Zlepšení nepřišlo, ba naopak. Čeští hokejoví fanoušci po páteční prohře s Rusy čekali, jak národní tým přejede Švýcary a vrátí se do herní pohody. Jenže hloupé chyby vystřídaly fauly, tragické oslabení, těžké nohy a lekce z produktivity. Prohra 2:5 tak znamená nejhorší start od rozdělení federací. Redakce CNN Prima NEWS opět přináší několik postřehů po vystoupení českých hokejistů na MS 2021 v Lotyšsku.
Hloupé fauly, chabé oslabení
Není to příběh jen dosavadního průběhu letošního šampionátu. Češi, nejen na seniorské úrovni, pykají za hloupé a mnohdy zbytečné fauly. Nedovolené bránění za soupeřovou bránou, hákování z frustrace, krosček v útočném pásmu. To je jen výčet nedisciplinovanosti, které Švýcaři využili. Čtyřikrát! A góly jako přes kopírák – přihrávka přes střed a bomba pod břevno, brankáři Hrubec a střídající Will bez šance.
MS hokej 2024
Vyloučení ale nemusí nutně znamenat obdrženou branku. Jenže bránění českého týmu zkrátka na kvalitně bruslícího soupeře nestačilo. Přihrávky Švýcarů byly rychlé a přesné, stejně tak střelba. Přitom ne vždy se Švýcaři dokázali takzvaně usadit v útočném pásmu. Zkrátka se jim dařilo využít zaváhání či špatného postavení českých hráčů.
Střely jako čepice proti větru
Jasně, i Češi měli své šance. Jen namátkou, v úvodu utkání byl Libor Šulák sám před gólmanem Genonim, sám na švýcarskou svatyni najížděl (jinak velmi dobře hrající) Jakub Flek a Filip Zadina či Jakub Vrána ostřelovali maskovaného muže při kvalitní pasáži v polovině utkání. Jenže střely občas připomínaly čepici hozenou proti větru.
Zkrátka tvrdých střel, kterými se prosadili Gregory Hofmann či Timo Meier, se od českých hráčů dočkali fanoušci málokdy. A když měla rána patřičné parametry, skončila na helvétském kříži na prsou švýcarského brankáře, nebo se mezi tři tyče vůbec nevešla.
Trápící se tahouni z Česka i USA
Ofenziva českého týmu má stát na oporách z NHL. Filip Zadina, Dominik Kubalík či Jakub Vrána se ale zatím hledají. Nejen sami sebe, ale i spoluhráče na ledě. Pokud už se české elitní formace dostanou při hře 5 na 5 do souvislého tlaku, musí se soupeř bát. Důkazem budiž několikaminutový „zámek“ v polovině utkání. Jenže založení útoku, souhra a zakončení zatím vázne. Za očekáváním zatím zůstává také ofenzivní obránce Filip Hronek.
Stejně tak se první nasazení nepovedlo elitní „extraligové“ formaci s Michaelem Špačkem, Matějem Stránským a Radanem Lencem. Po výkonech z přípravných zápasů se od této trojice čekala produktivita. Duel se Švýcary jim ale nevyšel, Stránský a Lenc zaznamenali dohromady šest trestných minut, při kterých Češi dvakrát inkasovali.
Naopak zatím překvapují borci, od kterých se to možná tolik nečekalo. Čtvrtý útok ve složení Jakub Flek, Adam Musil a Jiří Smejkal sršel energií, často dokázal Švýcary přehrát a rychlostně se soupeři vyrovnal. Povedený start do zápasu zažil například obránce Libor Šulák, jehož výkon šel ale postupem času trochu dolů.
Výborní Švýcaři, nestárnoucí Ambühl
Dost nedostatků ve hře českého týmu. Nutno uznat, že na druhé straně kluziště stál v sobotu organizovaný, dobře bruslící a kvalitně zakončující soupeř. Také Švýcaři měli během utkání několik výpadků, slabších momentů či zaváhání. Na rozdíl od Čechů ale dokázali nabídnutých šancí využít.
Program MS 23. května
Skupina A
11:15 hodin, Velká Británie – Slovensko
15:15 hodin, Švédsko–Bělorusko
19:15 hodin, Dánsko–Švýcarsko
Skupina B
11:15 hodin, Norsko–Itálie
15:15 hodin, Kazachstán–Finsko
19:15 hodin, Kanada–USA
Jejich výkon šel postupem zápasu nahoru, i přes televizní obrazovky bylo ze švýcarského týmu cítit větší nadšení a odhodlání zvítězit. Kromě mladých pušek Hischiera či Meiera ale musíme vyzdvihnout i veterána Andrese Ambühla. 37letý forward zaznamenal dvě asistence, svůj um ukázal ve třetí třetině, kdy v přesilovce ukázkově zavezl kotouč do útočného pásma. Jako bychom sledovali švýcarskou lyžařskou legendu Marcela Hirschera mezi slalomovými brankami.
Zopakuje se rok 2010, nebo 2013?
Dvě prohry jsou sice nejhorším vstupem do světového šampionátu od roku 1991, ale rozhodně není nic ztraceno. Po výkonu Švédů proti Dánům je možné, že dva nejkvalitnější soupeře ve skupině mají Češi už za sebou. Důležité tak bude nezaváhat proti papírově slabším soupeřům, natrénovat přesilovky, oslabení a věřit českým oporám, že najdou formu, díky které se na šampionát dostaly. Zkrátka, že Jan Kovář bude svými geniálními přihrávkami zásobovat skórujícího Dominika Kubalíka či Jakuba Vránu.
Však vzpomeňme na zlaté mistrovství v roce 2010, kdy národní tým kromě Švýcarů nestačil ani na Nory. Jenže od čtvrtfinále přišla jízda, na kterou český hokejový fanoušek asi nikdy nezapomene. Stejně tak ale může letošní šampionát skončit jako ten v roce 2013. Mimochodem, i tam prohráli Češi se Švýcary v základní skupině 2:5. Ve čtvrtfinále poté se stejným soupeřem ještě 1:2 a po matných výkonech jeli domů bez medaile.