbo, kde uhodí přes milion blesků ročně, podivném městě Nagoro na japonském ostrově Šikoku nebo tragickými událostmi poznamenaných místech z dob druhé světové války. A dostalo se i na nějaký ten osobní příběh... z Brna.
V prvním díle Postřehů z redakce jsme s naší redakční kolegyní Bárou Zpěváčkovou řešili téma potravinové soběstačnosti. Skupina poslanců totiž navrhovala, aby byl podíl českých potravin v supermarketech v roce 2027 až 85 procent. Byl takový návrh populistický? Funguje podobná regulace ve světě? A mohou v důsledku takového opatření zdražit potraviny v obchodech?
Děkujeme vám za přízeň a těšíme se s vámi na slyšenou u dalšího dílu Postřehů z redakce.