CNN Prima News Protektorát Čechy a Morava

Protektorát Čechy a Morava

Výpis příspěvků ke štítku „Protektorát Čechy a Morava“

Sledujte první díl Prima HISTORIE. Zavede vás do období Protektorátu a nabídne unikátní záběry

S vyhlášením Protektorátu vznikl i protinacistický odboj, jehož nejdůležitější postavou byl generál František Moravec. Šéf naší zpravodajské služby mimo jiné zorganizoval atentát na říšského protektora Heydricha. O generálu Moravcovi bude vyprávět první díl nového pořadu Prima HISTORIE, který vzniká ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha. Dívejte se v sobotu ve 14:30 na CNN Prima NEWS.

Unikla holokaustu, teď viní Izrael z utrpení v Gaze. Nepoučili jsme se, běduje „Wintonova dcera“

Lidstvo se po druhé světové válce nepoučilo, uvedla v rozhovoru pro stanici CNN Vera Schaufeldová. Třiadevadesátiletá Židovka je jedním z „Wintonových dětí“, z Protektorátu Čechy a Morava unikla před holokaustem jako mladá dívka do Velké Británie. Útok Hamásu na Izrael ze 7. října byl podle ní hrozný, reakce židovského státu je však podle ní příliš silná. Z utrpení v Gaze viní premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu.

Krvavé noci: Nacisté oběsili 250 odbojářů včetně Fučíka. Popravovali je brutálním způsobem

Oběti věšeli po osmi. Ocelové oprátky byly zavěšeny na háky v popravčí místnosti berlínské věznice Plötzensee. „Jednalo se o velmi brutální popravy na ocelových lancích. Vězni umírali v samoutahovací smyčce až po několika minutách. Šlo o vůbec nejmasovější hromadnou exekuci v dějinách nacistického hlavního města,“ popisuje takzvané Krvavé noci (Die Blutnächte) historik Jan B. Uhlíř. Během pouhých tří nocí, od 7. do 10. září 1943, bylo popraveno na 250 vězňů, mezi nimi vyhasly životy více než stovky českých odbojářů. Příčinu k drastickým exekucím zavdal spojenecký nálet na Berlín.

Spolužáci zabili nacistu z Kladna. Jeden se konce války šťastně dožil, druhého sťala gilotina

Státní svátek 8. května je Dnem vítězství. K porážce nacismu se pokusili přispět i dva spolužáci z kladenské průmyslovky, když 7. června 1939 zastřelili strážmistra německé pořádkové policie. „Jan Smudek se dočkal konce války v uniformě britské RAF, František Petr skončil pod německou gilotinou v Berlíně. I taková byla válka,“ porovnává oba osudy historik Jan B. Uhlíř. V ruce se soudním spisem Františka Petra, který obsahuje i dopisy popraveného. Věznice Plötzensee je rodině nikdy neodeslala.

Fialova vláda jako ta nejhorší od 1918? S prvorepublikovými se nemůže srovnávat, říká historik

Poslanec Martin Kolovratník (ANO) ve čtvrtečním vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že je vláda Petra Fialy (ODS) možná nejhorší od roku 1918. Podle historika Jaroslava Šebka je tvrzení absurdní. Připomněl protektorátní a komunistické vlády, za nichž byly zmařeny tisíce životů. Připomíná navíc, že také demokratické kabinety první republiky byly objektivně mnohem horší než ty současné, jelikož nedokázaly řešit sociální a národnostní problémy. Sám politik považuje svoje slova za nadsázku.

Největší český zrádce. Moravec byl legionář i Hitlerův fanatik, pro kterého není omluva

Před 130 lety se narodil Emanuel Moravec, jedna z nejrozporuplnějších postav české historie. Jako legionář se zúčastnil bitvy u Zborova, za první republiky byl plukovníkem generálního štábu, stál čestnou stráž u rakve TGM. Po Mnichově křičel na Edvarda Beneše, že se Československo musí proti nacistům za každou cenu bránit. Jak se z něj mohl stát symbol protektorátní zrady?

Prezidenti a alkohol: Husák ctil borovičku, Gottwald vodku, Zeman slivovici. Kdo pil nejvíc?

Prezidenti a alkohol. Který z československých a českých prezidentů se díval na dno sklenky nejčastěji? „Určitě Klement Gottwald. Míra přátelení se s alkoholem u všech ostatních prezidentů většinou nepřesáhla přijatelnou mez,“ říká pro CNN Prima NEWS historička Marie Ryantová z Jihočeské univerzity. Beneš ze sklenky jen usrkl, Masaryk byl zapřisáhlým abstinentem. „Alkoholické nápoje vyloučeny,“ líčil deník Národní listy první Masarykovu inauguraci z roku 1918.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Seskok tří výsadkářů i bohoslužba v kostele. Česko si připomíná hrdinství parašutistů

Seskok tří parašutistů z velitelství vzdušných sil české armády v pražských Zítkových sadech v sobotu dopoledne připomněl hrdiny operace Anthropoid. V hlavním městě tím započaly akce pro veřejnost odkazující na československé výsadkáře, kteří měli za druhé světové války za úkol odstranit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V pravoslavném Chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se následně konala bohoslužba, které se účastnil i premiér Petr Fiala (ODS).

Sledujte speciál k 80. výročí operace Anthropoid. Čemu předešli hrdinové Gabčík a Kubiš?

V pátek uplyne přesně 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. K výročí operace Anthropoid připravila stanice CNN Prima NEWS speciální vysílání. Své poznatky přiblíží badatel Pavel Černý nebo ředitel Památníku národního útlaku a odboje Panenské Břežany Vlastimil Janík. Speciál startuje v pátek ve 14:15.

Láska jí zničila kariéru. Hvězda filmu Eva tropí hlouposti se narodila před 110 lety

Eva tropí hlouposti, Kristián nebo Hotel Modrá hvězda. To je jen krátký výčet dnes již legendárních filmů, ve kterých si zahrála Nataša Gollová. Právě kvůli jejím krásným očím, ztřeštěnosti, rychlé mluvě a hlavně velkému komediálnímu talentu si získala srdce mnoha fanoušků. Osud se s ní ale moc nemazlil. Kvůli lásce nakonec přišla o všechno.