reklama

Antoš: Kdo předem zpochybňuje proces voleb, zpochybňuje demokratický základ státu

Volba amerického prezidenta mezi republikánem a současnou hlavou státu Donaldem Trumpem a demokratem Joem Bidenem vrcholí. Současný prezident zpochybňuje sčítání hlasů a bojí se případných machinací. Jde o součást jeho kampaně? A může Trump s žalobami uspět? Na tyto a další otázky odpovídal ústavní právník Marek Antoš ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Americký volební systém se od českého liší, pravidla nejsou ve všech státech stejná. „Neexistuje žádná velká federální regulace, ale každý stát si volby organizuje trošku jinak. Tím pádem i soudní přezkum je v každém státě trochu jiný a bude samozřejmě záležet, ve kterém státě by došlo k nějakým krokům tohoto typu,“ vysvětlil Antoš.

„Vedl jsem, ale hlasy se najednou začaly záhadně ztrácet,“ řekl prezident Trump s odkazem na možné machinace ze strany Bidena. Podle ústavního právníka se jedná o dlouhodobou strategii, se kterou Trump k volbám přistoupil. „On podle mě dlouhodobě vytváří dojem, že volby nebudou v pořádku, zejména tehdy, pokud nevyhraje. Jeho současná komunikace tomu odpovídá,“ řekl ústavní právník s tím, že je tento způsob jednání nebezpečný. „Volby v demokratických státech mohou fungovat jedině tehdy, pokud voliči věří tomu, že probíhají správně. Pokud někdo hraje na tuhle strunu a snaží se dopředu zpochybnit celý proces, tak tím zpochybňuje celý demokratický základ státu, což je skutečně věc, která je nebezpečná,“ dodal.

Jeden z amerických ústavních právníků řekl, že pokud právníci Trumpa nepředloží důkazy, pak jsou žaloby jen dalším rozzlobeným twitterovým příspěvkem vloženým do obálky. „Je vidět, že i řada žalob, které byly podány během dneška, neskončila dobře, řada dalších ještě podána bude a o řadě dalších budou soudy rozhodovat. Já tím nechci říct, že Trumpova kampaň nemůže uspět v ničem. Samozřejmě tam můžou být nějaká dílčí pochybení, která budou vést k něčemu,“ sdělil Antoš. Pokud nebudou výsledky ve státech i sboru volitelů extrémně těsné, je podle něj málo pravděpodobné, že by o nich rozhodly soudy.

George W. Bush versus Al Gore

Korespondenční hlasování jsou „trnem v oku“ současnému prezidentovi. Tento způsob hlasování byl rozšířen zejména kvůli pandemii koronaviru a využili ho hlavně Bidenovi voliči. „To je také dáno tím, že demokraté celou dobu vyzývali své voliče, ať tímto způsobem hlasují a vyhýbají se riziku. Zatímco Donald Trump spíše voličům radil, ať hlasují klasicky, protože přece žádné riziko nehrozí,“ řekl ústavní právník.

Soudně se o výsledky voleb strhla přetahovaná v roce 2000 mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem. „Dá se předpokládat, že pokud se povedou spory, měly by skončit před 14. prosincem, kdy by se měli sejít volitelé v jednotlivých státech a odeslat své hlasy. Úplně nejpozději musí být rozhodnuto začátkem ledna, kdy proběhne sčítání hlasů ve Sněmovně reprezentantů. Pokud do té doby nedorazí, už se k nim nebude přihlížet,“ dodal na závěr Antoš.

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama