reklama

Šmejdi přišli s novou fintou na seniory. Kriminalisté jí říkají „překousnutý jazyk“

Podvodníci útočící na seniory přišli s novou fintou. Kriminalisté jí říkají „překousnutý jazyk“. Promyšlená legenda vynáší šmejdům miliony, jen za poslední měsíce evidují policisté po celé republice stovky penzistů, kteří jim nahlásili podezřelé telefonáty. Někteří bohužel naletěli a peníze poslali, celková částka už se pohybuje v řádu desítek milionů korun.

reklama

Trik je velmi jednoduchý. Podvodníci si vytipují seniorku, která má pevnou linku. Seznam čísel se jmény je dostupný na internetu a odhadnout, kdo je dříve narozený, není až tak složité.

„Podvodníci si vybírají podle křestních jmen, která byla obvyklá před půl stoletím a dnes už se tolik dětem nedávají, takže obvolávají Jiřiny, Marie, Věry a podobně. A čekají, jestli se někdo chytí. Za den jsou schopní zavolat stovkám lidí,“ popisuje Vladimír Lukášek, kriminalista z Liberecka.

Jakmile šmejdi slyší v telefonu starší ženský hlas, spustí podle policistů doslova divadlo. Ten, který hovoří, se představí jako doktor z některé z velkých nemocnic. A sděluje důležitou zprávu: „Váš syn způsobil autonehodu, při níž došlo ke zranění dalších lidí. Poškození jsou ochotní nehlásit věc policii, ale požadují odškodnění – a to ihned. Váš syn mě požádal, abych vám zavolal. Sám nemůže srozumitelně mluvit, protože si při nehodě překousl jazyk.“

Do toho se jakoby z dálky ozývají nesrozumitelné zvuky, jako by lékař volal právě z pokoje, kde leží syn s překousnutým jazykem. Doktor zdůrazňuje, že to, co dělá, není úplně správné, ale chce pomoci. Připomíná, že rozhodně není možné volat na policii, jinak se syn dostane do problémů.

Zkušenost s takovým telefonátem má i paní Milada z Liberce. „Volal mi člověk, který se představil jako doktor Slezák ze Všeobecné fakultní nemocnice z Prahy. Že můj syn měl nehodu a že nutně potřebuje peníze na mimosoudní urovnání, aby to neřešila policie a aby nepřišel o řidičák, který nutně potřebuje kvůli práci,“ líčí Milada.

Jediné, čemu rozuměla, byla slova mami

Když chtěla syna k telefonu, volající jí řekl, že by mu stejně nerozuměla. „Že mu prý zrovna sešil překousnutý jazyk. Slyšela jsem tam, jak někdo další naříká a něco nesrozumitelně říká. Jediné, čemu jsem rozuměla, byla slova mami, mami,“ popisuje seniorka.

„To víte, že moje první reakce byla – ano samozřejmě pomůžu, peníze přivezu rovnou do nemocnice – která matka by nepomohla svému dítěti v nouzi. Pak mi ale přišlo divné, že ti poškození chtějí pouze 150 tisíc, když se jim mělo zranit dítě na zadní sedačce a údajně je ve vážném stavu. Říkala jsem si, to by přece chtěli mnohem víc, milion nebo tak,“ doplňuje.

Divné bylo podle ní i to, když se toho údajného doktora zeptala, jak se dostane z Černého Mostu, kam by z Liberce zajela autobusem, do Všeobecné fakultní nemocnice. „Řekl, že neví. Navíc trval na tom, že je nutné poslat peníze na účet, protože je to tak prý nejrychlejší. Řekla jsem, že musím do spořitelny, a místo toho jsem šla na poštu, kde mi zjistili číslo do nemocnice. Tam jsem volala a zjistila jsem, že žádný doktor Slezák tam nepracuje a ani můj syn tam nikde neleží. Byl to výmysl,“ vypráví seniorka.

V případě paní Milady podvodníci neuspěli, v řadě jiných ale měli štěstí. Jen v Libereckém kraji za posledního půl roku policisté evidují 13 takových případů, z toho v šesti případech seniorky peníze poslaly. „Celkem šlo o 1 180 000 korun, nejvyšší částka, kterou podvodníci vylákali, byla v jednom z případů 530 000 korun,“ vypočítává mluvčí PČR Libereckého kraje Ivana Baláková.

Kdyby byli úspěšní ve všech případech, přišli by si podvodníci s „překousnutým jazykem“ na dalších 1 400 000 korun. Podle kriminalistů se tomuto typu podvodů věnuje hned několik zahraničních gangů, především z Polska a ze Slovenska, mají ale mezi sebou i lidi, kteří umějí česky.

„Ten falešný doktor, který mi volal, měl takový ostravský přízvuk,“ vybavuje si paní Milada. Policisté upozorňují na to, že podvodníci jsou velmi flexibilní a v zásobě mají celou řadu legend, nejen aktuálně tu nejvíc používanou s „překousnutým jazykem“.

„Nejdůležitější je prevence. Je to úkol hlavně pro příbuzné seniorů, kteří je musejí připravit na to, že se taková situace může stát, aby věděli, jak se zachovat. Ideální je domluvit si nějaký kontakt v rámci rodiny, komu by měl senior v takovém případě volat,“ radí kriminalista Lukášek.

Připomíná přitom, že podvodníky rozhodně nelze podceňovat. Umějí být velmi přesvědčiví a dokážou zahrát na city.

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama