Pohádkový viadukt v Kryštofově údolí: Cesta vlakem jako z Harryho Pottera

Je to jedna z nejhezčích podhorských obcí u nás. Má pradávnou historii a oslní vás svou malebností. V Kryštofově Údolí na Liberecku se budete dokonce cítit jako v říši fantazie a kouzel – zdejší železniční viadukt je totiž podobný tomu ve Skotsku, po kterém jezdil slavný Harry Potter do Bradavic. Mnozí ho navštěvují právě kvůli spojitosti se známým kouzelníkem. Zajímavostí ale tento most skrývá mnohem víc a turistických cílů v údolí najdete hned několik.

Roubené a hrázděné domy se štíty pokrytými břidlicí, kuriózní orloj, muzeum betlémů, v času adventu jeden z nich pod širým nebem, a kostel svatého Kryštofa. To všechno nabízí Kryštofovo údolí. Pokud se sem vydáte, nesmíte vynechat ani návštěvu takřka pohádkového viaduktu, který vás strhne svou velkolepostí. Nachází se pouhé dva kilometry od centra obce.

ČTĚTE TAKÉ: Rarita uprostřed plzeňského sídliště. Na historickém Statku u Matoušů se zastavil čas.

„Most je dlouhý přibližně 200 metrů, je vysoký 30 metrů a je vyhlášen 14 oblouky. Zajímavostí mostu je zejména to, že je barevný. Je sestaven z celé řady hornin různé barevnosti. Stavitelé, byla to vídeňská firma, bratři Rydlichové a Berger, použili jenom horniny z lomu, který otevřeli v okolí stavby,“ vysvětluje v pořadu Prima Česko památkář Petr Freiwillig.

Zážitková cesta vlakem

Pohodlně se sem dá dostat autem, autobusem a samozřejmě vlakem. To je ideální varianta pro všechny fanoušky železničních výletů. Horský úsek tratě mezi stanicemi Křižany a Karlov si vyžádal stavbu dokonce čtyř viaduktů, z nichž ten v Kryštofově Údolí je nejdelší a nejvyšší. Je mírně prohnutý do oblouku a vlaky jezdí zhruba třicet metrů nad údolím říčky Rokytky. O kousek dál pak koleje mizí v 818 metrů dlouhém ještědském tunelu.

„Trať se nachází na trati z Liberce do Teplic. Se stavbou se začalo v roce 1896 a financovala ji ústecko-teplická společnost. Byla vybudována proto, aby se do průmyslového Liberce mohlo dopravovat uhlí,“ vypráví starostka Kryštofova údolí Jana Blažková.

„Most je kulturní památkou už od roku 1964 a to zejména proto, že je krajinnou dominantou celého Kryštofova Údolí, potažmo Noviny. Ten most je krásnou ukázkou práce našich předků. Z přelomu 19. a 20. století. Mostů podobné velikosti v regionu nemáme mnoho,“ poukazuje na význam stavby památkář.

První vlak z Teplic tudy projel 16. září v roce 1900. Slavnostní zastávku měl v Kryštofově Údolí, kde ho vítal starosta Johann Luh, zástupci místních spolků a kapela.

Návštěva viaduktu v každém ročním období

V zimních měsících se dá výlet za viaduktem spojit i se zimním sportováním. V horním areálu obce se totiž nachází několik kilometrů běžkařských tras. „Projížďka po této trati stojí určitě za to. Ať už je podzim a ty bukové listy, kterými se projíždí, jsou krásně zlaté, nebo na jaře, kdy jsou zelené. Anebo bez listí v zimě, kdy je krásně vidět zase do údolí,“ doporučuje Petr Freiwillig. A starostka ho doplňuje: „Já osobně jsem jela touto tratí mnohokrát. Buď sama, nebo se svými dětmi na výlet. Určitě to stojí za to, každému to doporučuji.“

Pro svou krásnou krajinu a malebnost je Kryštofovo Údolí i častou volbou filmařů. Viadukt můžete vidět například ve filmu Františka Vláčila Adelheid. Jeho návštěva tedy rozhodně stojí za to a spojit ji můžete s dalšími turistickými cíli v této lokalitě. V blízkosti najdete třeba hrad Raidmund, muzeum historické hasičské techniky, vyhlídku Červený kámen a televizní vysílač Ještěd.

Tagy: