CNN Prima News Rudolf Slánský

Rudolf Slánský

Výpis příspěvků ke štítku „Rudolf Slánský“

Od Sovětského svazu nás nikdo neodtrhne aneb Poslední novoroční řeč prezidenta Gottwalda

1. ledna 2023 06:34

Podepisoval rozsudky smrti ve vykonstruovaných procesech, přesto přál občanům „štěstí a zdar“ do nového roku 1953. Před sedmdesáti lety přednesl svůj poslední novoroční projev československý prezident Klement Gottwald, věrný služebník sovětského diktátora Stalina. Ve sváteční řeči chvalořečil vůdce Kremlu jako posla míru, ale také děkoval bdělé domácí Státní bezpečnosti za odhalení protistátního spikleneckého centra. Oba státníci přitom záhy zesnuli, Stalin 5. března 1953 a Gottwald o devět dnů později.

Vrah, alkoholik, syfilitik, slaboch, ale žádný primitiv. Před 125 lety se narodil Gottwald

23. listopadu 2021 13:45

Byl hlavní tváří komunistického puče z února 48, který zemi na čtyřicet let odsoudil k totalitě. Stal se symbolem teroru, jenž poslal na smrt mnoho nevinných, dalším zničil život. Před 125 lety se narodil „první dělnický prezident“ Klement Gottwald, jehož historik Libor Svoboda označuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS za jednu z nejzápornějších postav českých dějin.

Rudolf Slánský se narodil před 120 lety. Jak na něj vzpomínají v jeho rodné vsi?

31. července 2021 08:30

Generální tajemník Ústředního výboru KSČ Rudolf Slánský, jedna z hlavních postav komunistického režimu na začátku 50. let a přítel prezidenta Klementa Gottwalda, se i přes dobře rozjetou kariéru stal vyvrhelem, jehož život vyhasnul na šibenici. Na Slánského, který se narodil před 120 lety, prozradili mnoho obyvatelé obce Nezvěstice, kde se politik narodil.

Právník srovnává Prymulu s popraveným Slánským. Je obětí atmosféry, kterou sám rozpoutal

25. října 2020 15:01

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se stal obětí atmosféry, kterou sám rozpoutal podobně jako popravený někdejší generální tajemník KSČ Rudolf Slánský. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl ústavní právník Zdeněk Koudelka. V pořadu dále diskutovali komentátorka Echo 24 Lenka Zlámalová a komentátor Reflexu Bohumil Pečinka i další ústavní právník Jan Kudrna a politolog Jiří Pehe.