Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.
U Moderny již ke zkrácení doby došlo, důležité je však podle lékařů zkrácení také u vakcín od Pfizeru. Jen plně dokončené očkování totiž může zajistit ochranu také například proti nebezpečným mutacím.
Čeká očkované ještě třetí dávka? Opatření počítají s imunitou pouze na devět měsíců
Během příštích několika málo měsíců zřejmě dojde k naočkování všech zbývajících lidí, které mají o vakcínu proti nemoci COVID-19 zájem. Od září by však mohlo očkovací kolečko začít znovu. Vládní opatření totiž zatím počítají pouze s imunitou na devět měsíců, což by znamenalo, že by první očkovaní mohli již na konci srpna o imunitu či covid pas přijít. Na podzim však již nebudou fungovat velkokapacitní očkovací centra a mnoho lidí by tak mohlo mít problém. Stát ale počítá s tím, že se lhůta devíti měsíců během léta prodlouží.
„Lidé mají po první dávce očkování často pocit, že jsou již plně chránění, a přestanou být opatrní. Není tomu bohužel tak, stále se mohou nakazit. Skutečně bezpečně se lze cítit až přibližně dva týdny po druhé dávce očkování. Chápali jsme, proč se interval mezi očkováním prodloužil v době nejhorší epidemie, kdy nebyl dostatek vakcín. Dnes však již vakcíny jsou a je potřeba, aby co nejvíce lidí mělo ukončené očkování, proto by se měl termín vrátit na původních 21 dnů,“ sdělil CNN Prima NEWS lékař z očkovacího centra, který si nepřál být jmenován.
Česko v procentu plně proočkované populace zaostává za zbytkem Evropy. Zato uděluje stále větší výhody očkovaným pouze jednou dávkou. „Více než čtvrtina lidí nad 18 let v EU již má očkování ukončeno (u nás je to citelně méně, 21,9 % proti 26,8 % v celé EU). Ukončení očkování je důležité, neb k dost silné ochraně proti novým mutacím je třeba obdržet obě dávky,“ upozornil na Facebooku europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Jedna dávka nestačí na mutace, varuje Smejkal
U vakcíny Pfizer/BioNTech, která se podává zejména ve velkokapacitních očkovacích centrech, zůstává doba pro podání druhé dávky nadále přibližně 42 dnů, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) především z organizačních důvodů. „Ale pokud dávek bude dostatek do budoucna, i zde můžeme zkrácení učinit v souladu s tím, co navrhují odborníci,“ připustil politik.
Jedna dávka vakcíny nestačí: Hrozí nákaza a stále nemůžete volně cestovat
Samotná první dávka vakcíny přináší lidem řadu výhod, někteří proto uvažují nad tím, že by jim mohla stačit a k druhému termínu se nedostaví. Odborníci však varují, že člověk po první dávce ještě nemá dostatečnou imunitu a může se nakazit. Pro cestování do většiny zemí je navíc vyžadováno kompletně ukončené očkování.
„Zkrácení lhůty mezi očkovacími dávkami je předmětem jednání. Minulý týden byla zkrácena tato doba u vakcíny Moderna, u dalších bude záviset na jejich dodávkách. Předpokládáme, že ke zkrácení intervalu by mohlo dojít v průběhu léta,“ sdělila CNN Prima NEWS za ministerstvo Gréta Rakašová.
V nedávné době zkrácení intervalu doporučoval epidemiolog Petr Smejkal, který je členem Rady vlády pro zdravotní rizika a vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). „V době, kdy byl nedostatek vakcín, jsme na prodloužení intervalu tlačili. Tam bylo naprosto nutné, aby se jedna dávka dostala k co největšímu množství lidí a zachránila životy. Což se stalo,“ řekl Smejkal.
Moderna po 25 dnech
Vláda před několika týdny rozhodla, že jako prokázání bezinfekčnosti stačí kromě negativního testu nebo prodělání nemoci v posledním půlroce také 22 dní po první dávce. „Riziko je, že virus velmi rád zmutuje v době, kdy naráží na nedostatečně chráněnou populaci, a to je i ta jedna dávka,“ uvedl Smejkal.
Očkování kvůli dovolené neodložíte, vzkazují úřady. Kdy můžete očekávat druhou dávku?
S blížícím se létem začínají lidé stále intenzivněji plánovat své letní dovolené. Některým proto vznikne komplikace s očkováním. Přestože si člověk může vybrat termín první dávky vakcíny, druhý termín mu je již přidělen a lze jej změnit pouze ze závažných důvodů, například zdravotních. Dovolená mezi tyto důvody bohužel nepatří.
Druhou dávku vakcíny Moderna bude možné podat 25 až 35 dní po první dávce, dosud to bylo 38 až 42 dní. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). U očkovací látky Pfizer/BioNTech, kterou dostalo více než tři čtvrtiny očkovaných, zatím změna nebude.
Vakcíny od Moderny bylo podáno asi 535 000 dávek, tedy zhruba devět procent. „Je to vakcína, která je dneska určená primárně pro praktiky, tam to z hlediska organizačního nezpůsobí žádné problémy,“ uvedl Vojtěch. Zhruba od poloviny května směřují všechny dodávky vakcíny Moderna do ordinací praktických lékařů – kromě těch, které je třeba jinde podat jako druhou dávku.
Do konce března byly intervaly mezi dávkami vakcín od těchto výrobců kratší. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech. U látky AstraZeneca zůstalo podání druhé dávky po 90 dnech.