Degustační restaurace Marie B, která se nachází v Dlouhé ulici v centru Prahy, před nedávnem oslavila první narozeniny. Šéfkuchař Jiří Šoura zde servíruje hostům gastronomický zážitek, který spojuje tradiční českou kuchyni, kreativní přístup a kvalitní suroviny. Na podnik navazuje vinotéka Vin de Marie.
Ambiente se rozrostlo o Marii B. Název podniku v Dlouhé ulici v Praze odkazuje ke kuchařce Marii B. Svobodové, z jejíhož umění pravidelně čerpá i kuchařský tým La Degustation Bohême Bourgeoise. Tam sedm let působil šéfkuchař nového podniku Jiří Šoura, nyní s Oldřichem Sahajdákem své teritorium rozšířili.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pitím k vysněné váze? Alkorexie trápí čím dál více mladých žen. Cesta do pekel, míní psychiatr
V Marii B nabízí české recepty v netradičním pojetí. Menu obměňují podle dostupných surovin, čtyřchodové obědy a večeře servírují formou carte blanche – jídlo hostům odprezentují až poté, co dojedí.
„Carte blanche je pro hosty legrace. Užijí si dobré jídlo a můžou při tom hádat, jestli právě dojedli vepřové, nebo telecí. Zároveň má spoustu výhod pro kuchyni – jsme kreativnější a kompletně zpracováváme veškeré suroviny. Bez pevného lístku můžeme měnit nabídku i v řádu hodin a pohrávat si s ní,“ vysvětluje koncept Jiří Šoura.
Ceny některých potravin na podzim nepříjemně překvapí, řekl Kovanda. Vyjmenoval důvody
Meziroční zvýšení spotřebitelských cen o 2,2 procenta pro nás bylo překvapením, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Experti jej čekali na dvou procentech. Důvodem rychlejšího růstu cen bylo podle něj zdražování dovolených, ale týká se to také potravin. Některé z nich navíc podle ekonoma budou zdražovat dál.
O vína se v Marii B stará Zdeněk Oudes, head sommelier z La Degustation Bohême Bourgeoise. Pod jeho vedením vznikla ve vedlejším prostoru vinotéka Vin de Marie. Přes den si tam můžete koupit víno domů nebo u něj rovnou posedět, večer se vinotéka propojí s Marií B.
Díky spolupráci s DSC Gallery prostor zdobí dílo berlínského umělce Anselma Reyleho, který je známý svými multimediálními instalacemi, jež zahrnují i sochy a neonová světla a vyzývají k dialogu o roli modernismu v současnosti. V Marii B najdete dva obrazy ze zbytků látek a neonů coby další dotek autenticity v dosud nezrekonstruovaném domě. „Anselmův styl se potkal s našimi představami o Marii B a krásně se propojil s vizuální identitou od Aleše Najbrta. Líbí se nám, jakým způsobem zachovává omšelé věci – zasazuje je do současného světa. Jeho přístup se navíc v mnohém prolíná s tím, co tvoříme my v pražském rozměru,“ vysvětluje designér Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj. Vedle obrazů Anselm ztvárnil také potagované měňavé závěsy.
Nemocniční „blaf“ vyhodit a dojíst se v bufetu. Odbornice popsala, proč pacientům nechutná
Převážná většina pacientů potvrdí, že stravování není nejsilnější stránkou zdravotnictví. Nehledě na skutečnost, že se v mnoha nemocnicích kvalita stravy zlepšuje, ve většině případů nad její kvalitou lidé stále nejásají. Podle expertů na výživu je problém nejen ve složitých dietních plánech, ale také v rozpočtu, který jednotlivá zařízení na jídla mají.
Marie B sídlí v domě U Zeleného stromu patřícímu Židovské obci, který už přes třicet let čeká na rekonstrukci. „Prostor se díky tomu pyšní autentičností, kterou nestihly překrýt nové povrchy. Klenbu i stěny jsme natřeli tak, aby si zachovaly patinu, mobiliář zase musel respektovat daný prostor a nedotýkat se klenby ani stěn. Nechtěli jsme vrtat do stropu, a proto se vyrobila konstrukce stylizovaná do jakéhosi stromu z trubek a světel. Tvoříme atypický interiér a vkládáme do něj náročné komponenty. Mobiliář i lustry na téma bílkoviny vytvořil Jakub Pollág se svou firmou zeitgeist.limited, předlohou mu byly makrozáběry proteinů,“ doplňuje Froněk. Další podmínkou při návrhu interiéru byla přenositelnost. Až jednou dojde k rekonstrukci, prostor by se měl snadno vymontovat a přemístit.
Za logem a vizuální identitou stojí Studio Najbrt. „Marie B. Svobodová v roce 1894 vydala kuchařku, která je biblí pro kuchaře této restaurace. Neonovým logem značky se chceme prosadit mezi tagy, kterými je posetý vstup do podniku. Proto jsme zvolili typografickou kombinaci, která je trochu dekadentní a zároveň zářivá jako plastiky Anselma Reyle v interiéru restaurace,“ komentuje spolupráci designér Aleš Najbrt.
Na skleničku mohou hosté zavítat do vinotéky Vin de Marie
Vína od českých i zahraničních vinařů, sýry, uzeniny… právě to nabízí vinotéka Vin de Marie v Dlouhé ulici. Otevřeno má od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, hosté si mohou přijít pro lahev nebo na skleničku vína, které se rozlévá v michelinské La Degustation Bohême Bourgeoise i v sousedící Marii B. „V sortimentu máme především vína od vinařů ze střední Evropy, k tomu střípky z Francie, Itálie, Gruzie. Rádi pracujeme s vinaři, se kterými sdílíme podobné hodnoty a pohled na gastronomii – vybíráme producenty, kteří pracují s minimem zásahů jak ve vinohradu, tak ve sklepě,“ popisuje výběr vín Zdeněk Oudes, sommelier La Degustation Bohême Bourgeoise a spolumajitel nové vinotéky.
Součástí nabídky Vin de Marie jsou například salámy z rodinné farmy Agrisalumeria Luiset jižně od Turína, sýry ze severního Piemonte z rodinné firmy Luigi Guffanti, piemontské lískové ořechy, meruňková marmeláda ze sadů v rakouském Wachau nebo sardinky La Perle z pobřeží Francie. Doplňkový prodej se ale průběžně mění a obohacuje. „Vin de Marie vznikla proto, abychom mohli sdílet radost s lidmi, které víno také zajímá a baví. Tváří a srdcem prodejny je Petra Vítková, která má bohaté zkušenosti ze svého bývalého působiště, vinného baru Veltlin v Karlíně,“ doplňuje sommelier Zdeněk Oudes.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Farmáři předpověděli, jaká bude nadcházející zima. Shodnou se s meteorology?