CNN Prima News Rudolf Slánský

Rudolf Slánský

Výpis příspěvků ke štítku „Rudolf Slánský“

Češi a jejich antisemitismus? Koketoval s ním i TGM. Příští holokaust se nemusí týkat jen Židů

Izrael nemá od útoku Hamásu moc věrnějších spojenců, než je Česko. Ani vyloženě antisemitské projevy tu teď nejsou zdaleka tak časté jako v mnohých západních zemích. Vzhledem k tomu, jak jsme se právě my dříve dokázali chovat k Židům, je to vlastně docela překvapivé. Kde se to v nás bere? A kdy jsme v antisemitismu naopak hráli první ligu? Kdy s ním koketoval dokonce i TGM? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Sionisté s Jidášem. Poválečný antisemitismus v Československu přiživila i podpora Izraele

Výrazná vojenská podpora Československa pomohla udržet existenci Izraele krátce po jeho vzniku. Po změně postoje Sovětského svazu k židovskému státu se však přátelská výpomoc náhle stala černou skvrnou na vrubu komunistického vedení. I kvůli ní zaplatili životem někteří funkcionáři Komunistické strany Československa (KSČ) v čele s Rudolfem Slánským. Monstrózní proces v náručí propagandy přitom doprovázela silná nota antisemitismu. Nepřátelé režimu byli soustavně označováni za sionisty a přiživovány byly i negativní stereotypy Židů.

Záhada Gottwaldovy beranice: Půjčil mu ji pro slavnou fotografii popravený politik?

Slavný snímek předsedy vlády a KSČ Klementa Gottwalda pronášejícího v únoru 1948 projev „po návratu z Hradu“ existuje ve dvou podobách. Zatímco v původní verzi je na balkoně obklopen soudruhy v čele s náměstkem ministra zahraničí Vladimírem Clementisem, po obvinění tohoto politika z protistátní činnosti a následné popravě se před objektivem ocitá sám jen s neznámým mužem v klobouku zakrytým mikrofony, který na původní fotce pro změnu vůbec nebyl.

Od Sovětského svazu nás nikdo neodtrhne aneb Poslední novoroční řeč prezidenta Gottwalda

Podepisoval rozsudky smrti ve vykonstruovaných procesech, přesto přál občanům „štěstí a zdar“ do nového roku 1953. Před sedmdesáti lety přednesl svůj poslední novoroční projev československý prezident Klement Gottwald, věrný služebník sovětského diktátora Stalina. Ve sváteční řeči chvalořečil vůdce Kremlu jako posla míru, ale také děkoval bdělé domácí Státní bezpečnosti za odhalení protistátního spikleneckého centra. Oba státníci přitom záhy zesnuli, Stalin 5. března 1953 a Gottwald o devět dnů později.

Vrah, alkoholik, syfilitik, slaboch, ale žádný primitiv. Před 125 lety se narodil Gottwald

Byl hlavní tváří komunistického puče z února 48, který zemi na čtyřicet let odsoudil k totalitě. Stal se symbolem teroru, jenž poslal na smrt mnoho nevinných, dalším zničil život. Před 125 lety se narodil „první dělnický prezident“ Klement Gottwald, jehož historik Libor Svoboda označuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS za jednu z nejzápornějších postav českých dějin.

Právník srovnává Prymulu s popraveným Slánským. Je obětí atmosféry, kterou sám rozpoutal

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se stal obětí atmosféry, kterou sám rozpoutal podobně jako popravený někdejší generální tajemník KSČ Rudolf Slánský. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl ústavní právník Zdeněk Koudelka. V pořadu dále diskutovali komentátorka Echo 24 Lenka Zlámalová a komentátor Reflexu Bohumil Pečinka i další ústavní právník Jan Kudrna a politolog Jiří Pehe.