Prodělali jste omikron a řešíte, jestli se jít očkovat? Tři pohledy ministra Válka

Prodělali jste omikron a váháte, zda se jít nechat naočkovat třetí dávkou, případně kdy přesně? Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) záleží na tom, jakou máte motivaci. Zda potřebujete certifikát, jestli chcete ochranu proti další nákaze omikronem, nebo jestli zvažujete posílení dlouhodobé imunity proti případným dalším koronavirům.

Tři pohledy ministra Válka záleží především na tom, jaký má dotyčný pro očkování konkrétní důvod.

1. Potřebujete certifikát

„První úhel pohledu je certifikát. Pokud jste dostali první a druhou dávku před 7. květnem, tak vám od 1. února certifikát vypneme, a pokud ho k něčemu potřebujete, tak na posilující dávku jdete jen kvůli tomu, že ho potřebujete,“ řekl CNN Prima NEWS ministr.

Jde sice o důvod, který se neshoduje s medicínským doporučením, ale pravdou je, že řada lidí se k očkování rozhodla právě i z těchto důvodů. Motivací pro ně často byly sliby současných nebo minulých ministrů, že očkováním udělají „tečku za koronavirem“.

Je ale otázkou, jak se k tomu postaví tito lidé aktuálně. Tečka se nekoná a očkování je sice chrání před těžkými průběhy nemoci, ale už ne před byrokratickými restrikcemi státu.

Pokud navíc platí, že 30 dnů od prodělání omikronu nebude třeba podstupovat testy a blíží se březen, kdy by se podle Válka mohly restrikce zrušit, je otázkou, kolik lidí se pro očkování rozhodne jen kvůli papíru či QR kódu.

2. Ochrana před dalším omikronem

„Druhý úhel pohledu je, že na třetí dávku jdete proto, že se bojíte opětovného omikronu. Z tohoto úhlu pohledu už máme měsíc hotové analýzy antigenních testů i toho, jak se omikron chová. Jsme v situaci, kdy jsme zjistili, že kupodivu po prodělání omikronu ta pravděpodobnost, že se znovu nakazíte, je strašně nízká – téměř nulová,“ prozradil Válek.

V takovém případě samozřejmě má člověk platný certifikát o prodělání nemoci, a tak nutně nepotřebuje třetí dávku kvůli covidovému pasu.

Otázkou je, jak dlouho protilátky vydrží. Poslední zjištění odborníků hovoří o tom, že nejméně 30 dnů.

„Omikron udělá takovou vlnu protilátek, že už se poté téměř nemůžete nakazit a trvá to zhruba 30 dnů. Pacient, který prodělal omikron 30 dnů od testu, bude brán jako člověk, který se nemůže znovu nakazit. Nemusí chodit do karantény a tak dále,“ doplnil ministr.

Z toho vyplývá, že očkování kvůli ochraně před opětovnou nákazou omikronem je nejméně v prvních 30 dnech po nemoci téměř zbytečné. Znovu se tak podle Válka otevírá debata kolem protilátek. „Zatím jistě nevíme, co se přesně dlouhodobě děje s lidmi, kteří prodělají omikron. V té chvíli mohu znovu začít diskuzi o protilátkách,“ dodal.

3. Ochrana před novými mutacemi

Očkování podle ministra přichází na řadu právě po uplynutí měsíce a především s ohledem na další nebezpečné mutace koronaviru.

„Třetím úhlem pohledu je obecně dlouhodobá ochrana. Ta není jen proti této mutaci, ale obecně proti koronaviru. Další mutace určitě přijde, už nyní je v Dánsku. Lidé by měli na třetí dávku jít prostě proto, že standard v Evropě, na kterém se shodují všichni odborníci, je, že mají proběhnout jedna a druhá dávka, a pak ta posilovací,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví.

Osobně by doporučoval jít na očkování ke konci měsíční lhůty po prodělání nemoci. Pokud jste tedy měli pozitivní PCR test na omikron v období Vánoc nebo prvním lednovém týdnu, je podle ministra nejvyšší si rezervovat termín.

„V každém případě bych se nechal očkovat. Takhle bych to doporučil i svým příbuzným. Měsíc bych asi počkal a pak bych se nechal očkovat. Udělal bych to někde kolem 25. dne. Myslím, že toto bude odborné doporučení, ale ještě musíme chvíli počkat,“ popsal Válek s tím, že na definitivní stanovisko je třeba sesbírat více dat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

07:58

Vývoj bojů na Ukrajině

07:38

Polsko darovalo Ukrajině zásilku náhradních dílů a zbraní pro stíhačky MiG-29

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.