Fiala je Člověkem roku. Cenu přijal s rozpaky a vyzdvihl boj Ukrajinců za nezávislost

Premiér Petr Fiala dostal polskou cenu Člověk roku

Heslem 31. ročníku ekonomického fóra v Karpaczi je Evropa na pozadí nových výzev a český premiér Petr Fiala v jeho úvodu obdržel cenu Člověk roku za letošní rok. Řekl, že skutečnými lidmi roku jsou ti, kdo bojují na Ukrajině za svobodu a evropské hodnoty.

„Je to pro mě velká pocta, jsem si vědom, kdo tuto cenu dostal – Lech Walesa, Václav Havel, Jan Pavel II. Jsou to obrovské osobnosti, kterých si nesmírně vážím,“ sdělil premiér.

Uvedl, že cenu přijímá jako výraz podpory česko-polských vztahů, ale cítí rozpaky. „Myslím, že těmi skutečnými lidmi roku jsou ti, kdo dnes bojují na Ukrajině a nasazují život za nezávislost, za svobodu, za evropské hodnoty. To jsou lidé, kteří mají můj obdiv,“ podtrhl.

Český premiér v úterý jednal se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckim o postoji obou zemí k evropským plánům v energetice, podpoře projektu plynovodu Stork II a jeho přínosu pro energetickou bezpečnost střední Evropy. Jednání českého a polského premiéra předchází páteční mimořádné schůzce ministrů energetiky členských zemí Evropské unie.

Tagy:
Evropa Ukrajina Václav Havel Petr Fiala Evropská unie Jan Pavel II. střední Evropa Karpacz Lech Wałęsa