Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.
Politici, včetně pravděpodobného kancléře Olafa Scholze (SPD) či jeho koaličních partnerů z FDP nebo Zelených, stále častěji mluví o očkovací povinnosti. Prý od prvního února příštího roku, tedy se stejným začátkem jako v Rakousku. S návrhem souhlasí i dosluhující kancléřka Angela Merkelová.
Názorový veletoč: Povinné očkování v září odmítal, teď ho budoucí německý kancléř chce
Vysoce postavení politici v Německu během posledních týdnů a měsíců výrazně změnili názory na očkování proti nemoci COVID-19. Podle německých médií někteří dokonce otočili tzv. o sto osmdesát stupňů.
Do očkovací rozpravy v Německu vstoupil se zcela jasným a tvrdým názorem také 89letý Schily ve svém textu pro významný deník Welt. „Byl jsem očkován již třikrát a doporučuji očkování zvláště ohroženým osobám. Obecná povinnost očkování je však nezodpovědná. Neexistuje ani v Čínské lidové republice, která je jinak tak vehementně pranýřována jako autoritářská,“ píše Schily hned v prvním odstavci svého příspěvku.
Spolehlivost slibů politiků je omezená
A dále vysvětluje: „To, co bylo ještě přednedávnem kategoricky vyloučeno, se nyní podle oznámení v médiích stane zákonem: všeobecná očkovací povinnost. Jak známo, spolehlivost slibů v politice je často značně omezená, ale v napjaté době, kdy je obzvláště důležité upevnit důvěru v demokratické rozhodovací procesy, je nespravedlivé jednoduše ze dne na den prohlásit předchozí rozhodnutí v otázce, která se týká podstaty základních práv, za zbytečné.“
Proto je bývalý ministr tak znepokojený tím, že stále více politiků mění v otázce povinného očkování názory. Scholz nebyl v posledních týdnech jediný, kdo změnil svůj názor na povinné očkování o 180 stupňů.
Eutanazie jen pro očkované nebo s prodělaným covidem. V Německu dál zpřísňují opatření
Němci přišli s podmínkami pro prokazování bezinfekčnosti i v nejzazší části lidského života. Tamní Asociace pro eutanazii Verein Sterbehilfe oznámila, že potenciální klienti budou muset splňovat pravidlo dokončeného očkování nebo prodělání nemoci v posledních šesti měsících. Jinak nemohou vstoupit do budovy.
Schily se zcela jasně staví proti nařízenému očkování státními orgány: „V liberální demokracii založené na právním státě si stát nesmí dovolit vnucovat jednotlivci určitou léčbu.“ Což vysvětluje pragmaticky: „Tím spíše, že se jedná o nově vyvinuté metody očkování, jejichž dlouhodobé následky nelze po relativně krátké době používání v žádném případě spolehlivě vyhodnotit.“
A dodává: „Obecná povinnost očkování je prostě protiústavní. Plošné povinné očkování velmi nebezpečným způsobem posílí již tak rozpoznatelné tendence k rozdělení společnosti, a to až k propuknutí násilí. To není ospravedlnitelné.“
Exministr Schily zastává tvrdý postoj vůči politikům v době koronavirové krize a tvrdí: „Povinné očkování slouží pouze k zastírání skutečnosti, že se politici zjevně nejsou schopní dohodnout na opatřeních, která skutečně slouží k udržení zdraví lidí.“
Incidence dosáhla v Německu rekordní hodnoty v pondělí 29. listopadu, kdy činila 482,1, ve středu 2. prosince klesla podle údajů Institutu Roberta Kocha, který vývoj pandemie koronaviru v Německu sleduje, na 439,1. Pro srovnání, v Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví ke 2. prosinci 1 222 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Tedy téměř třikrát vyšší.