Vysoká inflace i drahé energie znepříjemňují život řadě domácností. Jednou z ohroženou skupin jsou rodiny s dětmi, které mají vysoké výdaje. Lidé s malými dětmi se ale mohou obracet s žádostí o pomoc na stát. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí celou řadu podpůrných příspěvků či dávek. Jak může stát pomoci a co je k tomu potřeba?
Přídavek na dítě
Tato dávka je určena pro rodiny s nižšími příjmy. Ucházet se o ni mohou jak rodiče s malými dětmi, samoživitelé, tak i rodiny se studenty. Přídavek se vyplácí pravidelně a pomáhá s náklady na výchovu a výživu dětí. Příspěvek se poskytuje na dítě od narození do 18 let věku. Poté případně i do 26 let, pokud stále studuje. Například samoživitelka s předškolním dítětem může přídavek získat, pokud její příjem nepřesáhne 23 630 korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejen nulová daň na potraviny. Proč je v Polsku výrazně levněji než v Česku?
Nárok na dávku mají lidé, jejichž příjem nepřekročí 3,4násobek životního minima. Ministerstvo pro výpočet nároku připravilo kalkulačku.
Přídavek se poskytuje měsíčně ve třech výších podle věku dítěte:
- do 6 let – 830 Kč
- od 6 do 15 let – 970 Kč
- od 15 do 26 let – 1 080 Kč
K výši příspěvku se ale vztahují i další podmínky. Pokud jeden z rodičů pracuje nebo má jiný příjem, tak je přídavek o 500 koroun vyšší.
Přídavek na dítě ve zvýšené výměře podle věku dítěte:
- do 6 let – 1 330 Kč
- od 6 do 15 let – 1 470 Kč
- od 15 do 26 let – 1 580 Kč
O dávku lze zažádat na úřadech práce nebo on-line přihlášením přes identitu občana nebo datovou schránku. Formulář pro osobní podání najdete zde. On-line přihlášení pak na stránce ministerstva práce.
Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?
Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.
Příspěvek na bydlení
Tento druh příspěvku se stal velmi oblíbeným mezi širokou veřejností. Lidem totiž pomáhal zejména v době vysokých cen energií. V červnu ho podle dat ministerstva práce pobíralo 267 tisíc příjemců. Příspěvek je určen všem rodinám, které kvůli nízkým příjmům potřebují pomoci s náklady na bydlení. Ty musí činit více než 30 procent jejich příjmů. V případě Prahy dokonce 35 procent příjmů. Aby se dávka nezneužívala, náklady na bydlení nesmí být vyšší, než jak je v dané lokalitě definuje stát. Pro orientační výpočet i zde ministerstvo práce připravilo jednoduchou kalkulačku.
Lidé mohou vyplnit žádost on-line přes přihlášení do datové schránky nebo identity občana. Pro podání tištěného formuláře je potřeba průkaz totožnosti, u dětí do 15 let rodný list, doklad o výši čtvrtletního příjmu, doklad o výši nákladů na bydlení, doklad o výživném či prohlášení osob, které nemají příjmy pro nárokování dávky.
Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Jeho vyplácení začíná po konci nároku na mateřskou. Celková částka vyplacená na jedno dítě je 300 tisíc korun nejvýše do čtyř let věku dítěte. Pokud jsou v rodině nejmladší dvě a více děti narozených současně, tak mají rodiče nárok na vyčerpání částky 450 tisíc korun.
Náhradní výživné
Tato dávka se vyplácí rodičům, kteří mají dítě bez hrazení výživného. Jedná se o nový příspěvek, který funguje od poloviny roku 2021. Náhradní výživné je vyplácené ve výši rozdílu měsíční dávky určeného rozsudkem soudu nebo schválené dohody o výživném. Maximální výše je ale tři tisíce korun měsíčně.
Nárok na dávku náleží těm, kteří vymáhají výživné v exekučním řízení nebo o soudním výkonu rozhodnutí. Dítě musí být mladší 15 let. Starší už musí mít potvrzení o studiu nebo o zdravotním stavu dítěte.
Lidé v tomto případě mohou podat žádost na úřadu práce. Žádost lze vyplnit na stránkách ministerstva financí. Tištěný formulář pak najdou zájemci na pobočkách úřadů práce.
Porodné
Nízkopříjmové rodiny mohou žádat i o porodné. O pomoc mohou lidé žádat v případě, že se jim narodilo první či druhé dítě nebo převzali dítě do jednoho roku věku do náhradní rodinné péče. Dávka je určená také otcům prvního nebo druhého dítěte, kteří mají nízký příjem a matka jejich dětí zemřela.
Vyplácení příspěvku na bydlení láme rekordy a přibývá také zneužití dávek, varují experti
Letos v červnu padl historický rekord v čerpání příspěvku na bydlení, když tuto podporu od státu dostalo okolo 267 tisíc domácností. Důvodem zvyšujícího se trendu jsou podle expertů především vysoké náklady na bydlení, mizející úspory či větší obeznámenost lidí s možností čerpání dávek. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí se chlubí, že dávky dostává každý, kdo je potřebuje, odborníci s takovým prohlášením nesouhlasí a varují před možným zneužitím.
I zde je potřeba splnit podmínku nízkopříjmovosti. O potřebě rozhoduje čistý příjem rodiny, který musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Porodné se může čerpat pouze na dvě děti. V případě prvního se vyplácí částka 13 tisíc korun a u druhého 10 tisíc korun.
Žádost lze vyplnit elektronicky z domova po přihlášení přes datovou schránku nebo identitu občana. Pomocí tištěného formuláře pak na úřadech práce.
Mimořádná okamžitá pomoc
Tato dávka není přímo určená pro rodiny s dětmi. Jedná se o plošný příspěvek, který je poskytnut celé široké veřejnosti. Pokud ale některé rodiny s malými dětmi musí řešit okamžité vysoké výdaje, mohou o pomoc požádat.
Praktickým příkladem je začátek školního roku, kdy si řada domácností o příspěvek zažádá. A to kvůli mimořádným výdajům, které jsou spojené s výbavou pro malého školáka. Nárok na dávku ale mají i lidé při mimořádných událostech, jako jsou požáry, ekologické či průmyslové havárie.
Pro žádost je potřeba průkaz totožnosti, rodný list u dětí do 15 let či potvrzení o studiu. Maximální výše příspěvku je až 72 900 korun. Pomoc je jednorázová. Žádost lze on-line vyplnit zde.
PODÍVEJTE SE: Češi se zdráhají požádat si o dávky.