Vláda britského premiéra Borise Johnsona čelí ostré kritice za to, jakým způsobem nakládá s afghánskými uprchlíky. Operace Warm Welcome (vřelé přivítání), která měla za cíl Afghánce co nejlépe integrovat, podle kritiků zůstává daleko za očekáváním. Podle informací deníku The Guardian někteří uprchlíci dokonce žádají úřady, aby je poslaly zpět do sociálně nestabilního a ekonomicky rozvráceného Afghánistánu.
Většina ze 7 000 Afghánců, kteří do Velké Británie dorazili krátce poté, co Tálibán v polovině srpna dobyl Kábul, je ubytována stále v hotelech. Podle informací britského deníku The Guardian trpí nedostatkem základních lidských potřeb i zdravotní péče.
„Měl jsem několik pacientů, kteří mě zoufale žádali o to, aby je poslali domů. Podle některých Afghánců se to v hotelech nedá vydržet,“ tvrdí jeden z praktických lékařů, který se o uprchlíky stará.
Smyslem programu Warm Welcome přitom měla být pomoc uprchlíkům, která by jim mimo jiné zajistila „normální život, nalezení práce, vzdělávání a integraci v rámci místních komunit“. Někteří kritici vládu v tomto ohledu viní z „šokujícího selhání“.
Opravdu by si návratem pomohli?
Otázkou však je, zda by si uprchlíci návratem do sociálně nestabilního a ekonomicky rozvráceného Afghánistánu pomohli. Země trpí nedostatkem prakticky všech základních komodit od potravin až po léky a služby. Afghánistánu také hrozí celostátní blackout, protože Tálibán už tři měsíce neplatí elektřinu.
Radikální hnutí navíc bez milosti masakruje Afghánce, kteří byli během války nějak spojeni s vojsky NATO. Je tak dost možné, že by uprchlíci, kteří by z Británie přiletěli zpět do Kábulu, byli krátce poté popraveni.
Země není bezpečná ani pro Afghánce, kteří Tálibán podporují. V zemi totiž dochází k častým teroristickým útokům. Například v pátek došlo k velkému výbuchu v jedné z mešit v provincii Kunduz. Exploze si vyžádala nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS).