Neměla jsem cíl, jen zabít další Rusy, popsala vojačka. Ketaminová terapie jí pomohla znovu žít

Válka na Ukrajině má vliv nejen na fyzické, ale i psychické zdraví vojáků. Příkladem je ukrajinská vojačka Katya, která nespočetněkrát utrpěla otřes mozku a prožila i několik traumatických zážitků. Ke zlepšení zdravotního stavu vojáků má prý pomáhat party droga ketamin, která se používá jako uspávací prostředek pro zvířata, napsal web Independent.

Třiadvacetiletá Katya narukovala k námořní pěchotě v 19 letech. V ukrajinských speciálních jednotkách strávila dva roky. Válka se na ní hluboce podepsala. Byla zasažena tolika výbuchy, že měla otok na mozku, kýlu na páteři a celá její kostra byla zdeformovaná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Naše nová zbraň zasáhne i Sibiř, říká Zelenskyj. Rusům může způsobit mnoho problémů, tvrdí experti

Vzpomíná si, jak ji poprvé zasáhl výbuch, který ji odhodil několik metrů, přičemž si rozbila hlavu. Pamatuje si také, jak vedle ní narazil do země 155mm dělostřelecký granát, který naštěstí nevybuchl. „Na každé misi jsem měla otřes mozku,“ vysvětlila pro web Independent.

Skeny mozku při fyzickém traumatickém poškození orgánu vypadají velmi podobně jako skeny při posttraumatické stresové poruše. Také příznaky mohou být podobné. Nemocní trpí zvýšenou ostražitostí, zkreslenými reakcemi na ohrožení a úpadkem kognitivních funkcí. Mohou se cítit jako duchové nebo žít v iracionální agónii. „V březnu 2023 jsem začala. V Bachmutu jsme měli aktivní fázi a pracovala jsem s mrtvými a zraněnými. Byla jsem tak psychicky i fyzicky vyčerpaná, že jsem vážila 44 kilogramů. Nemohla jsem spát a byla velmi agresivní,“ popsala vojačka.

Během služby prožila také trauma, když zemřel její starší bratr, který vedl útok na ruskou pěchotu. „Po bratrově smrti jsem se stala velmi roztržitou. Vůbec si nepamatuji dva měsíce svého života – bylo to velmi intenzivní. Mise za misí, bez odpočinku. Byla jsem tak vyčerpaná, že jsem nemohla mluvit s lidmi. Koktala jsem, neustále mě bolela hlava, cítila jsem se neschopná. Neměla jsem nad sebou kontrolu,“ sdělila Katya.

Léčba ketaminem má slibné výsledky

Stejně jako mnozí další se rozhodla vydat na okraj Kyjeva, kde ukrajinští zdravotníci léčí veterány s posttraumatickou stresovou poruchou v psychiatrické nemocnici Lisova Poljana. Terapeuti tam pracují s více než tisícovkou bývalých válečných zajatců, z nichž mnozí prošli intenzivním mučením v Rusku.

„Tradiční terapie, jako je kognitivně-behaviorální terapie, může ale trvat dva, tři nebo pět let. Terapie pod přísným dohledem s použitím ketaminu má však ohromně rychlé výsledky,“ řekla neuroložka Dr. Kseniia Vosnitsynaová. Jedním z důvodů, proč jsou rychlé výsledky tak důležité, je podle ní i to, že Ukrajina potřebuje vracet vojáky zpět na frontu.

Pozoruhodné úspěchy při používání psychedelik k léčbě deprese a posttraumatické stresové poruchy prokázala i studie týmů vědců z Imperial a Kings College v Londýně ve Velké Británii. Použití ketaminu v lékařské péči se však na Ukrajině uplatnilo snáze, protože nevyžaduje zvláštní licenci. Pacienti drogu užívají pod dohledem, často se zavázanýma očima a se sluchátky na uších s uklidňující hudbou. Dostávají se do stavu vědomí, který je přivádí k hlubokému ponoru do jejich podvědomí. Tato droga, podobně jako psilocybin, LSD a ayahuasca – což jsou všechno terapie, které se zkoumají i jinde – dodává mozku neuroplasticitu, díky níž se může rychleji učit.

Přestat přežívat a začít žít

Nejde ale o jednoduchou léčbu. „Tato zkušenost může být bolestivá. Není to procházka růžovým sadem,“ pronesla Iryna Feofanová, ketaminová terapeutka ve Forest Glade, kde traumatizovaní vojáci bloudí po chodbách.

Než šla Katya na terapii, chyběla jí jakákoliv motivace. „Neměla jsem žádný cíl – mým jediným cílem bylo zabít další Rusy, zvítězit. Bylo pro mě velmi důležité přestat přežívat a začít žít,“ konstatovala bývalá seržantka námořní pěchoty. Absolvovala několik sezení pod vedením ukrajinského průkopníka psychedelické terapie doktora Vladislava Metranického a nyní studuje obchod.

Podle Metranického úspěšnou léčbu nyní zaznamenává asi 70 procent pacientů s posttraumatickou stresovou poruchou. „Ukázalo se, že standardní, takzvaná léčba první linie – což je psychoterapie plus antidepresiva – není úplně efektivní. Odhaduje se, že asi 60 procent lidí, kteří trpí PTSD, a zejména veteránů, nereaguje na tuto léčbu,“ pravil.

Ketaminová sezení prý Katye přinesla „duchovní teplo a nové zážitky od různých náboženství až po vize judaistického stromu života, létání vesmírem a setkání se starými přáteli“. S pomocí drogy podle svých slov zažila halucinace o mracích jaderných hřibů a pronikla do hlubin svých nejtraumatičtějších zážitků, které ji vrátily do přítomnosti. „Naučila jsem se žít přítomností a mít vizi budoucnosti,“ dodala.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinské drony jako zuřivé vosy. Video ukazuje demolici obrněnce, Rusové neměli šanci

Tagy: