Zatímco se Češi sotva oklepali z covidové krize, už se musí potýkat s dopady energetické krize, drahým benzínem i naftou a k tomu všemu i stále rostoucí inflací, která jim zdražuje potraviny i další spotřební zboží. Pomoc rodinám v tomto případě nabízejí jako první Piráti a navrhují, aby došlo k navýšení tzv. rodičovského příspěvku, a to z aktuálních 300 tisíc na 345 tisíc. Jde podle nich o částku, kterou rodinám za poslední dva roky sebrala inflace.
„Věřím tomu, že naším cílem má být soudržná společnost. Jsem ráda, že nám funguje stabilní valorizace důchodů, ale stejně jako podle inflace zvyšujeme starobní důchody, tak se máme jako stát zodpovědně postavit k rodinám, které pečují o malé děti a navýšit jim rodičovský příspěvek o to, co jim inflace znehodnotila,“ vysvětlila CNN Prima NEWS místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).
Inflace byla před dvěma lety 3,2 %, loni 3,8 % a letos vyskočila na současných více než 11 % a stále roste. Podle Pirátů to může být až na 15 %. Z této hodnoty Piráti při výpočtu navýšení vycházeli. 15 % z 300 tisíc, tedy ze současné výše příspěvku, je oněch zmiňovaných 45 tisíc korun.
Vláda schválila mimořádné zvýšení důchodů. Spočítejte si, o kolik si polepšíte
Důchodci si od letošního června přilepší v průměru o více než tisícovku. K mimořádné valorizaci důchodů dojde kvůli vysokému růstu inflace, která v lednu meziročně zrychlila na 9,9 %. Zásluhová část penze se všem lidem, kteří mají starobní, invalidní a pozůstalostní důchod, zvedne o 8,2 %. Ve středu to schválila vláda.
Rodičovský příspěvek se na rozdíl od důchodů pravidelně podle růstu inflace nenavyšuje, není to totiž ze zákona povinné. Jeho poslední skokové zvýšení prosadila předchozí vláda, resp. ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), a došlo k němu v roce 2020. Tehdy rodinám rozhodnutí přilepšilo o 80 tisíc, z 220 tisíc na současných 300.
Důchody se oproti tomu valorizují ze zákona dle růstu inflace i mezd. Od roku 2020 došlo k zákonnému navýšení o 2 657 korun, tedy o 18,3 %.
Rodičovský příspěvek si mohou rodiče rozdělit až do 4 let věku dítěte a jde tak o dočasnou podporu, nikoliv o stálou, jako je to u důchodů. Podle Richterové je podpora rodin zcela zásadní, a to i s ohledem na to, že stát dlouhodobě selhává v rodinné politice obecně.
Richterová: Peníze se státu vrátí
„Máme obecně nedostatek míst pro děti ve školkách i mladší. Je to vidět i na veřejných výdajích do této oblasti. Kde jsme podle statistik OECD třetí nejhorší z EU. Lépe je na tom i Estonsko, Lotyšsko nebo Litva. Na jesličky, školičky a tak dále dáváme 0,44 HDP, zatímco pobaltské země dávají skoro dvakrát tolik, co my. Chce to budovat, ale bude to trvat. Rodičům chybí peníze teď,“ vysvětluje dále Richterová, proč s návrhem přichází.
Návrh zdůvodňuje i tím, že z krátkodobé i dlouhodobé perspektivy je pro rozpočet pozitivní a vydané peníze se vrátí.
„Každý rodič, který se na částečný úvazek vrátí do práce, stejně na svých odvodech péči o dítě zaplatí. I malé úvazky se státu vrátí. Jde jak o odvody, tak o budoucí výdělky žen, protože neztratí kvalifikaci a v budoucnu mají vyšší výdělky. V naprosté většině případů žena vydělá tolik, že jen její odvody dvojnásobně pokryjí náklady na péči o malé dítě v tom zařízení. Z toho vyplývá, že právě toto dává smysl maximálně zaplatit,“ doplnila poslankyně Pirátů a expertka strany na sociální oblast.
Češi, kteří poslali dary Ukrajině, by mohli mít daňové úlevy. Shodli se na tom poslanci
Z daní by mělo být možné odečíst dary poskytnuté přímo Ukrajině na podporu jejího obranného úsilí nebo tamním neziskovým organizacím. Zvýší se i limit pro jednotlivce a firmy pro odpočet hodnoty darů ze základu daně z příjmů. Počítá s tím vládní novela zákona o daních z příjmů, kterou v úterý v úvodním kole podpořila Sněmovna. Jde o další z řady vládních zákonů, které mají pomoci Ukrajině sužované ruskou invazí. Dosud to bylo možné provést jen v případě např. tuzemských neziskových organizací a charit.
ODS váhá, lidovci a ANO jsou pro
Aby navýšení rodičovského příspěvku prošlo, potřebují Piráti podporu především zbytku vládní koalice. Z ODS už nyní zaznívá, že jsou návrhem překvapení a zklamaní, že ho s nimi Piráti nepředjednali.
„Přiznám se, že mě trochu překvapilo, že s tím naši koaliční partneři přichází veřejně v rámci tiskové konference. Budeme si na to muset sednout. Myslím, že je třeba u všech dávek, které jsou dnes v ČR vypláceny, aby se diskutovalo o tom, jestli valorizaci zavést. Nad rámec toho je třeba určitě zohlednit i vysokou inflaci a problémy rodin,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec ODS Jan Bauer. Obavy strany mohou pramenit i z toho, že občanští demokraté řídí ministerstvo financí a mají tak na starosti státní kasu.
První jednání by měla mít koalice ve čtvrtek. „Za nás jako za KDU-ČSL jsme diskuzi otevřeni, protože dopady zvýšených cen energií, pohonných hmot, ale i potravin se projevují v rodinách velmi negativně a je naprosto správné uvažovat o navýšení rodičovského příspěvku,“ uvedl lidovecký koaliční poslanec a předseda sociálního výboru Vít Kaňkovský.
Bezpodmínečně nutné je ale podle něj debatovat rozpočtové dopady. „Předpokládám, že v první fázi budou dvě až tři varianty a bude se to debatovat s ministerstvem financí,“ dodal Kaňkovský s tím, že pokud by byla na výši shoda, mohli by rodiče víc peněz dostat už od příštího roku. Koncepčním řešením je podle něj navíc najít automatický valorizační vzorec.
S tím souhlasí i opozice. Konkrétně hnutí ANO je dokonce pro okamžité navýšení až na 400 tisíc korun. „Valorizaci podobně jako u důchodů určitě podporujeme. Podpoříme i jakékoliv navýšení rodičovského příspěvku právě z toho důvodu, že je potřeba rodinám pomoct. Zejména v situaci, kdy rodiny trápí inflační i energetická krize a kdy se vše zdražuje. V našem programovém prohlášení máme dokonce navýšení na 400 tisíc korun,“ řekl pro CNN Prima NEWS poslanec ANO Aleš Juchelka.