Přemluví Putin Lukašenka k invazi na Ukrajinu? Ani to by Rusům nepomohlo, vysvětlují experti

Ruští vojáci rozmístění v Bělorusku budou mít podle ruského ministerstva obrany taktické cvičení na úrovni praporu. V pondělí do země, která je spojencem Moskvy ve válce na Ukrajině, přijíždí poprvé po třech letech na pracovní návštěvu ruský prezident Vladimir Putin. Se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem chce jednat o bezpečnostní situaci v regionu i ve světě. Běloruské ministerstvo obrany zároveň oznámilo konec kontroly bojové připravenosti armády, kterou oznámilo minulý týden. Podle expertů není vyloučené, že bude na Lukašenka tlačit kvůli aktivnějšímu zapojení Běloruska do války na Ukrajině.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že cílem vojenského cvičení je vyhodnotit bojeschopnost a bojovou připravenost jednotek. Podle agentury Reuters není jasné, kdy a kde se manévry uskuteční. Tyto jednotky jsou součástí společného vojenského uskupení, které Minsk a Moskva před časem vytvořily. Podle dřívějších údajů Rusko do sousední země poslalo až 9 000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.

Minsk podle agentury TASS jen několik hodin před očekávaným příjezdem ruského prezidenta oznámil, že skončila neohlášená prověrka bojové připravenosti běloruských vojsk. To podle dřívějších vyjádření běloruských představitelů zahrnovalo rozsáhlé přesuny armádní techniky i vojáků a dočasné omezení pohybu občanů na některých silnicích. Do stavu zvýšené bojové pohotovosti byla uvedena také jednotka umístěná na hranicích s Ukrajinou.

Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu poskytl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje také materiálně.

Lukašenko opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat ke svému jižnímu sousedovi vojenské jednotky, připomíná agentura AFP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v neděli ve svém pravidelném proslovu řekl, že prioritou je stále ochrana hranic Ukrajiny jak s Ruskem, tak s Běloruskem.

Běloruská nezávislá média a opozice v pátek spekulovaly, zda Putin nejede do Minsku proto, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem „na počest posledního spojence Moskvy“.

O možném přímém zapojení Běloruska do války nicméně spekuluje i analýza amerického Centra pro studium války (ISW). Podle analytiků Putinovo setkání s velením ruské armády, údajná návštěva ministra obrany Sergeje Šojgua na frontových liniích a jednání Putina s Lukašenkem, můžou naznačovat plánování nové fáze úderů proti Ukrajině. A do té by se mohlo zapojit i právě Bělorusko.

„Schopnost ruské armády, i třeba posílenou o část běloruských ozbrojených sil, připravit a vést efektivně rozsáhlé útočné operace během několika nadcházejících měsíců zůstává sporná,“ míní ISW s tím, že možnost přímého zapojení běloruské armády do konfliktu zůstává nadále spíše nepravděpodobná. Muselo by totiž předtím dojít ke zlepšení její výbavy.

„Putin může nařídit obnovení rozsáhlých útočných operací ještě letos v zimě, ale je důležité nepřeceňovat pravděpodobné schopnosti ruských nebo kombinovaných rusko-běloruských sil úspěšně plnit cíle,“ dodává ISW.

Tagy: