Žena, jež se celý život pohybovala v nejvyšších politických kruzích, zatoužila i po postu americké prezidentky. Hillary Clintonová však vytouženého vrcholu již dvakrát nedosáhla. Během své politické cesty někdy zapomínala na své zdraví a na veřejnost se dostaly i dokumenty a e-maily, které jí podle jejích slov uškodily ve volbách v roce 2016.
Hillary Clintonová má za sebou bohatou politickou kariéru. Do povědomí lidí se zapsala především jako první dáma Spojených států v letech 1993–2001. S politikou pokračovala jako senátorka Kongresu USA a až do roku 2013 byla ministryní zahraničních věcí. V roce 2008 se ucházela o demokratickou nominaci do amerických prezidentských voleb, ale porazil ji Barack Obama. V roce 2016 nominaci získala, ale ani tentokrát se prezidentkou nestala. Ve volbách nad ní zvítězil republikán Donald Trump.
Cesta za prezidentováním
„Každý den potřebuje Amerika hrdinu a já jsem ten hrdina.“ Těmito slovy Hillary Clintonová v roce 2015 oznámila již druhou kandidaturu na prezidenta USA. Jejím protikandidátem v řadách demokratů se stal Bernie Sanders, ale již od samého počátku Clintonová v primárkách vedla a nakonec v červenci 2016 jasně zvítězila. Na souboj o post prezidenta pak vybrala 1,2 miliardy dolarů.
Prezidentské volby v USA 2020: Jak a kdy se volí prezident a které státy rozhodnou?
Volba amerického prezidenta je dvoufázový proces, který vždy začíná již na začátku volebního roku. Lidé v USA nevolí prezidenta přímo, ale prostřednictvím takzvaných volitelů. Kdo jsou to volitelé, proč existují primárky, jaké má hlava USA pravomoci a které státy vlastně rozhodují o zvolení prezidenta? Vše se dozvíte ve speciálu Prezidentské volby v USA 2020 na webu CNN Prima NEWS.
Jejím protikandidátem ve volbách se stal republikánský podnikatel Donald Trump. Již od začátku byl jejich vztah značně napjatý a televizní debaty se vyostřovaly osobními obviněními. Prezidentské volby nakonec vyhrál Donald Trump, i když veškeré předvolební průzkumy ukazovaly popularitu právě Hillary Clintonové a spíše se předpovídalo její vítězství. Clintonová dostala dokonce o 2,9 milionu více hlasů, ale Trump získal více volitelů.
Křehké zdraví mocné ženy
Velká diskuse se v té době spustila kolem zdraví Hillary Clintonové. Pár měsíců před listopadovou prezidentskou volbou dostala zápal plic. Při účasti na vzpomínkovém shromáždění k 15. výročí teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu, které se konalo na Manhattanu, dostala záchvat slabosti a akci musela opustit.
Zdravotní problémy měla již dříve. V roce 2012 utrpěla otřes mozku a začala mít i další zdravotní problémy v důsledku vyčerpání a náročného pracovního zatížení. Přemýšlela dokonce o ukončení své kariéry. Zdravotní stav Hillary Clintonové mohl být i jedním z důvodů neúspěchu v amerických volbách v roce 2016. Někteří demokratičtí voliči totiž začali pochybovat, že je vhodnou kandidátkou na prezidentku USA.
Jedenáct dní před prezidentskými volbami bylo obnoveno vyšetřování Hillary Clintonové z období, kdy byla ministryní zahraničí. V té době používala pro služební komunikaci mimo jiné i svůj osobní e-mail, kritici jí předhazovali, že porušila vládní pravidla a ohrozila tak bezpečnost USA. FBI situaci nakonec vyhodnotila jako neopatrné, nikoliv ale nezákonné zacházení s dokumenty. Clintonová považovala opakované řešení tohoto problému před volbami za osobní útok.
Wikileaks proti Hillary
Julian Assange, zakladatel hackerského webu Wikileaks, v červenci 2016 zveřejnil dokumenty dokládající, že Demokratický národní výbor, který má být neutrální, upozadil v kandidatuře Bernieho Sanderse a naopak podporoval Hillary Clintonovou.
Další zveřejněné dokumenty se týkaly dávné spolupráce Hillary Clintonové s bývalým členem Sněmovny reprezentantů Anthonym Weinerem a jeho ženou Humou Abedinovou. Weiner byl stíhán za choulostivou korespondenci s nezletilou dívkou. V případě bratra Abedinové vyšlo najevo, že měl kontakty na zahraniční extremistické organizace. Abedinová přitom pracovala na ministerstvu zahraničí USA jako poradkyně.
V době, kdy byla Clintonová ministryní zahraničí, se do Saúdské Arábie dováželo o 97 procent více zbraní než v předchozích letech. Později nadace Clintonových The Clinton Foundation přijala od Saúdské Arábie dary v hodnotě 10 milionů dolarů. Clintonová se přiznala, že pro tuto zemi, ve které mimo jiné Abedinová několik let žila, měla odlišná měřítka než pro jiné země.