Ukrajinci střílejí na ruské pozice u Kreminny z ukořistěného raketometu TOS-1A Solntsepyok. Na zbrani je napsáno jméno jednotky Da Vinci Zdroj: AP
Sovětský salvový raketomet Grad Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinští vojáci v krytu v Časiv Jaru Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizuje slovenského premiéra Roberta Fica. Zdroj: čtk/profimedia.cz
Ruští vězni zadržení na Ukrajině Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Raketa zaražená do země v Záporožské oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská houfnice v Doněcké oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinci v Charkovské oblasti připravují novou frontovou linii. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská houfnice Bohdana v akci v Charkovské oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská houfnice Bohdana Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská hraniční stráž Zdroj: AP
Americká továrna ve Scrantonu, která vyrábí dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Výcvik ukrajinských vojáků v oblasti Černobylu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinský dron v oblasti města Toreck Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinští hasiči likvidují následky útoku dronu Zdroj: Státní služba Ukrajiny pro mimořádné situace
Ruští vojáci zajatí během války na Ukrajině Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinský voják s kulometem Zdroj: Ukrajinská 82. výsadková útočná brigáda
Tank ukrajinské 17. tankové brigády pálí na ruské pozice v Časiv Jaru, dějišti prudkých bojů mezi ukrajinskými a ruskými jednotkami v Doněcké oblasti, čtvrtek 29. února 2024. Zdroj: AP
Ukrajinci střílejí na ruské pozice u Kreminny z ukořistěného raketometu TOS-1A Solntsepyok. Na zbrani je napsáno jméno jednotky Da Vinci Zdroj: AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizuje slovenského premiéra Roberta Fica. Zdroj: čtk/profimedia.cz
Americká továrna ve Scrantonu, která vyrábí dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Rusko neustále vyhrožuje Západu eskalací války na Ukrajině, zvláště ve chvíli, kdy některý ze států slíbí Kyjevu dodávky důležitých zbraní. Podle komentátorů CNN ale Moskva blafuje a Západ by ji měl přestat brát vážně. Otálením při dodávkách další pomoci prý Spojené státy akorát nahrávají Rusku.
Spojení „třetí světová válka“ se po vypuknutí konfliktu na Ukrajině začalo používat častěji než kdy dřív. Ve chvíli, kdy se nějaký spojenec Kyjeva odváží poskytnout bránící se zemi vojenské prostředky, začne Rusko okamžitě vyhrožovat eskalací konfliktu, překročením červené linie nebo jadernou válkou s NATO.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin bude vyrábět tanky tak dlouho, jak se mu zachce. A to se špatně zastavuje, říká expert
Trvá to už od prvních výstřelů války, od chvíle, kdy začaly na Ukrajinu proudit britské zbraně Javelin a americké střely Stinger. Západ nejprve otálel s dodáním arzenálu, protože se bál reakce Ruska. Se zpožděním nakonec Ukrajina obdržela větší množství těchto zbraní, které efektivně využila. A žádná jaderná válka nepřišla.
Po vyhrané bitvě o Kyjev Ukrajina požádala o letouny MiG-29, které Polsko souhlasilo zaslat výměnou za západní stíhačky. Bidenova administrativa to zpočátku blokovala, ale později ustoupila. Ani tentokrát k jaderné válce nedošlo.
Stejný scénář se opakoval při schvalování dodávek stíhaček F-16, raketového systému Patriot, systému HIMARS, střel ATACMS, tanků Abrams nebo vozidel Bradley. „Americká administrativa nejprve řekla ne, pak svůj postoj změnila a k jaderné válce nedošlo,“ uvedli pro CNN komentátoři Adam Kinzinger a Ben Hodges, někdejší šéf americké armády v Evropě.
„Téměř ve všech těchto případech hrozilo Rusko eskalací, útokem na NATO nebo použitím jaderných zbraní. Pokaždé to byl blaf a Ukrajina byla nakonec schopna lépe bránit své území. Ačkoli by ruské hrozby neměly být brány na lehkou váhu, historie nám ukazuje, že tyto hrozby jsou často plané. Během studené války nebyly jaderné hrozby ničím neobvyklým,“ stojí v komentáři.
Limituje Západ Ukrajinu?
Odborníci proto vyzvali administrativu Spojených států, aby se nebála pomáhat Ukrajině více a především rychleji. Kdyby Ukrajina hned na začátku dostala všechny zbraně a systémy, které později stejně obdržela, mohla podle nich zastavit Rusko již tenkrát. Aktuálně Kyjev čelí problému, že se nedokáže efektivně bránit ruským útokům přicházejícím zpoza hranic.
„Ukrajině se nedovolovalo útočit na legitimní vojenské cíle kvůli ochromujícímu strachu z eskalace, přestože zákon o ozbrojeném konfliktu dává Ukrajině právo se takto bránit. Bidenova administrativa si za své kroky na Ukrajině zaslouží uznání, zejména vzhledem k alternativě v podobě exprezidenta Donalda Trumpa, u kterého hrozí, že zemi nechá na holičkách. Nicméně strach z eskalace, ačkoli je ušlechtilý, ve skutečnosti snižuje pravděpodobnost vítězství Ukrajiny,“ míní komentátoři.
VIDEO: Ukrajinci létají s drony do Ruska a pokládají tam miny. Štáb CNN přihlížel noční akci
K tématu