Bojovníci radikálního hnutí Tálibán zastřelili afghánského vojáka, který spolupracoval s britskými speciálními jednotkami. Popravě přihlížela jeho rodina. Vojákovi bylo během evakuace v Kábulu řečeno, že na rozdíl od jiných nemá cestovní pas. Do letadla RAF (Královského letectva) tak nemohl nastoupit.
29letý afghánský odstřelovač Noor během války proti Tálibánu spolupracoval s britskými speciálními silami, byl členem vycvičené afghánské jednotky známé jako CF333. Přesto mu Britové v polovině srpna neumožnili nastoupit na letišti do letadla. V té době Tálibán dobyl hlavní město Kábul.
Brutálně zbili a znásilnili homosexuála. Bojovníci Tálibánu Afgháncům nahání hrůzu
V Afghánistánu přibývají zprávy o násilí vůči ženám a zástupcům sexuálních menšin. Jeden z homosexuálů se svěřil britské ITV, že ho bojovníci Tálibánu nalákali na schůzku pod záminkou, že mu pomohou dostat se ze země. Poté ho ale brutálně zbili a znásilnili.
Noorův starší bratr Shakar, který rovněž bojoval po boku britské armády, řekl deníku The Times, že Noorovi nebyla umožněna evakuace, protože neměl pas. Shakar hlavní město Afghánistánu opustil na konci srpna. Tehdy mu prý bylo řečeno, že jeho bratr do Velké Británie přiletí i s rodinou o den později. K ničemu takovému však nedošlo.
„Je tu tolik lidí s pasem. Na let už nemůžeme vzít žádné další lidi. Nemáme žádnou kapacitu,“ řekl prý afghánskému odstřelovači jeden z britských vojáku, který řídil evakuaci.
Velká Británie není jedinou zemí, které se nepodařilo evakuovat všechny své spojence afghánského původu. Neúspěšným evakuacím mnoha států přispěly špatné predikce západních vojsk. Ty nepočítaly s tím, že by mohl Tálibán tak rychle získat kontrolu nad Afghánistánem.
Hnutí nedodrželo slib
Noor se před radikálním hnutím skrýval v domě své sestry na okraji Kábulu. Tálibán ho přesto v polovině září vypátral. Bojovníci hnutí ho čtyřikrát střelili do hrudi. Popravě přihlížela vojákova rodina.
Nejde zdaleka o první svědectví, které ukazuje, jak nemilosrdně Tálibán nakládá se spojenci západních vojsk. Hnutí se přitom v srpnu zavázalo, že se svým vojenským a politickým oponentům nebude nijak mstít.
Ale už v srpnu se objevily informace, že tálibové mají seznamy lidí, které chtějí potrestat. Bojovníci s nimi chodili od dveří ke dveřím a hledali především afghánské vojáky, policisty, vládní úředníky a novináře. Ty poté popravovali.
Některé zprávy hovoří i o tom, že hnutí zabíjí civilisty v údolí Pandžšír – provincii, která Tálibánu jako poslední vzdorovala a kterou radikálové pravděpodobně dobyli na začátku září. Ženy se zase svěřují s tím, že nemohou vycházet samy ze svých domovů.