Poslanec Julius Špičák (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS kritizoval ministerstvo zdravotnictví za řešení situace s nedostatkem léků. Podle něj by úřad Vlastimila Válka (TOP 09) měl o situaci informovat na svých stránkách, což se prý neděje. Koaliční poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) zdůraznil, že potřebné informace lze nalézt na webu Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
„Ani mě nepřekvapilo, že ministerstvo zdravotnictví na webu nemá o situaci jedinou informaci,“ konstatoval ironicky Špičák. V případě, kdy český farmaceutický trh utrpí masivní výpadek léčiv by prý od resortu čekal okamžitou reakci: „Vysvětlí problém a nabídne řešení na svých stránkách.“
Výpadky léků však Česko zaznamenává pravidelně po celé roky. Na dotaz, zda za opakovanou nedostupnost některých léčiv nemohou i předchozí vlády, které nepřijaly řádná opatření, měl Špičák jasnou odpověď: „Takový problém v minulosti nenastal nebo si ho nepamatuji,“ pronesl a pokračoval v kritice Válkova resortu.
Vše o masivním výpadku léků nejen pro děti. Proč přípravky chybí a jak situaci předejít?
Rodiče nejmenších dětí zachvátila panika. Léky, které mohou svým ratolestem v nemoci podávat, zaznamenávají masivní výpadek. Jedná se zejména o přípravky na snížení horečky či antibiotika. Situace však není ojedinělá, například léky v podobě sirupu chybí od května již potřetí. Co za výpadky stojí, jaké konkrétní léky v poslední době nejsou a proč nemá Česko více zásob?
„Za dané situace bych očekával, že na stránkách ministerstva bude doporučený postup, který bude říkat, jaké léky jsou nebo nejsou dostupné, jaké jsou alternativy a jaké léky je možné použít. Protože paleta, když si kliknete na léky proti viróze, je veliká,“ zdůraznil poslanec. Dodal, že některé medikamenty se vyrábí v domácí produkci. „Možností je řada, ale je potřeba vytvořit dostupnou informatiku, a to velmi rychle. V podstatě ze dne na den,“ doplnil.
Za léky zodpovídá SÚKL
Zmínil také, že pokud nebudou lidé dostatečně informování, může nastat dominový či řetězový efekt. „Vznikne panika a lidé se budou předzásobovat tím, co na trhu zrovna bude. Z toho důvodu od ministerstva očekávám doporučení postupu,“ uzavřel.
S tím, že by resort mohl informace na webových stránkách vyvěsit souhlasil i Philipp. „Co je ale důležité – distribuce a práce s léky je hlavní odpovědností SÚKL, a ten informace má. Zabývá se tím a na stránkách v části, kde se řeší nedostatek léků, jsou doporučené alternativy. Každý lékař, který je zvyklý se stránkami pracovat, se k informaci může dostat. Stejně tak běžný občan, není to nijak omezené,“ mínil.