reklama

Pravda o kamerách na semaforech. Jak fungují a kde se vyplatí včas zastavit?

Křižovatka. Místo, kde se vzájemně střetávají proudy vozidel z různých směrů a kde zpravidla bývají nainstalovaná takzvaná světelná signalizační zařízení neboli semafory. Na správné dodržování pokynů dohlížejí náhodné policejní hlídky. V některých případech se lze setkat i s kamerovými systémy, které odhalí i průjezd na červenou. Dopustí-li se řidič přestupku vícekrát, hrozí mu i zákaz řízení.

reklama

Znáte to, spěcháte a před vámi zeleně svítící semafor. Když už to vypadá, že stihnete projet, najednou jako naschvál padne oranžová. Přidáte plyn a doufáte v nejlepší. Bohužel, nežli předek auta stihl minout plnou čáru před semaforem, naskočila červená. Bylo to o nepatrný zlomek vteřiny, ale je tam. Co teď?

V mnoha případech sice vyváznete zcela bez újmy, ale jednoho dne můžete tvrdě narazit. Na křižovatky se světelným signalizačním zařízením totiž někdy dohlížejí buď strážníci městské, nebo státní policie, přibližně dvacet z nich ale v Praze střeží kamery, které udělují stejné pokuty jako policisté.

Průjezdu na červenou se věnuje konkrétně zákon č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, převážně pak paragraf 125c, kde se píše: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že na pozemních komunikacích řídí vozidlo a v rozporu s § 4 písm. b) a c) nezastaví vozidlo na signál, který jí přikazuje zastavit vozidlo nebo na pokyn „Stůj“ daný při řízení nebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích anebo při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích osobou k tomu oprávněnou.“

Za tento přestupek viníkovi hrozí pokuta až do výše 2 500 korun a připsání pěti trestných bodů. Nechá-li přestupek projít správním řízením, může se pokuta vyšplhat až na částku 5 000 korun. Při spáchání stejného přestupku dvakrát a víckrát za rok, se pokuta navyšuje v rozmezí 4 000 –⁠ 7 500 korun. Nakonec hrozí i zákaz řízení na půl roku.

Kdy mohu jet na červenou?

Existují však výjimečné situace, ve kterých je dovoleno projet semafor na červenou. Například když u semaforu na červené stojí kolona několika automobilů, ke které se blíží s výstražným znamením „houkající“ policie, sanitka, hasiči nebo jakékoli jiné vozidlo s právem přednosti v jízdě. Řidič má v tu chvíli povinnost vozidlo s právem přednosti v jízdě pustit a pokud by v takové situaci vjel do křižovatky na červenou, o přestupek se nejedná. Jen pozor, abyste tímto jednáním nezapříčinili horší újmu, než jste vlastně odvraceli. Zkrátka je v pořádku v takové situaci do křižovatky opatrně najet a vytvořit prostor pro vozidlo policie či záchranného systému.

Jak poznat nepřátelskou kameru?

Na některých semaforech se nacházejí kamerové systémy, většina z nich se ale stará o jiné věci než o tzv. rozdávání pokut. Některé detekují hustotu provozu, další zajišťují hladký průjezd sanitkám, policistům nebo hasičům či autobusům městské dopravy. Seznam míst v Praze, kde na světelných signalizačních zařízeních číhají „nepřátelské“ kamery, najdete níže.

 • Černokostelecká – Průmyslová
 • Plzeňská – Jeremiášova
 • Sokolská – Ječná
 • K Barrandovu – Lamačova
 • Legerova – Rumunská
 • K Barrandovu – Ke Smíchovu
 • Koněvova – Želivského
 • Bělohorská – Kukulova
 • Chodovská – U plynárny
 • Evropská – Alžírská
 • Chilská – Opatovská
 • Střelničná – Ďáblická
 • Generála Šišky – Československého exilu
 • Poděbradská – Kbelská
 • Jiráskův most – Janáčkovo nábřeží
 • Kolbenova – Kbelská
 • Bucharova – Pekařská
 • Českobrodská – Mladých Běchovic
 • K Barrandovu – K Holyni
 • Čs. armády – přechod (přednost chodců)

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama