V Polsku v neděli lidé protestovali proti kontroverznímu zákonu, jenž má podle jeho kritiků umlčet nezávislou televizi TVN, nepohodlnou nynější vládě. Už kolem třetí hodiny se sešly tisíce lidí na náměstí Rynek Glówny v Krakově. Hlavní demonstrace na obranu TVN a svobodných médií se od soboty odehrávala před Prezidentským palácem v centru Varšavy, informovala polská média.
Demonstrující žádají prezidenta, aby normu vetoval. Portál TVN 24 píše, že k nedělnímu večeru podepsalo na 1,5 milionu lidí výzvu hlavě státu se stejnou žádostí.
„Nejde jen o TVN, jde o budoucnost svobody slova v Polsku. Což znamená, že jde o budoucnost naší demokracie,“ prohlásil na krakovské manifestaci senátor za opoziční stranu Občanská platforma (PO) Bogdan Klich. Kromě něj na krakovském náměstí promluvili i další politici včetně předsedy rolnické Polské lidové strany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze, uvedl web Rzeczpospolita.
Rozsáhlé demonstrace proti opatřením ve Francii. Do ulic znovu vyšly tisíce lidí
Ve Francii v sobotu protestovalo proti plánu na zpřísněný covidový pas přes 25 500 lidí. Oznámilo to ministerstvo vnitra, podle nějž se protesty konaly na 131 místech. Ministr cestovního ruchu Jean-Baptiste Lemoyne slíbil kompenzace lyžařským střediskům za nepřítomné britské turisty.
Podle webu Onet.pl vyšli lidé do ulic ve více než 120 městech. Řada řečníků obvinila úřady z útoku na demokratické základy Polska a davy skandovaly „Svobodná média“, popsala agentura AP. Největší protest pod heslem „Svobodná média, svobodní lidé, svobodné Polsko“ začal večer před prezidentským palácem v polské metropoli. Na něm vystoupil mimo jiné i lídr polské opozice Donald Tusk. Na prezidentovi Andrzeji Dudovi totiž nyní závisí další osud novely zákona, kterou v pátek schválila dolní komora parlamentu – Sejm.
Zahraniční vlastníci pod 49 procent
Polští poslanci přijali kontroverzní zákon, který omezuje zahraniční vlastnictví televizních či rozhlasových stanic. Novela stanoví, že majitelem televizní či rozhlasové stanice vysílající na základě polské licence smějí být jen společnosti, ve kterých podíl zahraničních firem z oblasti mimo Evropský hospodářský prostor nepřekračuje 49 procent. Podle kritiků je zákon namířen hlavně proti nezávislé televizi TVN.
Formálně je vlastníkem TVN společnost registrovaná v Nizozemsku. Jejím jediným akcionářem je ale americká Discovery Inc. TVN podle médií představuje dosud největší americkou investici v Polsku, přičemž novela má podle Gazety Wyborcze přinutit americkou společnost Discovery, aby TVN prodala.
Stavba zátarasů a průzkumné práce. Co čeká české vojáky na polsko-běloruských hranicích?
K polsko-běloruské hranici zamíří kvůli migrační krizi až 150 českých vojáků. Na místě už působí stejně velké jednotky z Estonska a Velké Británie. Zatím se nenudí, migranti totiž stále denně podnikají desítky pokusů o nelegální přechod hranice.
Sama TVN přijetí novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání označila za útok vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) na svobodná média. Vláda tvrdí, že zákon má ochránit polský mediální prostor před potenciálně nepřátelskými hráči z Ruska nebo Číny.
Prezident možná zákon vetuje
Nyní zbývá, aby prezident zákon podepsal, vetoval, nebo případně předložil ústavnímu soudu. Duda se už nechal slyšet, že novelu důkladně přezkoumá. Prezident, jenž je pokládán za spojence PiS, už dříve naznačil, že by zákon o TVN mohl vetovat.
Novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání nejprve přijal Sejm, ve kterém má PiS a jeho spojenci většinu. Senát, kde převažuje opozice, zákon v září odmítl. V pátek se novela nečekaně dostala znovu na pořad příslušného výboru Sejmu, který bleskově doporučil odmítnout veto senátorů. To vzápětí poslanci vládní koalice odhlasovali, popsal dříve list Gazeta Wyborcza. Opozice se snažila jednání zablokovat, ale všechna hlasování prohrála.
Mezi protestujícími jsou v neděli i starší Poláci, kteří se před desítkami let postavili komunistickému režimu v zemi, píše agentura AP, podle níž se tito lidé obávají, že se vytrácí demokracie, již pomáhali nastolit. Mnozí Poláci se domnívají, že populistická vláda zemi odvrací od Západu a přejímá autoritářský model, jenž se blíží tomu ruskému nebo tureckému, a snaží se uplatňovat politickou kontrolu nad soudy a umlčovat kritická média, píše agentura.