Pozor na vysoké pokuty při změně dodavatele energií. Jak ukončit smlouvu a neplatit nic?

Lidé mění dodavatele kvůli výhodnějším nabídkám.

Lidé využívají výhodnějších nabídek od energetických společností a často mění dodavatele. Některé společnosti jim ale účtují vysoké pokuty spojené s náhradou ušlého zisku. A to v případě porušení smlouvy. Jak přejít k jinému dodavateli bez sankce a v jakých případech je to možné?

Pro domácnosti právě nastalo nejvýhodnější období ke změně dodavatele. Ceny energií totiž klesají a společnosti přicházejí s upravenými nabídkami. Energetický regulační úřad eviduje velký zájem o změny dodavatelů, jejichž nabídky se liší až o desítky tisíc korun ročně. Úřad ale varuje před tím, že přechod k jiné společnosti může být také spojen s pokutami nebo sankcemi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Válka o eurokomisaře aneb Fialova chůze po laně kolem sporu Pirátů a Starostů

„Za první dva měsíce letošního roku proběhlo u domácností 115 tisíc změn dodavatele elektřiny a plynu. Meziročně je to u elektřiny o 69 procent více a u plynu o 25 procent více. Ne vždy se ale transfer obejde bez potíží a bez vysokých pokut od stávajících obchodníků,“ uvádí úřad.

Dodavatelé si totiž někdy účtují vysoké pokuty, které jsou spojené s náhradou ušlého zisku. „Ten přitom v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,“ říká členka rady úřadu Markéta Zemanová. Podle ní nemůže Energetický úřad zkoumat oprávněnost výše pokuty. „Z praxe však víme, že někteří spotřebitelé ušlý zisk několika tisíc měsíčně považují za neadekvátně vysoký a dodavateli ho z toho důvodu nezaplatí. Pak je na obchodníkovi, aby se případně obrátil na soud a jeho výši a oprávněnost prokázal. Nejlepší variantou je smlouvy s ustanovením o ušlém zisku vůbec nepodepisovat,“ dodala.

Pokutu za náhradu ušlého zisku platí lidé pouze v případech, pokud je uvedena ve smlouvě. Úřad ale varuje před tím, že se někteří dodavatelé dožadují sankce, i když o ní ve smlouvě není ani zmínka. Náhrada ušlého zisku se objevuje také u tarifů na dobu určitou, tedy u fixovaných produktů.

Jak na výpověď smlouvy na dobu určitou bez sankce?

Pokud chcete změnit dodavatele, je důležité najít smlouvu či vyúčtování a zjistit termín konce závazku. Jedná se o důležité datum, protože právě v tomto okamžiku je potřeba smlouvu vypovědět, a to alespoň 20 dní před koncem termínu. Pokud tak neučiníte, tak vám dodavatel smlouvu automaticky prodlouží.

Odejít mohou lidé také v případě, když dodavatel informuje zákazníky o změně ceny. To musí podle energetického zákona udělat nejpozději 30 dnů před zdražením. Lidé poté mohou smlouvu vypovědět nejpozději deset dnů před avizovanou změnou. Pokud dodavatel změnu neohlásí, je cena pro zákazníka neplatná.

Možností je také předčasně ukončit smlouvu. V případě, že platíte velmi vysoké částky, se to může vyplatit. „Lidé mohou získat nižší cenu u současného dodavatele nebo přejít včas k dodavateli novému, i kdyby to mělo znamenat, že za předčasné ukončení smlouvy zaplatí sankci. Rozdíly v nabízených cenách jsou nyní tak výrazné, že sankci v některých případech vynahradí. Je ale potřeba dobře počítat a jednat,“ řekla členka rady Energetického úřadu Markéta Zemanová.

Výpověď ze smlouvy na dobu neurčitou

Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, můžete výpověď podat bez sankce okamžitě. Je nutné ale počítat s výpovědní dobou tří měsíců běžící od prvního dne nového měsíce. Někteří dodavatelé mohou mít výpovědní dobu kratší.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na průměrnou výši důchodu dosáhnou lidé jen ve třech krajích

V současné době existuje celá řada srovnávačů dodavatelů elektřiny, jako například tzb-info. Poté, co najdete vhodnou nabídku, je nejjednodušší udělit novému dodavateli plnou moc k přepisu. Veškerá administrativa tak spadne na bedra dodavatele, který přechod zajistí za vás.

Nový dodavatel by vás měl informovat o zahájení dodávky elektřiny a také vám poslat předpis záloh. V onen moment je dobré zrušit staré trvalé příkazy a začít platit novému dodavateli.

Tagy: