Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

„Na Ukrajině jsou činitelé, kterým by se eskalace konfliktu do určité míry mohla hodit. V zemi existuje dost velký odpor k prezidentovi z řad ukrajinské krajní pravice, která poukazuje na jeho židovský původ a tvrdí, že je mírný vůči Rusům – nesnaží se dostat zpět Donbas a Krym. Kdyby ke konfliktu došlo, tak by Volodymyr Zelenskyj mohl čelit pokusu o převrat,“ zhodnotil v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger.

Podle něj také země cílevědomě modernizuje armádu. „Ukrajina by mohla během několika let získat zpět Donbas a tím i kontrolu nad východem země. Rusko by se mohlo dostat do situace, že by vedlo konflikt s lépe vyzbrojenou Ukrajinou. Pro Rusko by mohlo být výhodnější zahájit válku teď, dokud je Ukrajina slabá, než za pět let, kdy bude silnější,“ podotkl expert.

Rusko zatím vyčkává

Jenže Rusko je zatím dost nevyzpytatelné. „Myslím, že v současné chvíli je to poziční hra, Rusko nemá důvod k válce, jen čeká, zda Ukrajina nezaútočí, to by Rusko mohlo podnítit. Rusko se zdráhá být agresorem,“ má jasno spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just. Moskva ale podle něj udělá vše proto, aby ukázala, že si stojí za svými ultimáty.

Kreml totiž u svých hranic s Ukrajinou a v Bělorusku rozmístil desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země proto tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi. „Ruská vláda se moc neohlíží, poslední průzkum ukázal, že 52 % Rusů se obává, že může dojít ke světové válce, u nás o tom nikdo nepřemýšlí. Povýšenecký postoj vůči Ukrajině přetrvává a ruská média tomu napomáhají a šíří xenofobii vůči Ukrajině,“ dodal.

Z Washingtonu v posledních dnech zaznělo, že Moskva by mohla zahájit útok kdykoliv. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, popírá, že by chystalo útok. Podle Kremlu je stažení vojsk možné teprve tehdy, když od Západu získá požadované záruky.

Česká armáda nestačí

S tím ve vysílání CNN Prima NEWS souhlasil i Žáček, který sdělil, že musíme být připraveni na každý scénář. „Bohužel v posledních osmi letech, kdy tu byla nejlepší ekonomická situace a kdy bylo možné do armády investovat, jsme to prošvihli,“ zdůraznil. Společně s náklady na covid nebo zvyšující se inflací to nebude o moc jednodušší. „Modernizaci nemůžeme odkládat. Tato vláda má ale politickou shodu, a to je podstatné, protože za Babišovy vlády to nebylo, tehdejší premiér se opíral o SPD nebo KSČM,“ uvedl Žáček.

Podle mnohých kritiků je modernizace české armády opravdu nedostatečná, což by mohlo ohrozit naši roli v NATO. „Obrana je podstatná i proto, že nežijeme v úplně bezpečné době. Stačí se podívat na zhoršující se mezinárodní situaci, na situaci na rusko-ukrajinské hranici a vůbec do světa, jak se zhoršuje mezinárodní prostředí. Myslím si, že je v zájmu České republiky, aby měla kvalitní armádu, aby naše obranná politika byla dobrá a abychom byli co nejpevnější součástí Severoatlantické aliance, protože to je garance naší bezpečnosti,“ uvedl dříve premiér Petr Fiala (ODS).

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:19

Gubernátor: 17. května zabili ruští okupanti v Doněcké oblasti 7 civilistů

22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.