Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se stal obětí atmosféry, kterou sám rozpoutal podobně jako popravený někdejší generální tajemník KSČ Rudolf Slánský. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl ústavní právník Zdeněk Koudelka. V pořadu dále diskutovali komentátorka Echo 24 Lenka Zlámalová a komentátor Reflexu Bohumil Pečinka i další ústavní právník Jan Kudrna a politolog Jiří Pehe.
„Ministr Prymula se stal obětí společenské atmosféry, kterou pomáhal rozpoutat. Když to srovnám třeba s Miladou Horákovou a Rudolfem Slánským, oba dva byli obětí justiční vraždy, ale Slánský pomáhal ta kola nezákonnosti rozjíždět sám. A stejně tak pan Prymula se stal obětí atmosféry, kterou on v té společnosti vyvolal,“ řekl právník a bývalý poslanec ČSSD Koudelka.
Reagoval tak na kauzu ministra Romana Prymuly, který se ve středu večer setkal v restauraci na Vyšehradě se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími. Setkání proběhlo v době, kdy měly být restaurace zavřené. Navíc při odchodu ani jeden z nich neměl roušku.
Zlámalová: Babiš si zachoval zbytky rozumu
Podle komentátorky Lenky Zlámalové je Prymulův konec logický. „Babiš si zachoval zbytky zdravého rozumu, když navrhl, aby pana Prymulu odvolal,“ řekla komentátorka. Prezident Miloš Zeman podle ní ví, že nemůže předvádět to samé jako u exministra kultury Staňka, jehož odvolání se táhlo měsíce.
„Pro mě bylo spíš podstatnější, co se dělo na té schůzce. Podle mých informací se ta schůzka konala kvůli testovacím zařízením,“ řekl Pečinka. „Kdyby vláda nebyla teď takhle slabá, tak to možná pan Prymula ustojí. Je ale důležitý kontext,“ dodal.
Zlámalová v Partii uvedla, že „Babiš by měl virus jasně dostat pod kontrolu. Není schopný vyvést zemi z krize“. Na její slova navázal Pečinka. „On vsadil všechno na plán A – Roman Prymula. Nepočítal s plánem B,“ uvedl komentátor Reflexu.
Podle právníka Kudrny je současný vývoj jasný. „Myslím, že nejpozději ve čtvrtek tady bude nový ministr zdravotnictví… Situace je neúnosná,“ sdělil Kudrna. Koudelka s jeho názorem souhlasil.
Podle politologa Jiřího Pehe nemohl premiér v dané situaci rozhodnout jinak. Prymula teď nemůže vystoupit v televizi a očekávat, že mu lidé budou ohledně vládních opatření věřit, myslí si Pehe. Také uvedl, že by se prezident v případě zdržování výměny „stal odpovědným za vývoj krize. Je zapotřebí, aby v čele resortu stál někdo, komu společnost věří.“
Jan Blatný jako nový ministr?
Mezi adepty na nového ministra financí je i hematolog a náměstek Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný. Podle Pečinkových zdrojů nabídku mnoho lidí odmítlo. Nový ministr by „se měl podívat znovu na systém masového testování, jestli je správný, a pokud ano, měl by dohlédnout na výběrové řízení na testovací sady,“ řekl komentátor.
Zlámalová v Partii uvedla, že vzniká velká metastudie, která sdružuje přibližně 70 prací ohledně koronaviru. Ta uvádí, že úmrtnost na vir byla ve skutečnosti výrazně nižší, než se původně uvádělo. Úmrtnost by podle studie měla být na úrovni běžné virózy. Pokud by to byla pravda, mělo by se podle komentátorky zvážit, zda jsou tato striktní opatření v Česku nutná.
Během diskuze také přišla řeč na Jaroslava Faltýnka, který se schůzky v restauraci také zúčastnil, a rezignoval na funkci prvního místopředsedy ANO. „V příštích dnech bude klíčový,“ řekla Zlámalová. Podle ní má Faltýnek v klubu obrovskou důvěru.
Paralela s Klausovou vládou v roce 1997
Pečinkovi současná krize připomíná tu, která se odehrála během druhé Klausovy vlády v roce 1997. „Od jara ta vláda oslabovala a oslabovala, od jara z ní odpadávali její podporovatelé, ministři. Byl tam fenomén, jako je dnes, řadě lidí byly nabízeny různé ministerské posty, oni je nechtěli přijmout, což je vždycky signálem toho, že s vládou není něco v pořádku,“ vysvětlil. Podle komentátora se tomu současná vláda přiblížila ze 75 procent.
Za čtrnáct dní se bude hlasovat o prodloužení nouzového stavu. Koudelka uvedl, že poslanci, kteří pro něj zvednou ruku, de facto podpoří vládu a stanou se součástí vládní většiny.