Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
holocaust
Výpis příspěvků ke štítku „holocaust“
Kolik lidí se vejde do plynové komory a co je zabije. Úkol z fyziky pro žáky na Brněnsku šokoval
„Jakým plynem se plní komory v koncentračních táborech? Kolik lidí se do těchto komor vejde? Při jaké hodnotě elektrického napětí ochrneš a kdy umřeš?“ Tyto otázky nepocházejí z dokumentů o plánování genocidy. Jde o zadání projektu z fyziky pro žáky 9. třídy základní školy v Rosicích u Brna. Facebookový příspěvek pedagoga Roberta Čapka alias Líného učitele, který na poněkud netradiční postupy učitelů tamní školy upozornil, vyvolal na internetu bouřlivé diskuse.
Češka žijící v Izraeli: Cítím strašnou nenávist. Gaza musí být zničena, a to se vším všudy
Přiznává, že po brutálních zvěrstvech Hamásu cítí strašnou nenávist. Především ale ubezpečuje: „Svou zemi budeme bránit za každou cenu. I kdyby nás to mělo stát život.“ Česká emigrantka Dana Mihailovici (rozená Horová) žije v Izraeli od roku 1969, vždycky se považovala za lidumila. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS však připouští, že přepadení palestinskými teroristy nezměnilo jen židovský stát, ale i ji samotnou. Gaza teď podle ní musí být zničena. Nekompromisně.
Rodiče ji odložili v Praze, rodinu poznala po 80 letech. Příběh Alice zaujal i americkou CNN
Byl to poslední zoufalý čin, který zachránil život Alici Grusové. Její rodiče, manželé Knappovi, ji ještě jako miminko v roce 1942 odložili na lavičku v pražském parku u nádraží a dali se na útěk. Ten však skončil tragicky. Židovský pár odhalili nacisté a poslali ho na smrt. Alice se nyní ve svých 81 letech setkala s dosud nepoznanou částí rodiny.
Přežila masakr během holocaustu, teď kvůli energiím čelí exekuci. Ženě z Ostravy hrozí ulice
Patří k posledním pamětníkům nacistické genocidy Romů, 81letá Mária Gažiová z Ostravy zažila pogrom koncem roku 1944 u slovenského Popradu. „Tátu s mámou i sourozence zavraždili. Jeden voják po mně hodil poleno, které leželo u kamen, a trefil mě do hlavy. Pak si asi myslel, že jsem mrtvá,“ vypráví. Chmurné vzpomínky teď znásobuje bezútěšná současnost. Žena dluží za energie a exekutoři už jí vyhrožují vyhazovem z bytu.
Děsivá zpověď ďábla Eichmanna. Našla se ztracená nahrávka s hlasem nacistické zrůdy
Přes půl století se mělo za to, že je tahle nahrávka nenávratně ztracená. Šedesát let po smrti jednoho z největších nacistických lotrů Adolfa Eichmanna se ale našel zvukový záznam jeho rozhovoru, v němž spřízněnému novináři mimo jiné tvrdí: „Kdybychom zabili deset milionů Židů, byl bych spokojený.“
Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí
U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.
Papež odsoudil slovenský holocaust, strůjce deportací Tiso má ale v Bytči pamětní desku
Papež František to při návštěvě Slovenska nemá jednoduché. „Jozef Tiso byl dost dobrý prezident, nikomu nic zlého neudělal,“ říká 79letý Dominik Gašperik ze západoslovenské Bytče. O dvě ulice dále v ulici 1. máje stojí Tisův rodný dům s pamětní deskou ozdobenou květinami. Svatý otec přitom v pondělí odsoudil vyhlazení 100 tisíc Židů, na kterém měl výrazný podíl právě slovenský prezident Jozef Tiso.
Politička přirovnala nošení roušek k holocaustu. Po třech týdnech přišla omluva
Americká republikánská kongresmanka Marjorie Taylorová Greeneová přirovnala povinnost nosit roušky ve vládních budovách ke hrůzám holocaustu. Po návštěvě washingtonského památníku obětem holocaustu se za své dřívější výroky veřejně omluvila, píše list The Guardian.
Covid komplikuje lov nacistických zločinců. Umírají příliš brzy, mrzí Zuroffa
Čtyřicet let strávil pátráním po nacistických zločincích, které ani po nalezení nebylo lehké dostat před soud kvůli odmítavému přístupu některých vlád. Nyní má Efraim Zuroff, ředitel izraelské kanceláře Centra Simona Wiesenthala, obavy, že nacističtí zločinci uniknou spravedlnosti kvůli koronavirové pandemii. Zuroff to u příležitosti středečního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu řekl v rozhovoru pro web BBC News Brasil.