Představa, že rodiče nenajdou mateřskou školu, do níž by mohlo jejich dítě docházet, se pro mnohé stává realitou. I z toho důvodu vznikají dětské skupiny. V čem mohou být výhodnější? A spasí situaci s nedostatečnými kapacitami školek?
Dlouhodobě v České republice dle dat ministerstva školství chybí pro děti od tří do šesti let zhruba 40 tisíc míst ve školkách. Nezisková organizace Sto skupin, která se CNN Prima NEWS hovořila, se snaží chybějící místa vyřešit tím, že napříč zemí zakládá dětské skupiny.
Co je dětská skupina
Dětské skupiny nabízejí místa a péči pro děti od jednoho do šesti let. Ve speciálních případech dokonce pro kojence od šesti měsíců – takové je ale možné zahrnout jen do skupiny maximálně čtyř dětí mladších čtyř let. „O kolektiv, který tvoří 12 až 24 dětí – někdy i méně – se starají tři až čtyři chůvy. Nejvíce využívané jsou ve chvíli, kdy rodič hledá předškolní zařízení pro dítě mladší tří let. Čím dál častější jsou ale i případy, kdy se dítě nedostane do klasické školky a rodiče hledají vhodnou alternativu,“ uvádí Sto skupin.
Muž odsouzený za sexuální zneužívání dětí učí na základní škole. Jak k takové situaci mohlo dojít, se dozvíte v přiložené reportáži:
Založit dětskou skupinu mohou firmy, neziskové skupiny, nejčastěji za nimi stojí jednotlivci, kteří mají pedagogickou zkušenost nebo vzdělání a chtějí pracovat s dětmi. „Ti ale v praxi často narážejí na to, že musí zvládat několik rolí v jednom (právník, účetní, provozovatel apod.), což může často odradit,“ pokračují zástupci neziskové organizace.
ČTĚTE TAKÉ: Chybějící místa na školách? Je to mnohem horší než na papíře, přiznávají starostové
Jak uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí, pod nějž dětské skupiny spadají, o děti pečují osoby, které splňují odbornou kvalifikaci danou zákonem. Jedná se především o pedagogické, sociální či zdravotnické profese. Pracovníci postupují na základě vypracovaného plánu výchovy a péče, který zaručuje kvalitu poskytované služby.
„Když se skupina zakládá, zjišťuje se zájem v dané lokalitě a hledají se vhodné prostory. Poté přichází rekonstrukce, kterou musí schválit hygiena a hasiči. Je tak dobré znát všechny podmínky a požadavky – ty se také často mění. Takže je třeba mít přehled o všech novelách a vyhláškách,“ vysvětluje Sto skupin. Jedna z novel se aktuálně nachází v připomínkovém řízení ve Sněmovně.
Jedním z pravidel, na které se často při zakládání naráží, je nutnost dvou únikových východů. „Zajistit to ve starších budovách je skoro nemožné s ohledem na památkáře nebo na vysokou cenu přestavby,“ uvedli z osobních zkušeností zástupci organizace.
Čím se skupiny vyznačují?
Dětská skupina musí být ze zákona otevřena po všechny pracovní dny v týdnu alespoň šest hodin denně. Jak dlouho bude dítě součástí skupiny, záleží na dohodě mezi rodičem a poskytovatelem služby. Stejně tak není pevně stanoveno, jak často do ní má dítě docházet. Do dětské skupiny mohou rodiče přihlásit svého potomka kdykoliv v průběhu roku.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: EXKLUZIVNĚ: Obří průšvih. Pražské školy a školky nebudou mít místa pro desetitisíce dětí
„Péče o dítě v dětské skupině je vždy nepodnikatelskou a neziskovou činností,“ zdůraznil resort práce. Provoz je částečně financovat státem, a to skrze příspěvky na každé dítě. Od roku 2022 – po schválení novely zákona o dětských skupinách – provozovatelé získávají státní příspěvek, který je u dětí mladších tří let vyšší. U těch starších je stejný jako ve školkách.
Školka versus skupina
Mateřské školy a dětské skupiny. Obě zařízení se starají o podobně staré děti, je však mezi nimi zásadní rozdíl – a ne jeden.
Mateřská škola je určena pro děti zpravidla od tří, někdy i od dvou let, do šesti let. V jedné třídě může být zapsáno maximálně 24 dětí, v případě povolení výjimky od zřizovatele až 28. Ve třídě s celodenním provozem pracují zpravidla dvě učitelky. Jsou zřizovány právnickými osobami a předmětem činnosti je poskytování vzdělávání nebo školských služeb podle školského zákona. Spadají tak pod gesci ministerstva školství.
Nejvíce mateřských škol je veřejných, kde rodiče hradí úplatu pouze za vzdělávání a stravné. Výše měsíčního poplatku za každodenní docházku dítěte se průměrně pohybuje v řádech sta až tisíců korun. Zřizovatelem školek je obec, kraj, stát nebo svaz obcí. Mohou být však zřizovány soukromými subjekty či církvemi. Státní školky také mají povinnost vlastnit zahrady.
Dětské skupiny spadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Jejich hlavním cílem je podpora rodičů při ladění pracovního a rodinného života. „Mohou plnit stejnou funkci jako školky, ideálně tam, kde je neekonomické stavět celé školky. Postavit dětskou skupinu trvá tři až šest měsíců, zatímco školku v průměru 6,5 roku. Dětské skupiny tedy dokáží posilovat dostupnost kvalitní péče mnohem rychleji,“ zdůraznila organizace Sto skupin.
Oproti státním školkám jsou finančně nákladnější. Poplatek za docházku dítěte se pohybuje v řádech tísíců korun. Na začátku letošního roku vláda navýšila strop maximálního školného, které mohou skupiny rodičům ze zákona účtovat, o 18 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Čtyřletého chlapce zasáhla ruská střela. Po sérii operací mohl v Praze poprvé do školky
„Je-li služba péče o dítě v dětské skupině poskytována s využitím státního příspěvku a jedná-li se o dítě mladší věkové kategorie (tj. od 6 měsíců do 31. srpna po 3. narozeninách), je s účinností od 1. ledna 2023 úhrada nákladů rodičem dle Nařízení vlády č. 437/2022 Sb. nejvýše 4 720 korun měsíčně (bez stravy),“ uvádí ministerstvo. Na druhou stranu jsou dětské skupiny mnohdy kapacitně dostupnější, než státní školky. Oproti nim také dětské skupiny mnohdy fungují i přes léto.
Kvalita poskytnutých služeb podle organizace navíc nestojí na právních formách, ale na lidech. „Na vedoucích, učitelkách, chůvách a pečujících osobách, a hlavně na jejich přístupu k dětem a rodičům. A také na plánech výchovy a péče. To všechno rozhoduje, jestli je to kvalitní dětská skupina nebo školka. Žádná právní forma to zaručit nedokáže,“ doplnila.