reklama

PŘEHLEDNĚ Breivikův masakr v Norsku: Proč vraždil a jak probíhal soudní proces?

Když 22. července 2011 došlo k teroristickému útoku v norském Oslu, a následně ke střelbě do mladých lidí mládežnického tábora Strany práce na ostrově Utoya, celý svět byl v šoku. Krajně pravicový extremista Anders Behring Breivik za jediný den připravil o život 77 lidí. Byl odsouzen k jedenadvaceti letům vězení. CNN Prima NEWS pro vás připravila časovou osu nejen samotného útoku, ale také soudního procesu s Breivikem.

reklama

22. července 2011

 • Breivik na internetu zveřejňuje manifest a deník, kde popsal svoji přípravu útoků. Později prohlásil, že vinu necítí, protože k činu měl být donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví.
 • V 15:26 hod. vybuchuje před budovou, v níž sídlí úřad předsedy vlády, bomba. Na místě je osm mrtvých.
 • Po bombovém útoku se Breivik vydává na krátkou cestu trajektem na ostrov Utoya vzdálený přibližně 30 kilometrů od Osla.
 • Breivik, který má na sobě policejní uniformu, zahajuje palbu na mladé lidi v mládežnickém táboře Strany práce.
 • Přibližně v 18:27 je Breivik zadržen příslušníky elitní norské policejní jednotky.

25. července 2011

 • Breivik se účastní prvního soudního jednání, které je neveřejné, je mu znemožněno číst ze svého manifestu.
 • Breivik tvrdí, že spolupracuje s dalšími dvěma teroristickými buňkami.
 • Vinu prý necítí, protože k činu měl být donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví.
 • K případu jsou přiděleni dva soudní psychiatři.
 • Je mu nařízena vazba na osm týdnů do dalšího soudního jednání. První měsíc tráví na samotce. Není mu umožněn kontakt s nikým kromě jeho právníka. Nesmí přijímat ani odesílat žádné zprávy.

Breivika drželi na samotce

19. srpna 2011

 • Rodiny obětí navštívily ostrov Utoya.
 • Soudce rozhodl, že Breivik má být držen na samotce další čtyři týdny.

19. září 2011

 • Soudce rozhoduje, že Breivik zůstane na samotce další čtyři týdny.

14. listopadu 2011

 • Na první Breivikovo soudní slyšení, které je přístupné veřejnosti, přichází více než 500 lidí. Breivikovi není dovoleno přednést připravený projev a soudce nařizuje, aby byl dalších 12 týdnů držen ve vazbě.

29. listopadu 2011

 • Policie oznamuje, že Breivik je nepříčetný, a uvádí, že psychiatři u něj shledali paranoiu a schizofrenii. Tvrdí, že trpí „grandiózními bludy“.

13. ledna 2012

 • Soudkyně Wenche Elizabeth Arntzenová oznamuje, že soud chce od psychiatrů druhý posudek ohledně Breivikovy příčetnosti.

10. února 2012

 • Norský soud nařizuje Breivikovi psychiatrické pozorování, protože znalci se snaží analyzovat jeho duševní stav před soudním procesem.

7. března 2012

 • Breivik je oficiálně obviněn ze spáchání teroristických činů a dobrovolného zabití.

Breivikův duševní stav

10. dubna 2012

 • Dva psychiatričtí znalci zveřejňují své závěry, na jejichž základě soudce považuje Breivika v době činů za příčetného. V závěrech znalců se uvádí, že Breivik nebyl v době páchání zločinů psychotický, netrpěl žádnou psychiatrickou poruchou a není duševně zaostalý.

16. dubna 2012

 • Začíná soudní proces.

21. června 2012

 • Mluvčí norské prokuratury potvrzuje, že prokuratura požádala o Breivikovo převezení do psychiatrické léčebny, neboť se domnívá, že je nemocný.

22. června 2012

 • Poslední den procesu Breivik promlouvá k soudu a označuje své činy za „barbarské“.

13. srpna 2012

Nezávislá zpráva konstatuje, že teroristickému útoku bylo možné zabránit. Zpráva poukazuje na pomalou reakci policie a bezpečnostních složek, dále nedostatečný počet zaměstnanců policie a selhání jejího vedení.

24. srpna 2012

 • Breivik je shledán příčetným a odsouzen k 21 letům vězení. Jde o maximální možný trest, který však může být prodloužen, pokud bude stále považován za hrozbu pro společnost.

Porušení lidských práv

15. března 2016

 • Breivik se dostavuje k prvnímu dni soudního procesu proti norskému státu, v němž tvrdí, že během jeho věznění byla porušena jeho lidská práva.

20. dubna 2016

 • Breivik vyhrává část žaloby proti státu kvůli své vězeňské samotce. Okresní soud v Oslu rozhoduje, že jeho podmínky musí být zmírněny.

1. března 2017

 • Odvolací soud ruší rozsudek soudu nižší instance, podle kterého byly podmínky ve vězení pro Breivika nelidské.

8. června 2017

 • Norský nejvyšší soud oznamuje, že se Breivikovým případem kvůli podmínkám ve vězení nebude zabývat.

9. června 2017

 • Breivikův právník potvrzuje, že si Breivik legálně změnil jméno na Fjotolf Hansen.

21. června 2018

 • Evropský soud pro lidská práva zamítá Breivikovu stížnost, že podmínky jeho věznění, převážně v izolaci, porušují jeho lidská práva. Rozhodnutí je podle soudu konečné.

Tagy:
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Camilla na obřadu a šokující porušení tradice. Co jste nevěděli o svatbě Charlese a Diany?

Královské svatby jsou vždy sledovanou událostí, nicméně obřad prince Charlese s Dianou Spencerovou 29. července 1981 je i po čtyřiceti letech stále tématem diskuzí. Jako u každé svatby nešlo vše podle představ. Atmosféru také narušovala přítomnost dlouholeté milenky. Jak se s Charles s Dianou poznali? A co všechno se během obřadu stalo? Na tyto a další otázky CNN Prima NEWS odpovídali odborníci napříč spektrem.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

Živě
ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama