Sociální demokracie si v sobotu 10. června na sjezdu v Plzni zvolí nové vedení. Post předsedy hodlá obhájit současný šéf tohoto politického uskupení Michal Šmarda, má ale podmínku. Delegáti by měli souhlasit s jeho plánem na „restart strany“. Do boje o nejvyšší stranický post hodlá vstoupit například starosta Brna-Líšně Břetislav Štefan. Bývalá ministryně Jana Maláčová kandidovat nechce, navzdory tomu, že by ji část členů v čele ČSSD viděla ráda.
Od lednového sjezdu ČSSD v Brně hledal Šmarda cestu, jak stranu ozdravit. S konceptem, který má být „restartem sociální demokracie“ vystoupí v Plzni a teprve podle reakcí na svůj plán se rozhodne, zda se bude o post předsedy znovu ucházet.
ČTĚTE TAKÉ: Fiala s Babišem proti sobě? Tohle tady dlouho nebylo, musí k tomu mít důvod, říkají experti
„Rozhodl jsem se, že pokud se strana s restartem ztotožní, tak má smysl, abych pokračoval dál ve vedení sociální demokracie,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES Šmarda. „Pokud by strana rozhodla, že jsme (v plánu na restart strany, pozn. red.) šli špatným směrem, že se máme vydat víc ke komunistům, konzervativcům nebo liberálům a nejít sociálnědemokratickou cestou, potom by mělo smysl vyměnit předsedu,“ dodal.
Detaily svého plánu poodhalil ve vysílání CNN Prima NEWS. „Místo konsolidačního balíčku máme připravený balíček, který by zlepšil hospodaření České republiky o 180 až 200 miliard korun,“ uvedl Šmarda v pořadu Partie Terezie Tománkové. Toho by podle něj sociální demokraté mohli dosáhnout například prostřednictvím úpravy bankovní daně, kdy by byla daněmi zatížena aktiva a nikoliv zisk.
Dále je podle něj nutné omluvit se za předchozí chyby strany. „Já si restart představuji tak, že uznáme chyby, pokud je to možné, tak se za ně omluvíme, odčiníme je, poučíme se z nich a už se k nim nebudeme vracet. Naopak se budeme opírat o to dobré, čeho sociální demokracie dosáhla. A toho je taky sakra hodně,“ zmínil předseda strany.
S obnovou ČSSD by podle zjištění Seznam Zpráv mohl pomoci miliardář Jan Barta. „Měli jsme jednání, kde jsem deklaroval svoji ochotu ČSSD podpořit. A za mě záleží na tom, jak dopadne sjezd,“ uvedl investor do IT, který do veřejného povědomí vstoupil svou podporu Petra Pavla v prezidentské kampani.
„Za prvé je to nepochybně slušný člověk, za druhé má čisté peníze, za třetí, pokud bude ochoten sociální demokracii podpořit, tak skutečně může, ale pak zde platí čtvrtá a pátá podmínka. Tedy, že nikdy nebude mít vliv na naši základní politiku a nebude moci ovlivňovat naši činnost a naše rozhodování,“ prohlásil Šmarda na adresu Barty.
Důraznější kritika vlády
Šmardovi se během roku a půl v čele sociální demokracie podařilo zásadně snížit dluh strany, přestože se jí příjmy snížily o 80 procent. „Dlužili jsme skoro čtvrt miliardy korun. A my jsme se s tím vypořádali. Dnes má sociální demokracie naprosto minimální míru zadlužení v řádu jednotek milionů,“ objasnil Šmarda. Jeho kritici mu ale vyčítají nedostatečnou kritiku současné vlády. I proto se rozhodl o post lídra ČSSD ucházet současný místopředseda strany Břetislav Štefan.
„Je to v důrazu. V České republice je spousta ekonomických problémů, vláda dělá spoustu chyb a přenáší zodpovědnost a placení dluhů na střední a slabší třídy. Myslím si, že sociální demokracie by měla být výrazně důraznější v kritice kroků současné vlády,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štefan. Pokud ČSSD sociální tematiku neuchopí silněji, stane se podle Šmardova vyzyvatele nástrojem v rukou populistů.
V působení Šmardy v čele strany vidí řadu pozitiv, na druhou stranu je podle něj třeba posunout se dál. „Jsem velmi rád, že se sociální demokracie pod vedením Michala Šmardy dokázala stabilizovat a je bez výraznější finanční zátěže. Zároveň je ale potřeba jít dopředu, to znamená, že musíme získat finanční prostředky, abychom si pořídili mediální prostor,“ dodal starosta Brna-Líšně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: ANO by vyhrálo parlamentní volby, vládní strany ztrácí. Průzkum ukazuje i úspěch ČSSD
V souvislosti s vedením strany se také dlouhodobě skloňuje jméno bývalé ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která dokonce získala i nominaci. Také ona již jednou neúspěšně kandidovala na předsedkyni ČSSD, letos ale proti současnému předsedovi vystupovat nehodlá.
„Zaznamenala jsem nominace z regionu na předsedkyni ČSSD, a ačkoliv si jich nesmírně vážím, kandidovat letos na žádnou funkci nebudu,“ řekla Seznam Zprávám. V případě, že by se o pozici šéfky strany ucházela, není pravděpodobné, že by byla úspěšná. Před posledními parlamentními volbami se totiž postavila za tehdejšího předsedu strany Jana Hamáčka, který ČSSD přivedl k tragickému volebnímu výsledku 4,65 procenta. Bývalá ministryně je tak spojena se zásadním neúspěchem strany. Sjezdu se Maláčová zúčastní jako delegátka za Prahu.
Podívejte se na pořad Partie Terezie Tománkové, jehož hostem byl také předseda České strany sociálně demokratické Michal Šmarda: