Petřínská rozhledna a Zrcadlové bludiště
Je vysoká 63,5 metru a na její vrchol musíte vyšlapat 299 schodů. Výhled z ní máte na celou Prahu i daleké okolí. Ač se to zdá neuvěřitelné, Petřínská rozhledna se pro veřejnost otevřela před 130 lety. Jak na novou atrakci Pražané reagovali? A proč byla trnem oku samotnému Adolfu Hitlerovi? Na tyto a další otázky odpovídala historička Jaroslava Nováková.
Petřínská rozhledna je často srovnávána s Eiffelovou věží v Paříži. Jaký byl důvod jejího postavení?
Eiffelova věž určitě byla nejdůležitějším motivem výstavby Petřínské rozhledny. V roce 1889 se totiž vypravili členové Klubu českých turistů na Světovou výstavu do Paříže, kde je tato moderní konstrukce naprosto nadchla. Bylo nutno zajistit spoustu věcí – pozemek, finance i projekt. Velmi se hodila skutečnost, že Vratislav Pasovský, člen Klubu českých turistů, byl zároveň tím, kdo vytvořil projekt výstavby. Vše se tak mohlo realizovat v relativně krátké době.
Je úžasné, když si uvědomíme, že rozhledna byla vytvořena za pět měsíců. 14. srpna 1891 byl zahájen zkušební provoz a 20. srpna byla Petřínská rozhledna oficiálně otevřena pro veřejnost.
Jak se na stavbu Petřínské rozhledny Pražané tvářili? Pařížané totiž z Eiffeolovy věže zrovna nadšeni nebyli...
Už příprava stavby ukázala, že mezi Pražany je o ní poměrně velký zájem. Také pomohl článek od doktora Viléma Kurze z Klubu českých turistů. Hovořil o tom, že z Prahy bude vidět velmi daleko, dokonce až do Krkonoš, což do té doby nebylo možné. Vize, že se uvidí do širého kraje, byla velmi populární, takže Pražané k rozhledně přistupovali velmi pozitivně.
Málokdo ví, že v červenci 1938 vypukl na vrcholu rozhledny požár. Co se stalo? Zranil se u toho někdo?
V té době byl v Praze Všesokolský slet a když se začalo z Petřínské rozhledny kouřit, nevypadalo to dobře. Všichni se velice báli. V kabině výtahu chytlo od elektrického zkratu dřevěné obložení. Oheň byl uhašen zhruba za půl hodiny. Naštěstí se nikomu nic nestalo, výtah byl v té době prázdný. Musel se sice opravit, ale práce na něm skončily asi za 14 dní a ještě v červenci byla věž opět v provozu.
Hrozilo někdy, že by se Petřínská věž zbourala? Jak jsem se dočetla, „trnem v oku“ například byla i samotnému Adolfu Hitlerovi.
Doba nacistické okupace byla pro Petřínskou věž nejkritičtější. Souviselo to už s okamžikem, kdy Adolf Hitler navštívil 15. března 1939 Prahu. Byl ubytovaný na Pražském hradě a když 16. března vyhlédl ze svého pokoje, proti sobě viděl Petřínské návrší a rozhlednu. Ta mu určitě musela připomenout Eiffelovu věž a víme, že Hitler měl velmi specifický vztah k Francii, což souviselo s tím, aby „ta odporná věž“ byla odstraněna.
Jenže události, které pak následovaly, byly natolik závažné, že už se nikdo o rozhlednu jako takovou nestaral. Během okupace byla věž dlouhou dobu přístupná pro veřejnost. K jejímu zavření došlo až v souvislosti s nálety, které přišly v roce 1945. Po skončení války byla ale znovu zpřístupněna.
V 50. letech byl na rozhledně do provozu uveden televizní vysílač. Co to pro provoz rozhledny znamenalo?
Byl to velký zásah především do tubusu výtahu, který tu byl od samého začátku rozhledny. V roce 1953 byl ale vyřazen z provozu, protože tubus se využil pro kabely televizního vysílače. Návštěvníci na rozhlednu mohli dále, ale museli chodit po dvojramenném schodišti.
Po nějakou dobu byla Petřínská rozhledna uzavřena. Kdy se rozhodlo, že se opět otevře?
Petřínská rozhledna byla naposledy v provozu v roce 1979. Souviselo to nejenom s tím, že by byla ve špatném stavu, ale prioritně fungovala jako televizní vysílač.
Důvod znovuotevření byl daný jedním důležitým výročím. V roce 1991 si Praha připomínala výročí rozhledny (100 let od otevření - pozn. red.) a také událost, k jejíž příležitosti rozhledna vznikla – Zemskou jubilejní výstavu.
Petřínská rozhledna dokonce umí měnit barvy. Jaký to má důvod?
Nasvěcování se stalo symbolem, o které mělo zájem i město Praha, protože tím dávalo najevo svůj názor. To byl hlavní důvod.
Kolik ročně Petřínskou rozhlednu navštíví lidí? Jaký vliv měla na návštěvnost pandemie Covid-19?
Máme čísla, která jsou naprosto jasná a nesmlouvavá. Před rokem 2019, tedy v posledním předcovidovém roce, návštěvnost rozhledny byla něco málo přes 700 tisíc platících návštěvníků. Když se podíváme na návštěvnost v roce 2020, pokles je obrovský. Návštěvnost se dostala pouze na 234 tisíc návštěvníků.
Petřínská rozhledna slaví 130 let od svého otevření. Zdroj: ČTK