Politolog: Rakušan Babiše překvapil. Dát na premiéra Bartoše možná nebylo příliš chytré

Podle politologa Lukáše Jelínka Vít Rakušan (STAN) v předvolební debatě na CNN Prima NEWS premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemně zaskočil. „Koalice PirStan chtěla využít moment překvapení. Nevím, jestli bylo pro ni příliš chytré vybrat si Bartoše jako kandidáta na premiéra,“ sdělil v pořadu 360°.

Jelínek se domnívá, že vhodnějším kandidátem než šéf Pirátů Ivan Bartoš na post předsedy vlády mohl v budoucnu být právě Rakušan. Jeho vystoupení v debatě zhodnotil slovy, že se „odvázal“.

Hostem pořadu 360° Michala Půra byl i komentátor Petr Kolář z Mladé fronty Dnes. „Debatovalo osm lídrů a měli zde být kandidáti na premiéra. Proto měl přijít Bartoš, a ne Rakušan,“ podotkl Kolář. Právě na absenci Bartoše si stěžoval v pořadu Babiš, když se opakovaně Rakušana ptal, kde je šéf Pirátů.

Kolář přesto Rakušana zhodnotil pozitivně. „Sehrál to velmi dobře, byl energický a jeho vystoupení působilo zajímavě. Ale jako novinář, který ho sleduje, ho mám za distingovaného a slušného pána. Překvapilo mě, s jakou razancí do toho šel,“ uvedl. Přemýšlel prý, zda vidí opravdového Rakušana, nebo někoho s nacvičeným výstupem.

Fiala je samotost

Jelínek však reagoval, že se má Kolář na vystoupení Rakušana podíval očima koalice. „Ta se na poslední chvíli snaží zachránit, co se dá. Spousta politiků se nutí do polohy, která jim není úplně příjemná. Nemyslím si, že by se v tom Rakušan z politického zbytku nějak zásadně vyjímal,“ sdělil.

Do střetů s Babišem se v debatě dostával i předseda ODS Petr Fiala. „Předvedl svůj standard a nejsem si jistý, zda je jiné polohy schopný. Nutno říci, že nevím, zda jinou polohu vůbec chce. Jede si to svoje a na tom nemá co měnit,“ uvedl Kolář s tím, že si nedokáže přestavit, jak Fiala stejně jako Rakušan v neděli vykřikuji něco o čtyřletém dítěti.

Podle Jelínka je Fiala samorost. „Sledovat jeho přednášky byla radost. Používal suchý anglický humor, nevím ale, kolik je zde lidí, na které může působit. Na nic si nehraje a jde si po své linii. Čím více bude přestřelek mezi Babišem a Piráty či jinými, tím více se celá řada znechucených voličů obrátí k někomu, kdo mluví klidným hlasem,“ uzavřel.

Tagy: