Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se podle listu The Jerusalem Post zabývá možností lepšího vyzbrojení Izraele, aby teoreticky dokázala přerušit íránský jaderný program. Ve hře je údajně i zaslání jedné z nejsilnějších bomb světa, zvláštní Trumpův vyslanec pro Blízký východ zatím informaci odmítá.
Má pověst jedné z nejsilnějších nenukleárních zbraní na světě. GBU-43 MOAB, známější spíše pod přezdívkou „matka všech bomb“ (Mother of All Bombs), je zřejmě nejsilnější konvenční bomba americké armády. Zároveň jde o munici typu „bunker buster“, která dokáže zdevastovat i bunkry a cíle hluboko v podzemí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: S Trumpem překreslíme mapu Blízkého východu, řekl Netanjahu. Chce jednat o „íránské ose zla“
Izrael po zbrani podlouhlého tvaru baží už přes 20 let. Tedy prakticky od doby, co ji USA vyvinuly. Bomba byla poprvé úspěšně otestována v roce 2003. Izrael následně tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe žádal, aby bombu židovské zemi poskytl.
Bush tehdy odmítl. A stejně tak každý další americký prezident po něm. Ani Trump během prvního období export zbraně MOAB neschválil. Po jeho nástupu do druhého funkčního období je teď téma znovu na stole. Zvláště poté, co se Trumpova administrativa jasně postavila na stranu Izraele a experti upozorňují, že Írán znatelně pokročil v jaderném programu.
Bomba, která prorazí i horu
Zvláštní vyslanec USA pro Blízký východ Steve Witkoff ale nápad prozatím odmítá. „Izrael už má munici typu bunker buster,“ řekl pro Fox News. Zřejmě tím odkazoval na bomby o hmotnosti 900 kilogramů, jejichž dodávky Trumpova administrativa po stopce od Joea Bidena obnovila.
List Jerusalem Post ale upozornil, že jejich využitelnost je omezená.
„Je sice pravda, že některé menší bomby, například o hmotnosti 900 kilogramů, mohou zčásti proniknout do podzemí, a izraelské obranné síly prováděly nálety na podzemní tunely Hamásu po celou dobu války, ale nikdo nepoužil takové bomby k proražení desítek metrů pod zemí. Natož k proražení hory a pak dalších desítek metrů pod horou,“ uvedl web, čímž odkazoval na Fordow, íránské podzemní zařízení na obohacování uranu.
„Vzhledem k tomu, že Izrael disponuje pouze menšími bombami a nemá k dispozici bombu MOAB o hmotnosti 13 600 kilogramů, mnoho vojenských analytiků tvrdí, že stále není schopen zničit íránský jaderný program,“ doplnil izraelský list.
I když Trump navrhl přesídlení Palestinců pryč z Gazy a pořádně rozvířil Blízký východ, podle Jerusalem Postu chce dát prostor spíše diplomacii než výraznějšímu střetnutí s Íránem.
Využití bomby MOAB proti íránskému jadernému programu tak nadále zůstává spíše v rovině teorie. Samotná americká armáda využila matku všech bomb v ostré akci zřejmě pouze jednou.
A to během války v Afghánistánu v roce 2017. Tehdy americká armáda zasáhla proti síti tunelů takzvaného Islámského státu. Informoval o tom web BBC.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: První země jde na ruku Trumpovi. Salvador přijme i americké vězně, USA slibují nemalou odměnu