reklama

Politolog: Rakušan Babiše překvapil. Dát na premiéra Bartoše možná nebylo příliš chytré

Podle politologa Lukáše Jelínka Vít Rakušan (STAN) v předvolební debatě na CNN Prima NEWS premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemně zaskočil. „Koalice PirStan chtěla využít moment překvapení. Nevím, jestli bylo pro ni příliš chytré vybrat si Bartoše jako kandidáta na premiéra,“ sdělil v pořadu 360°.

reklama

Jelínek se domnívá, že vhodnějším kandidátem než šéf Pirátů Ivan Bartoš na post předsedy vlády mohl v budoucnu být právě Rakušan. Jeho vystoupení v debatě zhodnotil slovy, že se „odvázal“.

Hostem pořadu 360° Michala Půra byl i komentátor Petr Kolář z Mladé fronty Dnes. „Debatovalo osm lídrů a měli zde být kandidáti na premiéra. Proto měl přijít Bartoš, a ne Rakušan,“ podotkl Kolář. Právě na absenci Bartoše si stěžoval v pořadu Babiš, když se opakovaně Rakušana ptal, kde je šéf Pirátů.

Kolář přesto Rakušana zhodnotil pozitivně. „Sehrál to velmi dobře, byl energický a jeho vystoupení působilo zajímavě. Ale jako novinář, který ho sleduje, ho mám za distingovaného a slušného pána. Překvapilo mě, s jakou razancí do toho šel,“ uvedl. Přemýšlel prý, zda vidí opravdového Rakušana, nebo někoho s nacvičeným výstupem.

Fiala je samotost

Jelínek však reagoval, že se má Kolář na vystoupení Rakušana podíval očima koalice. „Ta se na poslední chvíli snaží zachránit, co se dá. Spousta politiků se nutí do polohy, která jim není úplně příjemná. Nemyslím si, že by se v tom Rakušan z politického zbytku nějak zásadně vyjímal,“ sdělil.

Do střetů s Babišem se v debatě dostával i předseda ODS Petr Fiala. „Předvedl svůj standard a nejsem si jistý, zda je jiné polohy schopný. Nutno říci, že nevím, zda jinou polohu vůbec chce. Jede si to svoje a na tom nemá co měnit,“ uvedl Kolář s tím, že si nedokáže přestavit, jak Fiala stejně jako Rakušan v neděli vykřikuji něco o čtyřletém dítěti.

Podle Jelínka je Fiala samorost. „Sledovat jeho přednášky byla radost. Používal suchý anglický humor, nevím ale, kolik je zde lidí, na které může působit. Na nic si nehraje a jde si po své linii. Čím více bude přestřelek mezi Babišem a Piráty či jinými, tím více se celá řada znechucených voličů obrátí k někomu, kdo mluví klidným hlasem,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort
Andrej Babiš

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

reklama