Nárůst mutace delta (zdroj: CNN Prima NEWS)
Indická mutace koronaviru nově označovaná jako delta může v Česku převládat už v září. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to řekla viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy. Ta dále mluví o tom, že to s ochranou dýchacích cest budeme muset dál vydržet, protože respirátory a roušky by měly „padnout“ až jako poslední.
Tachezy v rozhovoru varovala před šířením indické mutace delta. Ta už se dostala do desítek zemí po celém světě včetně Česka. U nás bylo zatím identifikováno několik desítek případů. „Šířit se určitě bude a určitě se rozšíří i k nám. Řekla bych, že tady delta převládne tak v říjnu nebo možná už v září,“ řekla viroložka pro web Seznam Zprávy.
Loňské chyby se opakují. Mutace si budeme dovážet ze zahraničí, varuje expert
V Česku se šíří infekčnější mutace covidu s označením delta. Hrozí, že se opatření místo rozvolňování budou muset opět zpřísnit. Čísla nakažených touto variantou aktuálně rostou v řadě evropských zemí. Mohou tak být ohroženy i plánované dovolené.
Na druhou stranu to podle ní na podzim už nemusí být zásadní, pokud bude většina Čechů proti koronaviru očkována. „Teď je proto důležité stimulovat lidi, aby zachovali opatrnost, byli féroví a nepodváděli, protože tím ohrožují všechny,“ doplnila Tachezy.
Přidat by podle ní Česko mělo v motivaci lidí nechat se očkovat. „To dramaticky omezí počet hospitalizací. Protože se zdá, že tato varianta nestojí za stavy, které by ve vyšší míře ústily v hospitalizace, a rozhodně nevidíme těžké průběhy u vakcinovaných,“ míní viroložka, která je členkou skupiny MeSES. Ta působila jako poradní orgán ministerstva zdravotnictví.
Viroložka: Na roušky bychom si měli zvyknout i při nachlazení
Tachezy by také zatím ponechala povinnost nosit roušky a respirátory. Podle ní by mělo jít až o poslední omezení, které zmizí. „Je to nejefektivnější a nejlevnější opatření. Zejména v prostorách, kde se kumulují lidé, které neznáme,“ vysvětlila viroložka s tím, že upřednostňuje – vzhledem k obavám ze šíření mutace delta – povinné nošení respirátorů.
Připustila však, že by pomohly i roušky. „Určitě i roušky pomůžou, to je samozřejmé. Je to skutečně ochrana, která by měla zmizet naposledy a do budoucna se stát součástí našeho života ve chvíli, kdy jsme nachlazení a někam za každou cenu musíme jít. Lidé by si měli zvyknout, že není ostuda to mít nasazené,“ dodala pro Seznam Zprávy Tachezy.
Opatření jsou rozumná, ale všichni je obcházejí
Viroložka a členka expertní skupiny MeSES či Iniciativy Sníh v rozhovoru mluvila i o dalších aktuálně platných opatřeních proti koronaviru. „Máme nařízení, která jsou rozumná. Ale že je nikdo nekontroluje, že to všichni obcházejí a nejsou za to žádné postihy, to je velmi špatně,“ míní.
Jako příklad uvedla případy, kdy lidé v karanténě nejsou kontrolováni tak, jak to funguje v jiných zemích. „Dokud lidé nezačnou vnímat, že je podvod, pokud něco nevyplní, že to je téměř trestný čin, nebude to fungovat. V cizině by si to nedovolili,“ posteskla si Tachezy.
Viroložka Ruth Tachezy Zdroj: Profimedia.cz