K VĚCI, Ondřej Dostál
Opatření proti COVID-19, která byla Nejvyšším správním soudem shledána za nezákonná, stále přibývá. Nejvyšší správní soud (NSS) konstatoval, že ani během pandemie se ministr zdravotnictví nemůže stát římským diktátorem, zdůraznil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS právník a vysokoškolský učitel se specializací na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti).
NSS v minulých dnech označil další opatření ministerstva zdravotnictví z letošního dubna za nezákonná. Dvě z nich regulovala maloobchod, další umožňovalo na prvním stupni základních škol pouze rotační výuku. „Plošné omezení středních škol bylo NSS taktéž odmítnuto. Soud konstatoval, že ani za pandemického rizika nenabývá ministr zdravotnictví pravomocí římského diktátora a nemůže si dělat, co chce,“ řekl hned v úvodu Dostál.
Během rozhovoru padla otázka, zda verdikt soudu bude mít reálný dopad. „Zvlášť omezení maloobchodu budou velmi drahá, pokud jejich majitelé nebo provozovatelé uplatní náhrady na škody po státu. Už teď požadují náhrady za 12 miliard korun. Je pravděpodobné, že alespoň něco bude stát muset zaplatit. To ale zatíží rozpočty pro roky 2022 a 2023, tedy příští vlády,“ vysvětlil právník.
Kdo za to nese odpovědnost?
„Bylo by rozhodně žádoucí, aby v situaci, kdy je epidemie na ústupu, byla opatření vydávána tak, aby jim věřili nejen občané, ale i soudy a nevznikal prostor na to, aby stát musel platit náhrady škody,“ zdůraznil Dostál.
Někdo také bude muset nést za celou situaci odpovědnost. „Podle služebního zákona je na tom, kdo má na ministerstvu zdravotnictví na starost legislativu, tedy nejspíše na legislativním náměstkovi. Nyní probíhá audit ministra Vojtěcha zjišťující, kdo opatření psal a rozhodoval o nich,“ popsal právník. „Po politické linii však za opatření a jejich důsledky odpovídá předseda vlády a ministr zdravotnictví,“ dodal.
Aktuálně sice epidemie ustupuje, nicméně může dojít i k opětovnému zhoršení situace. „Ti, kteří se zabývají oborem ochrany veřejného zdraví, věděli na základě zkušeností a studií, jak se má během rozsáhlých pandemií postupovat. Že se to vláda začala učit teprve v průběhu roku 2020, je špatně. Doufám, že poznatky, které nabyla, povedou k tomu, že kdyby přišla velmi hrozivá mutace, zareagují adekvátně,“ řekl Dostál.
Pandemický zákon
V Česku skončil nouzový stav 11. dubna. Vláda následně ohlašovala opatření, která se opírají o takzvaný pandemický zákon, jenž se schvaloval v únoru letošního roku. „Cílem pandemického zákona nebylo dát vládě volnou ruku bez kontroly Parlamentu, ale dát jí prostor dělat jisté omezené zásahy i mimo nouzový stav. Pandemický zákon záměrně neumožnil plošné a razantní zásahy, které by dlouhodobě neměly být činěny bez souhlasu Parlamentu,“ uvedl právník.
Tento týden Piráti a STAN představili svůj ministerský tým. Právě Dostál figuruje ve zdravotnictví. Dokázal by si představit, že by se stal ministrem zdravotnictví? „Pokud člověk kandiduje do vládního týmu, tak si toto alespoň v hrubých rysech představit musí,“ odpověděl Dostál.
NSS konstatoval, že ani během pandemie se ministr zdravotnictví nemůže stát římským diktátorem, říká Ondřej Dostál. Zdroj: CNN Prima NEWS