reklama

Antoš: Kdo předem zpochybňuje proces voleb, zpochybňuje demokratický základ státu

Volba amerického prezidenta mezi republikánem a současnou hlavou státu Donaldem Trumpem a demokratem Joem Bidenem vrcholí. Současný prezident zpochybňuje sčítání hlasů a bojí se případných machinací. Jde o součást jeho kampaně? A může Trump s žalobami uspět? Na tyto a další otázky odpovídal ústavní právník Marek Antoš ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Americký volební systém se od českého liší, pravidla nejsou ve všech státech stejná. „Neexistuje žádná velká federální regulace, ale každý stát si volby organizuje trošku jinak. Tím pádem i soudní přezkum je v každém státě trochu jiný a bude samozřejmě záležet, ve kterém státě by došlo k nějakým krokům tohoto typu,“ vysvětlil Antoš.

K tématu

„Vedl jsem, ale hlasy se najednou začaly záhadně ztrácet,“ řekl prezident Trump s odkazem na možné machinace ze strany Bidena. Podle ústavního právníka se jedná o dlouhodobou strategii, se kterou Trump k volbám přistoupil. „On podle mě dlouhodobě vytváří dojem, že volby nebudou v pořádku, zejména tehdy, pokud nevyhraje. Jeho současná komunikace tomu odpovídá,“ řekl ústavní právník s tím, že je tento způsob jednání nebezpečný. „Volby v demokratických státech mohou fungovat jedině tehdy, pokud voliči věří tomu, že probíhají správně. Pokud někdo hraje na tuhle strunu a snaží se dopředu zpochybnit celý proces, tak tím zpochybňuje celý demokratický základ státu, což je skutečně věc, která je nebezpečná,“ dodal.

Jeden z amerických ústavních právníků řekl, že pokud právníci Trumpa nepředloží důkazy, pak jsou žaloby jen dalším rozzlobeným twitterovým příspěvkem vloženým do obálky. „Je vidět, že i řada žalob, které byly podány během dneška, neskončila dobře, řada dalších ještě podána bude a o řadě dalších budou soudy rozhodovat. Já tím nechci říct, že Trumpova kampaň nemůže uspět v ničem. Samozřejmě tam můžou být nějaká dílčí pochybení, která budou vést k něčemu,“ sdělil Antoš. Pokud nebudou výsledky ve státech i sboru volitelů extrémně těsné, je podle něj málo pravděpodobné, že by o nich rozhodly soudy.

George W. Bush versus Al Gore

Korespondenční hlasování jsou „trnem v oku“ současnému prezidentovi. Tento způsob hlasování byl rozšířen zejména kvůli pandemii koronaviru a využili ho hlavně Bidenovi voliči. „To je také dáno tím, že demokraté celou dobu vyzývali své voliče, ať tímto způsobem hlasují a vyhýbají se riziku. Zatímco Donald Trump spíše voličům radil, ať hlasují klasicky, protože přece žádné riziko nehrozí,“ řekl ústavní právník.

Soudně se o výsledky voleb strhla přetahovaná v roce 2000 mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem. „Dá se předpokládat, že pokud se povedou spory, měly by skončit před 14. prosincem, kdy by se měli sejít volitelé v jednotlivých státech a odeslat své hlasy. Úplně nejpozději musí být rozhodnuto začátkem ledna, kdy proběhne sčítání hlasů ve Sněmovně reprezentantů. Pokud do té doby nedorazí, už se k nim nebude přihlížet,“ dodal na závěr Antoš.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Lidé budou moci navštívit příbuzné v sociálních zařízeních. Pouze s antigenním testem

Lidé budou moci navštívit příbuzné v sociálních zařízeních. Pouze s antigenním testem

V pondělí odpoledne se opět sešel kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda se zabývala úpravou opatření v rámci protiepidemického systému PES. Česko se od čtvrtka přesune do stupně č. 3 a mělo by tak dojít k otevření restaurací, obchodů i služeb. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se také před novináři pochlubila, že stát dnes začal vyplácet jednorázový příspěvek důchodcům 5 000 korun.

Hnilička: Roušky v bazénu? Nelogické, ale vláda je chce při sportu ještě nechat
Slovenský skandál: Za šéfem Parlamentu do nemocnice i přes zákaz chodily přítelkyně
Bidenovu výhru potvrdily další dva klíčové státy. Zvítězil ve Wisconsinu a Arizoně
Deza měla v den otravy Bečvy havárii. Uniklá tekutina nebyla toxická, tvrdí chemička
Ženě s covidem sebrali po porodu dítě. Kauza hýbe celým Slovenskem
Alžbětu odchod rošťáka Harryho bolí. Své city ale skrývá, jinak by nastal chaos
reklama
reklama
Namísto strávníků usazuje plyšové pandy. Restauratér protestuje proti lockdownu

Německo

Domácí zpravodajství

Audit Evropské komise v lednu potvrdí Babišův střet zájmů. Premiér jej odmítá
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama