reklama

Prouza: Pro Němce jsme byli bezpečnou zemí pro turisty, ale o tuto výhodu jsme přišli

Pandemie koronaviru a s ní spojená cestovní omezení tvrdě dopadly na cestovní ruch v České republice. Tradičně nejoblíbenějším turistickým cílem jsme byli pro Němce, v dáli za nimi byli Rusové, Slováci a Američané. Dohromady tyto národnosti tvořily 96 procent všech turistů. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy si ale Němci zapamatují, co se v Česku za doby koronaviru dělo, a nebudou už nás považovat za bezpečnou zemi. Bez nich ale nepřežije ani polovina cestovního ruchu, uvedl Prouza v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

„Řada lidí přestala cestovat už na jaře. Ti, kteří byli ochotní se vrátit, vidí, jak vláda trestuhodně nechala rozjet druhou vlnu. To bude v budoucnu obrovský problém, protože Němci si velmi dobře zapamatují, co se v Česku dělo. Atraktivitu ČR jsme stavěli nejen na krásných památkách a dobrém pivu, ale i na tom, že jsme velmi bezpečná země. O tento atribut jsme teď přišli,“ myslí si Tomáš Prouza.

K tématu

Když se začalo mluvit o tom, že se Česko možná dostane na červený seznam, Němci podle Prouzy okamžitě odjížděli z domluvených pobytů a rušili i budoucí rezervace. „Bylo vidět, že reagují velmi rychle,“ podotkl Prouza s tím, že okolní země mají výhodu v tom, že domácí turisté dokážou nahradit velkou část těch zahraničních. „Když Němec zůstane v Německu, utratí víc, než když zůstane Čech v Česku,“ upozornil.

„Vláda v dubnu a v květnu lidem slibovala, že každému dá deset tisíc na cestování po Česku. Pak se na sliby potichu vykašlala. Proto lidé nechtěli utrácet a raději zůstali doma,“ nelíbí se Prouzovi, podle něhož největší dopad měla ekonomická nejistota. „Nikdo neříkal, ať se lidé nebojí, že nemusí masivně šetřit. I kdyby každá rodina dostala deset tisíc korun na cestování po Česku, určitě by utratila víc. Lidi ale drží doma strach, že přijdou o práci,“ je přesvědčený Prouza.

Bez Němců nezachráníme ani půlku cestovního ruchu

Pokud se v Česku situace nedostane pod kontrolu, lidé podle Prouzy cestovat nebudou a rozhodně nepřijedou cizinci. „A Češi nedokážou Němce nahradit. Bez nich nemáme šanci zachránit ani půlku cestovního ruchu v Česku,“ zdůraznil šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.

K tématu

Dodal, že v okolních zemích chybí reklamy na Prahu a na Česko. „Také bychom měli snížit DPH, ceny na dopravu a cestování, jako to udělali Němci. Dále by se Česko mělo začít digitalizovat,“ narážel Prouza na slibovanou kartu pro turisty v Praze, kterou by mohli platit památky i MHD.

Vláda by podle něj měla také investovat do rekvalifikací, aby ti, kteří přijdou o práci, mohli najít novou. „Vláda by měla investovat i do toho, aby lidé začali zase po Česku cestovat. Klíčové bude příští jaro. Doufám, že vláda poslechne doporučení expertů. Chyba, ze kterou platíme, byla, když premiér v půlce srpna nezavedl roušky, jak mu experti doporučovali,“ myslí si Tomáš Prouza.

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama