Prouza: Pro Němce jsme byli bezpečnou zemí pro turisty, ale o tuto výhodu jsme přišli

Tomáš Prouza

Prouza: Němci si budou pamatovat, co se v Česku během koronaviru dělo

Pandemie koronaviru a s ní spojená cestovní omezení tvrdě dopadly na cestovní ruch v České republice. Tradičně nejoblíbenějším turistickým cílem jsme byli pro Němce, v dáli za nimi byli Rusové, Slováci a Američané. Dohromady tyto národnosti tvořily 96 procent všech turistů. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy si ale Němci zapamatují, co se v Česku za doby koronaviru dělo, a nebudou už nás považovat za bezpečnou zemi. Bez nich ale nepřežije ani polovina cestovního ruchu, uvedl Prouza v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

„Řada lidí přestala cestovat už na jaře. Ti, kteří byli ochotní se vrátit, vidí, jak vláda trestuhodně nechala rozjet druhou vlnu. To bude v budoucnu obrovský problém, protože Němci si velmi dobře zapamatují, co se v Česku dělo. Atraktivitu ČR jsme stavěli nejen na krásných památkách a dobrém pivu, ale i na tom, že jsme velmi bezpečná země. O tento atribut jsme teď přišli,“ myslí si Tomáš Prouza.

PŘEHLEDNĚ: Řada států už Čechy k sobě nepouští. Kam ještě mohou vycestovat?

V posledních dnech přibývá zemí, které Čechům zpřísňují podmínky pro vstup na své území. Některé státy totiž začínají Česko vnímat coby rizikovou zemi kvůli aktuálním vysokým denním přírůstkům pozitivních případů nákazy koronavirem. CNN Prima NEWS sestavila přehledný seznam zemí, které Češi rádi navštěvují i na podzim a v zimě, a jejich podmínky pro překročení hranic.

Když se začalo mluvit o tom, že se Česko možná dostane na červený seznam, Němci podle Prouzy okamžitě odjížděli z domluvených pobytů a rušili i budoucí rezervace. „Bylo vidět, že reagují velmi rychle,“ podotkl Prouza s tím, že okolní země mají výhodu v tom, že domácí turisté dokážou nahradit velkou část těch zahraničních. „Když Němec zůstane v Německu, utratí víc, než když zůstane Čech v Česku,“ upozornil.

„Vláda v dubnu a v květnu lidem slibovala, že každému dá deset tisíc na cestování po Česku. Pak se na sliby potichu vykašlala. Proto lidé nechtěli utrácet a raději zůstali doma,“ nelíbí se Prouzovi, podle něhož největší dopad měla ekonomická nejistota. „Nikdo neříkal, ať se lidé nebojí, že nemusí masivně šetřit. I kdyby každá rodina dostala deset tisíc korun na cestování po Česku, určitě by utratila víc. Lidi ale drží doma strach, že přijdou o práci,“ je přesvědčený Prouza.

Bez Němců nezachráníme ani půlku cestovního ruchu

Pokud se v Česku situace nedostane pod kontrolu, lidé podle Prouzy cestovat nebudou a rozhodně nepřijedou cizinci. „A Češi nedokážou Němce nahradit. Bez nich nemáme šanci zachránit ani půlku cestovního ruchu v Česku,“ zdůraznil šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Česko dají na seznam rizikových zemí další státy, připustil náměstek ministra

Do Řecka budou moci Češi od pondělí 28. září jen s negativním testem na COVID-19, Německo zase zařadilo na seznam rizikových oblastí všechny kraje České republiky kromě Ústeckého a Moravskoslezského. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že signály od dalších zemí Evropy, že by naši zemi daly do seznamu rizikových oblastí, zatím nemá. Nedivil by se ale, kdyby brzy přišly.

Dodal, že v okolních zemích chybí reklamy na Prahu a na Česko. „Také bychom měli snížit DPH, ceny na dopravu a cestování, jako to udělali Němci. Dále by se Česko mělo začít digitalizovat,“ narážel Prouza na slibovanou kartu pro turisty v Praze, kterou by mohli platit památky i MHD.

Vláda by podle něj měla také investovat do rekvalifikací, aby ti, kteří přijdou o práci, mohli najít novou. „Vláda by měla investovat i do toho, aby lidé začali zase po Česku cestovat. Klíčové bude příští jaro. Doufám, že vláda poslechne doporučení expertů. Chyba, ze kterou platíme, byla, když premiér v půlce srpna nezavedl roušky, jak mu experti doporučovali,“ myslí si Tomáš Prouza.

Tagy: