reklama

Antoš: Kdo předem zpochybňuje proces voleb, zpochybňuje demokratický základ státu

Volba amerického prezidenta mezi republikánem a současnou hlavou státu Donaldem Trumpem a demokratem Joem Bidenem vrcholí. Současný prezident zpochybňuje sčítání hlasů a bojí se případných machinací. Jde o součást jeho kampaně? A může Trump s žalobami uspět? Na tyto a další otázky odpovídal ústavní právník Marek Antoš ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Americký volební systém se od českého liší, pravidla nejsou ve všech státech stejná. „Neexistuje žádná velká federální regulace, ale každý stát si volby organizuje trošku jinak. Tím pádem i soudní přezkum je v každém státě trochu jiný a bude samozřejmě záležet, ve kterém státě by došlo k nějakým krokům tohoto typu,“ vysvětlil Antoš.

„Vedl jsem, ale hlasy se najednou začaly záhadně ztrácet,“ řekl prezident Trump s odkazem na možné machinace ze strany Bidena. Podle ústavního právníka se jedná o dlouhodobou strategii, se kterou Trump k volbám přistoupil. „On podle mě dlouhodobě vytváří dojem, že volby nebudou v pořádku, zejména tehdy, pokud nevyhraje. Jeho současná komunikace tomu odpovídá,“ řekl ústavní právník s tím, že je tento způsob jednání nebezpečný. „Volby v demokratických státech mohou fungovat jedině tehdy, pokud voliči věří tomu, že probíhají správně. Pokud někdo hraje na tuhle strunu a snaží se dopředu zpochybnit celý proces, tak tím zpochybňuje celý demokratický základ státu, což je skutečně věc, která je nebezpečná,“ dodal.

Jeden z amerických ústavních právníků řekl, že pokud právníci Trumpa nepředloží důkazy, pak jsou žaloby jen dalším rozzlobeným twitterovým příspěvkem vloženým do obálky. „Je vidět, že i řada žalob, které byly podány během dneška, neskončila dobře, řada dalších ještě podána bude a o řadě dalších budou soudy rozhodovat. Já tím nechci říct, že Trumpova kampaň nemůže uspět v ničem. Samozřejmě tam můžou být nějaká dílčí pochybení, která budou vést k něčemu,“ sdělil Antoš. Pokud nebudou výsledky ve státech i sboru volitelů extrémně těsné, je podle něj málo pravděpodobné, že by o nich rozhodly soudy.

George W. Bush versus Al Gore

Korespondenční hlasování jsou „trnem v oku“ současnému prezidentovi. Tento způsob hlasování byl rozšířen zejména kvůli pandemii koronaviru a využili ho hlavně Bidenovi voliči. „To je také dáno tím, že demokraté celou dobu vyzývali své voliče, ať tímto způsobem hlasují a vyhýbají se riziku. Zatímco Donald Trump spíše voličům radil, ať hlasují klasicky, protože přece žádné riziko nehrozí,“ řekl ústavní právník.

Soudně se o výsledky voleb strhla přetahovaná v roce 2000 mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem. „Dá se předpokládat, že pokud se povedou spory, měly by skončit před 14. prosincem, kdy by se měli sejít volitelé v jednotlivých státech a odeslat své hlasy. Úplně nejpozději musí být rozhodnuto začátkem ledna, kdy proběhne sčítání hlasů ve Sněmovně reprezentantů. Pokud do té doby nedorazí, už se k nim nebude přihlížet,“ dodal na závěr Antoš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama