Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat

Vlajka Evropské unie

Chyba v klipu k českému předsednictví EU Zahr Afrika v Itálii

Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.

Videoklip tvrdí, že 2. světová válka začala v roce 1938. Ve školách se ale učí něco jiného a potvrzují to i historici. „Pokud bychom hovořili o tom, že je to začátek druhé světové války, tak je to bezesporu chyba. Mluvil jsem s celou řadou pamětníků těchto událostí, opravdu chápali Mnichovskou dohodu jako začátek následných tragických událostí,“ vysvětlil historik Eduard Stehlík, že dohoda o postoupení československého pohraničí Německu ještě nebyla začátkem války jako takové.

„Osmatřicátý rok, konkrétně Mnichov, byl pro české země, pro budoucí Protektorát, a pro Slovensko předstupněm války,“ souhlasil historik Martin Kovář.

Tvůrci videoklipu se ale snažili pracovat se symbolikou osmiček. „Letopočtů s osmičkou na konci, které významně ovlivnily naše dějiny, je ve 20. století spousta. Pracovali jsme s datem 1938, což byl podpis Mnichovské dohody a v podstatě pro Československo zahájení druhé světové války,“ vysvětlil mluvčí ministra pro evropské záležitosti Marek Zeman.

Popisek „druhá světová válka“ se tak bude narychlo měnit. „V klipu rok 1938 zůstane a dojde pouze k výměně titulku na Mnichovskou dohodu,“ informoval Zeman. Podle Stehlíka jde jednoznačně o správný krok. „Odstraní se tím ta chyba, která je opravdu nepříjemná,“ kvituje rozhodnutí.

Dalším přešlapem tvůrců propagace byla pravopisná chyba. Ve slově „obranných“ chybělo zdvojené písmeno „n“. Podle jazykovědce Karla Olivy se zdvojené souhlásky učí žáci už na prvním stupni základní školy.

„Obraných s jedním n je od slovesa obrat, to znamená, že někdo obral Evropu o nějaké schopnosti. V tom daném kontextu je to samozřejmě chyba. Je vidět, že na vládě nemají dobře nastavené kontrolní mechanismy,“ kritizoval Oliva. „Texty procházely korekturou a samozřejmě malá chybička se vloudí, nemělo by se to stávat,“ přiznal Zeman.

České předsednictví v Radě Evropské Unie začíná už 1. července. Prioritami bude zvládnutí uprchlické krize, poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost nebo posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost. Česko přebírá štafetu po Francii.

Tagy:
video Mnichov chyba Evropská unie Eduard Stehlík Karel Oliva Rada Evropské unie Martin Kovář předsednictví Mnichovská dohoda Marek Zeman Druhá světová válka